021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Intoarcerea la izvoare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Mulțumesc Maria pentru Doina!intradevar foarte frumoasa și profunda.Cateodata patimesc,așa e dar nu m-a plâng.daca m-as plânge mi-ar fi mai greu.Ninge peste noi cu flori,de zăpada.Avenit frigul.Acum ca nubeau frigul este suportabil pentru mine.Este o minciuna ca băutura merge la frig.Merge mult mai bine sucul și laptele,sepoate și la volan.Ieri am făcut niște cumpărături mișto,cu de toate.Era un stres mare înainte ca sa îmi procur băutura.cauta magazin și apoi era un stres mare sa stau cu vinul lângă mine și sa nu beau.dupa o lunga lupta de gânduri luam o cana,gândeam ca nu iese in fiola.Conduceam tirul,apoi uitam ca am băut o cana și gândul meu se concentra pe următoarea cana,nu rezistam mult și o luam și pe a doua,îmi făceam planul ca sa m-a opresc din condus mai devreme,ca sa pot sa beau și m-a opream,nu m-aprinse-se poliția,eram parcat,am scăpat,m-a simțeam in "siguranța"ca sa pot bea in continuare.Fals,gândirea mea era falsa,eram rupt de realitate,regele meu era vinul,toată ziua întreaga o dedicam doar lui.Beam pana noaptea târziu și a doua zi eram speriat și timorat,aveam alcool in sânge și eu trebuia sa conduc.Noapte trecuse foarte repede,se făcuse ziuași eu eram tot beat.Nu mai controlam timpul,vinul m-a controla pe mine,24 de ore eram doar al lui.Ma urcam la volan șifăceam mare efort sa pot conduce,nu aveam vedere periferica,nu puteam sa aproximez distantele,m-a simteam neputincios,plângeam și urlam.De șapte săptămâni am timp Pentru toate.Odihna,mâncare,munca,un film,o carte,un telefon cu familia care e cel mai important.mai imi vin compulsivitati din astea,ba pe mâncare,de răbdare,diferite dar m-a cercetez așa și îmi dau seama ca nu sunt bine și cumva m-a aduc pe linia cea dreapta,ba cu o rugăciune,ba cu o lacrima.Dimineata mulțumesc lui Dumnezeu ca am dormit bine și îl rog sa m-a ajute peste zi.Si pentru faptul ca nu beau,nimic rău nu mi se poate întâmpla.Seara mulțumesc lui Dumnezeu pentruziua reușită pe care am avut-o,citesc ceva și apoi somnic de voie.Noapte buna dragelor și dragilor!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Buna seara!
E Weekend !am terminat munca și m-am parcat.daca mi-as fi luat ceva de băut m-as fi descurcat in seara asta,poate num-as fi îmbătat,poate nu as fi înjurat pe nimeni dar nu se știe cum ar fi fost ziua de mâine,gândind ca sunt liber pana luni,as fi gândit ca as avea timp destul ca sa beau ca tot omul.As fi început sa beau de dimineața,daca mi se termina băutura as fi făcut efort sa mai cautde băut pe undeva un magazin ori o cârciuma deschisă,ori vreun coleg pe lângă care sa ma fac de ras.Luni ar fi venit tare repede și pe nepregatite.As fi vrut ca weekendul sa durezeșapte zile,de băutura și vreo doua de munca.Daca as fi băut azi ziua de luni ar fi devenit tare grea,obosit,nespălat,timorat,nesigur cu o smerenie impusă.dar nu,azi nu beau,nu m-a simt constrâns,m-a simt liber,mâine voi avea o zi liniștita iarluni voi începe săptămâna cu mult curaj,cu multă calmitate și pofta de munca.A,voi fi și spălat,bărbierit și cu cabina in ordine.Deocamdata nu-mi doresc mai mult!
Duminica liniștita tuturor!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc Nicolae pentru impartasirile atat de intime si totusi atat de real traite! E minunat felul cum ai stiut sa inveti din ele. Putini o fac... ! Esti un om remarcabil prin tot istoricul acesta tumultos care nu a facut altceva decat sa te invete frumos. Sa te invete sa fii pur si simplu demn. Iti doresc ore cu adevarat senine!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de styx »

Bravo Nicule!
Fiecare zi la rândul ei!
Azi nu beau!
Drumuri line si duminică plăcută!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Multumesc Doruta!Styx si Iliuta nu in ultimul rand.
Am avut o zi aproape minunata avand in vedere conditiile.Imi caut avantajele abstinentei in tot ceea ce fac,de exemplu m-am barbierit,pai da sigur ca e un lucru mare,apoi am vorbit cu familia,voi dormi linistit la noapte,nu ma voi teme,am mancat,ce daca ploua,ploua afara in sufletul meu e cald.
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Multumesc Catalin!
Bun sfat!
Multumesc!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de tudor »

Salut Nicolae !
Ma alaturi si eu la uraraea lui Catalin
Vizitator12#45 scrie:Drum bun Nicolae, si sa nu mai conduci niciodata baut!
Drumuri bune sa ai !

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Asa e Iliuta,e asa de buna limonada si ceaiurile,daca imi aduc aminte nu stiu daca mi-a placut la inceput gustul bauturii.Am baut la inceput atras de altii,cum ca sa fim barbati,ca asa bea tot omul.Fals,bautura nu e obligatorie,nu e necesara.
Asa este Tudor!Bun sfat,multumesc!sa nu mai conduc baut,brrr,ma apuca teama stiind ca am facut asa ceva si azi nu beau,ce bine,ce decizie inteleapta.
Ne bucuram tare mult Tudor sa te avem aici,iti multumim!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de colica zis alcoolica »

La multi ani Nicolae !
Nu te mai intreb daca a venit Mos Nicolae pe la tine , ca este in fiecare zi cu tine 😉, iar acum chiar ca meriti , baiat cuminte cum esti . Oricum abstinenta este cel mai mare cadou al meu pentru ziua de astazi .
Bune 24 de ore !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de Ovidiu73 »

La multi ani, Nicolae!
Drumuri bune!
Scrie răspuns