021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolismul-mon amour

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Un raspuns tonic, mi-a facut placere sa-l citesc.
Multumesc Iliuta, ti pup!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Multumesc pentru raspuns ,Catalin!

Ei, atunci iau sticla si o pun la gura si beau, beau, ferindu-ma sa nu ma vada nevasta ca am ochii rosii. In 30 minute sunt vesel si imi iau nevasta la dans.

Cam asa a fost si la mine, doar cu niste mici diferente, ca in bancul ala cu Radio Erevan.
Ultimul Craciun, am baut doua sticle de 0,7 l fiecare, una de coniac si una de whisky. Ca aperitiv.
Si am plecat sa dansez cu lupii, in noapte.
Imi mai amintesc doar franturi, am fost in multe carciumi,multe zile.
Dar de inceput, am inceput la fel : am dus sticla la gura si am baut cat m-a tinut rasuflarea.

O, tempora! O, mores!” …fain. Mi-a placut si as mai fi vrut. Dar, nu s-a mai putut. :)

3. Nu am fost cuminte.

Nici eu dar, nu conteaza. :) Am pregatit o poezie: “stelute in genele ei”.
Ca sa isi aminteasca Mosul de tinerete.

O seara frumoasa sa ai!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de styx »

Ovidiu73 scrie:
1. Cum a aratat cel mai “bahic” Craciun al tau? Ce fapte de vitejie ai facut, cum l-au trait cei dragi tie?
Toate au fost ”bahice” până la abstinentă... desi nu mă torpilam dacă mergeam in vizită sau venea cineva la mine după aceea ”scăpam ca vaca în lucernă”...

2. Cum ti-ai propus sa fie Craciunul anul asta? Ce ar putea sa iti incurce planurile? Ce s-a schimbat fata de alti ani?
Cel mai bun de până acum.
Nu vreau să mă gândesc la ce ar putea să-mi încurce planurile... dacă se va întâmpla ceva voi cvedea l momentul oportun...
Nu s-a schimbat nimic, doar am mai evoluat putin ca om.

3. Ai fost cuminte anul acesta? Ce ai vrea sa iti aduca Mos Craciun? Ce poezie ai pregatit?
Relativ nu, relativ da.
Sănătate si înțelepciune, că de rest mă ocup eu.
Poezie(aveti indulgentă):
Trecut-au zilele de când - Styx
Trecut-au zilele de când,
Plângeam râzând, râdeam plângând
Prin aburi de alcool si scrum
Tot întrebându-mă nebun:
Cine eram si cine sunt acum ?

Un călător prin viață ce a uitat
de unde e si unde a plecat
Rătăcitor prin viață ca un fum,
Mergând împleticit pe drum...

Oscilând între întuneric si lumină
Între amăgire si speranță
Acolo unde se întrepătrund nădejdea si disperarea
L-am întrezărit ușor, un mesager de pace purtător

Ca o Divina Întrupare
Un înger diafan, ca rupt din soare,
M-a mângâiat și mi-a soptit:
Tu știi ce cauți ? Știi tu oare ?

Imi caut vremea cea pierdută
Si irosită ca un fum,
Îmi caut visele mărețe
În care nu mai cred acum...

Nu căuta ce nu mai este
Mi-a spus cu glasul sau suav,
Începe azi alta poveste
Si nu uita ce-ți spun acum:

Asa e Viața, trecătoare
Si daca nu trăiești în Azi
Un mâine prea departe este
Trăiește Azi, Trăiește Acum...

Tristeți, dureri sau bucurii
Au fost și sunt si vor mai fi,
Trăiește Azi prieten drag
Căci mâine poate vei muri !

De atunci povestea mea se scrie,
cu fiecare Azi din plin trăit.
Iar cand va fi ca să ajungă
Ca orice poveste la sfârșit
Senin sa-i spun celei cu coasa:
Sunt pregătit, bine ai venit !

Trecut-au zilele de când...

