021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Intoarcerea la izvoare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de Ambasador »

La multi ani Nicolae! Ramai inspirat si mai ales, tine drumul drept! 😘🎂
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de styx »

La Multi Ani Nicule!
Să ai parte de drumuri line si fără incidente!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de Tudor. »

La mulți ani Nicu!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Va multumesc mult tuturor dragelor si dragilor!
Intradevar sunt tare fericit ptr ca astazi imi sarbatoresc ziua prin munca si fara bautura cel mai important.
inainte era mai rau!cumparam bautura pentru zile de acestea cu cateva saptamani inaintea evenimentului,cumparam bidoane de vin de cinci litri de vreo trei ori pana vebvenea ziua ptr ca le beam inainte.Ce sa mai,e mai bine acum,sunt oarecum departe de ai mei dar ma simt totusi aproape si de ei si de voi
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de asido1973 »

La multi ani , sa traiesti!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Am urcat pe vaporul acela de unde am cumparat bere ieftina (hmmm,pretul real al bauturii nu e cel de pe raft,e dureros de mare,ce ieftina e abstinenta!)acum stau cuminte,nu ma plimb printre rafturi,chiar nu imi trebuie nimic,cheltui mult mai putin de cand am lasat paharul.pusesem deoparte tura trecuta,inainte sa ma apuc de baut vreo trei sute de euro,ma gandeam sa-i dau la fata mea,poate ceva mamei,de unde?m-am apucat de baut si i-am praduit pe toti,bautura,tot dezechilibrul acela mental si fizic e foarte costisitor.Cadoul de astazi ptr mine e abstinenta,caruia i se alatura multe altele,prietenia voastra,ptr care va multumesc,afectiunea familiei care imi da puteri,pofta si putere de munca.Va multumesc tuturor pentru abstinenta mea!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Buna seara prieteni!
Sunt in Olanda si ninge ca in povesti.
Astazi ma gandeam eu asa printre altele la avantajele abstinentei si dintr-o data imi vine asa,gandul la vin,vedeam sticla,culoarea,imi inchipuiam gustul,m-as fi dus cu gandul mai departe dar,,,m-am speriat zic:ia uite,mintea mea,acum gandeste impotriva alcoolului,acum incepe sa cocheteze cu el.Paaalalila,mintea mea,nu prea ma ajuta intotdeauna,cum a venit pofta,asa a disparut.E mai rau daca persista pofta.Ma gandeam si la zilele in care am baut bine si nu m-am inbatat,ptr ca au fost si de-astea,dar se cam rarisera in ultimul timp.Am baut odata in franta,preparand mancare,in decursul unei dupa-amiezi,vreo 3 ori 4 sticle de vin la 750,am baut pe indelete,fara graba si nu mam imbatat,m-am mirat si eu,cand duceam punga de gunoi plina de sticle
dar nu m-am mandrit cu asta,in scurta vreme,poate urmatoarea zi,m-am facut muci.Nu simteam satisfactie daca nu ma electrocutam la cap,de fapt nu era satisfactie,cautam ceva,in bautura,care nu mai era ce a fost odata,bautul meu se schimbase,ma umplea de neputinta,de nervi de ura,invidie,bautul ma schimbase intr-o persoana dubioasa,care nu mai exprima incredere.Si eu si familia mea suntem mai linistiti acum,cand eu nu beau.wekendul vine acum cu odihna din nou,un film,o carte,o rugaciune,sunt "destept"tot timpul (adica treaz,vorba ardeleanului).Wekend placut dragilor!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de styx »

Weekend plăcut Nicule!
Tine aproape!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata Nicu!
Imi place aceasta idee a ta: cum a venit pofta, asa a si disparut! Bine de retinut! Cand am avut recaderile, mi-am recunoscut dar si detestat neputinta. Tin minte ca a doua zi m-am intrebat: oare ce gand m-a convins sa beau cu o seara in urma? Nici pana azi nu am gasit raspunsul..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Multumesc Styx!
Multumesc Ambasador!
Pai cam asta e ideea Dora!An urma pproblemelor cauzate de bautul problematic de alcool am cerut ajutor si am ajuns pe acest forum in cazul nostru.An cazul in care suntem decisi suta la suta ca avem probleme mari din cauza alcoolului,fara rezerve,(pentru ca daca mai avem ceva rezerve cum ca nu suntem alcoolici ne intoarcem la baut)smeriti si fara teama calcam pe calea abstinentei.
Marturisea un alcoolic odata,Bil daca nu ma insel,cum ca a intrat intr-un bar si cineva ia pus un pahar de wiski si el la baut,nu sa gandit nici un pic,unde fusese hatararea lui ferma cum ca nu va mai bea niciodata?
Scrie răspuns