Seară frumoasă si linistită!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Airam »

1.Nu ma imbatam de Craciun, fiind mereu plecata, obiceiul meu era sa beau acasa.
2. Clar n-o sa beau.
3. Am fost cuminte doar 7 luni, nu stiu daca se pune.
As vrea sa imi aduca sanatate, si intelepciune, sa nu ma mai otravesc cu alcool.
La poezii nu ma pricep.
😘
P.S. Daca nu e cu suparare, dupa ce raspunde toata lumea care scrie aici la aceste intrebari, pot sa pun si eu cateva intrebari, altele decat legate de alcool? Va multumesc pentru raspuns.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ambasador »

Buna Ovidiu. Incerc sa nu raman in urma cu temele de data aceasta. 🙂

1. Cum a aratat cel mai “bahic” Craciun al tau? Ce fapte de vitejie ai facut, cum l-au trait cei dragi tie?
Craciunul meu “bahic” s-a intamplat anul trecut, alaturi de cativa musafiri, alaturi de o singura cana cu vin fiert.. Dupa ce au plecat cu totii, am triplat cantitatea, tin minte. Suficient cat sa ma adoarma. Cei dragi nu au fost afectati in mod direct niciodata de toate “aventurile mele nocturne”.
PS: Bautul acesta necontrolat din viata mea se intampla de circa.. doi ani. Nu a fost timp fizic pentru un TRASEU AL RUSINII extrem de “bogat” in acest sens. Cu toate acestea, momente mici, jenante si ireversibile au existat.. Si azi sunt inca de neuitat, din pacate!

2. Cum ti-ai propus sa fie Craciunul anul asta? Ce ar putea sa iti incurce planurile? Ce s-a schimbat fata de alti ani?
Craciunul acesta mi l-am propus fara pic de alcool. Stiu. Vor fi iar musafiri, vor fi ocazii, avem vinul nostru de casa, va fi vin fiert, voi fi intrebata, etc.. Ei si?..
Imi aduc aminte odata, am intalnit un batranel foarte ghidus. La un moment dat, mi-a oferit un pahar cu alcool din productia proprie. Refuzul meu a venit atunci cat se poate de natural si sincer. Nu uit insa nici astazi replica lui: “Hei, asteapta numai sa te casatoresti. Toate femeile incep sa bea putin cate putin dupa ce se marita si fac copii”. Brrr..! Ma infioara si acum cele spuse de el. Asa sa fie oare? Ar fi o statistica ingrozitoare si nerealista, imi place mie sa cred.

3. Ai fost cuminte anul acesta? Ce ai vrea sa iti aduca Mos Craciun? Ce poezie ai pregatit?
Sunt in general cuminte. Am ascuns boala aceasta de familia mea si am incalcat promisiunea abtinerii. Daca toate acestea inseamna ca nu am fost cuminte ei bine, recunosc si imi asum totul!
Imi doresc atat de la Mosul: ABSTINENTA! De la D-zeu, poate mai multe…!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Buna dimineata dragilor,

@ Styx Multumesc pentru raspuns si pentru poezie!

desi nu mă torpilam dacă mergeam in vizită sau venea cineva la mine după aceea ”scăpam ca vaca în lucernă”...
Am intalnit asta la multi alcoolici. Inclusiv in varianta “deloc de Craciun/ catastrofa dupa”.
Interesant.

Ai fost cuminte anul acesta? Relativ nu, relativ da.
Mi-ai amintit de bancul cu Ion si Maria in noaptea nuntii. :)
Mi-a placut poezia. E scrisa din suflet.

@ Maria Multumesc pentru raspuns!

Am fost cuminte doar 7 luni, nu stiu daca se pune.
Sigur se pune! Mosul are o evidenta clara si e plin de bunavointa.

pot sa pun si eu cateva intrebari, altele decat legate de alcool?

Sigur ca da, cu cat mai repede , cu atat mai bine.
Mintea umana nu e facuta sa stea multa vreme in modul “?”. Are nevoie de afirmatii.
Pune intrebarile acum.
Ceva imi spune ca,intrebarile “ne-alcoolice” au farmecul lor. :)

Sa aveti o saptamana frumoasa, dragilor!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de styx »

Bună dimineața dragi forumisti!
dom' profesore Ovidiu multumesc frumos, chiar e scrisă din suflet pe când aveam un an de abstinenta... nu am făcut-o publică până acum..., Aia cu relativul e ca in bancul următor:
Am citit ca tutunul dauneaza si... m-am lasat de fumat!
Am citit ca alcoolul dauneaza si... m-am lasat de baut!
Am citit ca sexul dauneaza si... m-am lasat de... citit!...

4 ani si de cand nu mai fumez, 3 ani si de cand nu mai beau... ceva, ceva năzdrăvănii mai trebuie din când în când că bate la ochi dacă esti prea cuminte, vorba lui nea Bachus(Secretul lui Bachus): Fără poezie viața e pustiu!😜

Vă pup pe suflete, radioșilor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

@ Ambasador Multumesc pentru raspuns!

alaturi de o singura cana cu vin fiert.
Asta e o cantitate induiosatoare, chiar si triplata.
Am trecut si eu prin zona aia, copil fiind, la o nunta la tara. Mireasa a fost adusa pe un cal alb.
M-am trezit in zori, mirat cum, cateva cani de vin pot modifica realitatea.
Ca adult, cantitatile au fost mult mai mari.
Dar asta, cantitatea, a indus pe multi in eroare. La fel si frecventa comportamentului.

Nu a fost timp fizic pentru un TRASEU AL RUSINII extrem de “bogat”
Cand ai o pasiune pentru un lucru, iti faci timp. :)))
Traseul nu e al rusinii ci al bolii. Implicarea elementelor morale, tulbura perspectiva rationala, rece, obiectiva.

Hei, asteapta numai sa te casatoresti. Toate femeile incep sa bea putin cate putin dupa ce se marita si fac copii”
“toate” ca si “niciodata”, “nimeni”, etc …e posibil ca, batranelul sa fi fost sub influenta bauturii.
Sau poate, a cunoscut el “toate” femeile. :)

O zi frumoasa sa ai!

@ Styx

4 ani si de cand nu mai fumez, 3 ani si de cand nu mai beau...
Eu cand aud expresia "cumintenia pamantului", nu ma gandesc la Brancusi, ma gandesc la tine. :)))
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de colica zis alcoolica »

1. Cum a aratat cel mai “bahic” Craciun al tau? Ce fapte de vitejie ai facut, cum l-au trait cei dragi tie?
Nu mai știu care a fost cel mai bahic Crăciun al meu dar mi-aduc aminte că eu m-am amețit și se învârtea casa cu mine De când eram în clasa a 8-a p, înainte să beau voit cu prietenii prima bere ,mai corect prima jumatate de bere .Aceasta compulsivitate am avut-o cred in "sange ", ceea ce-mi dadea un plus de placere sa-mi doresc din ce in ce mai mult, in mod compulsiv .
Oricum eu aveam ziua de nastere inainte de Craciun si cam confundam datele , era o bauta continua si de sf. Stefan , ajungand de anul nou cam ofilit de nu mai aveam chef de nimic , daramite de-un an nou ;)


2. Cum ti-ai propus sa fie Craciunul anul asta? Ce ar putea sa iti incurce planurile? Ce s-a schimbat fata de alti ani?
Sarbatorile de anul asta mi le-am propus un familie , linistiti , a doua zi invitam niste prieteni , poate si o sa mergem la colindat .
Ce s-a schimbat ? Cand beam voiam sa par altul , sa ma ascund , de multe ori imi parea ca beau pt. ceilalti sa fiu o companie mai buna , mai placuta. Sper sa nu uit ca important este sa-mi fiu mie o companie placuta .

3. Ai fost cuminte anul acesta?
Am fost destul de cuminte...
Ce ai vrea sa iti aduca Mos Craciun? O ,, baba " !😜😇 Mi-as dori sa-mi aduca ,,doar" ce mi-am propus , liniste si pace .
Ce poezie ai pregatit? Of , nu am pregatit nici una , aveam una care imi placea foarte mult de Radu Gyr , dar nu am gasit-o online .Sper sa regasesc foaia si sa o copii o data .

Multumesc Ovidelul cu intarziere si pentru dedicatia de cealalta data , o stiam 😜 , dar oricum iar m-a binedispus .
Bune 24 de ore prieteni !
Colea , sa nu uit, alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Colea, mulțumesc pentru răspuns!
Îmi place cum scrii, se vede evoluția.
Asta e profunda: sa îți fii tie însuți, o companie plăcută. Am notat-o.
Cat din spre cumințenie...."destul de"...ca si " nu prea", "așa si așa", " relativ", etc.....nu prea ați fost cuminți dragilor! :))
Ei lăsa, ca Mosul e îngăduitor, vine la fiecare.

Te îmbrățișez cu drag, tinere! :)
Scrie răspuns