021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcoolismul-mon amour

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Tudor. »

1. Cum a aratat cel mai “bahic” Craciun al tau? Ce fapte de vitejie ai facut, cum l-au trait cei dragi tie?

Cel mai bahic Crăciun a fost acum mai bine de 10 ani. Încercând să ghidez niște băieți rupți de beți conducând o mașina la un club de noapte, m-am îmbătat și eu bine când am ajuns acolo. E o fază hazlie pentru că încă aveam un oarecare control. Ultimele sărbători de iarnă urmau un tipar clasic. Ieșit la părinți, păstrat aparențele, mâncat puțin, băut acasă și umblat hai hui. Eram în turneu mai ceva ca Fuego. Deși eram înconjurat de oameni, eram pe cont propriu. Eu, alcoolul și show-ul din capul meu. Un show extraordinar. Si totuși a fost frumos. Pentru că a fost pasiune.

2. Cum ti-ai propus sa fie Crăciunul anul asta? Ce ar putea sa iți încurce planurile? Ce s-a schimbat fata de alți ani?

Anul acesta o să iau un brăduț. Nu am mai făcut-o de 8 ani. O să îl împodobesc eu. Știu că o să fie cel mai frumos brăduț făcut de mine.
O să mănânc cozonac cu nucă, o să fac cadouri, o să aștept colindători, poate vine și o craciunita.
Singurul lucru care ar putea să mă încurce ar fi să se ia curentul.
S-au schimbat multe. Am fire albe în barbă. Sunt fire de fericire.

3. Ai fost cuminte anul acesta? Ce ai vrea sa iti aduca Mos Craciun? Ce poezie ai pregatit?

Cu mici excepții am fost cuminte. E primul an întreg în care nu am băut. Am mai făcut și fapte bune. As vrea să îmi aducă sănătate. Am o poezie specială.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Tudore, mulțumesc pentru răspuns!

Sunt convins ca a fost un show extraordinar. :)))) Mai ales cu accent pe " ex".
Despre pasiunea pe baza de substanțe, am mai discutat. Starea de conștiința modificata si/sau alterata.
Nu uita sa pui bradul cu verdele in sus si mare grija la craciunite, sa nu te ia curentul! :)) Ai identificat corect pericolul.
" cu mici excepții"...asta mai lipsea din " tabloul relativității" privind cumintenia.

Te îmbrățișez cu drag!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Airam »

Bună seara, îmi permit să pun și eu o întrebare. Cum a-ți gestiona voi o căsnicie, în care unul din parteneri e mereu nemulțumit (de partenerul de viață), intolerant, nervos. Tot ceea ce am scris e în relația cu partenerul de viață, cu restul lumii fiind altfel.
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de styx »

Airam scrie:Cum a-ți gestiona voi o căsnicie, în care unul din parteneri e mereu nemulțumit (de partenerul de viață), intolerant, nervos. Tot ceea ce am scris e în relația cu partenerul de viață, cu restul lumii fiind altfel.
1. Lucretia Borgia..nu spun mai multe😜
2. Ignore si mi-as face o amantă.
3. Divort.
4. 2 si 3 la un loc.
5. Separare în fapt.
Pfuiii, sunt multe de spus, de fapt ar trebui să faci ce îți spune inima să faci, fără remuscări si fără regrete...

Seară linistită!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Airam »

Multumesc Styx pentru raspuns. Lucrez la a face ce-mi spune inima, fara regrete.
Te imbratisez cu drag.
P.S. M-am gandit sa aleg varianta numarul 2.😘
Chiar asta mi-a sugerat si medicul meu sa fac.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Buna dimineata,

Cati ani ai, Maria?
De cat timp sunteti impreuna?
Aveti copii?
Cum v-ati cunoscut?
Ce te-a atras la el, la inceput? Ce te atrage la el astazi?
Cum ai descrie relatia voastra de acum?


Cateva sute de astfel de intrebari, inter-conectate, reformulate, combinate direct/indirect pana cand, raspunsurile “dezirabile” se vor departa si adevarul va iesi la iveala.

Cel mai adesea, oamenii se afla intr-un impas, nu fiindca nu au raspunsuri la intrebari ci fiindca…nu isi pun intrebarile necesare.
Un terapeut de cuplu, va poate ajuta in demersul asta.

Putine lucruri pe lumea asta, sunt mai frumoase decat, relatia dintre un barbat si o femeie.
Va invit la o lectura tulburatoare, daca aveti timp, daca va place sa cititi.

"Jurnalul lui Adam și al Evei" de Mark Twain.

O zi frumoasa , dragilor!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Ovidiu!
Am 54 de ani.
Suntem impreuna de 25 de ani, prieteni de cand aveam eu 23 de ani.
Am un baiat, zic am fiindca el mai are doi, tot baieti. Asta nu este o problema, copii lui ma respecta.
Ne-am cunoscut la o scoala unde el era pedagog, iar eu mergeam in vizita la cineva acolo.
Ce m-a atras la el. Era fermecator, tandru, atent, mereu indragostit, imi spunea poezii, imi oferea flori, m-a dus la munte (pentru prima data in viata mea), m-a dus la mare, mergeam la restaurant unde se dansa..
Astazi il respect fiindca este tatal copilului meu si fiindca este harnic.
Relatia noastra de astazi, nu mai exista. Suntem ca doi straini, de trei luni dormim in acelasi pat si nu ne atingem.
Nu se pune problema terapiei de cuplu, el nu accepta ca ar fi o problema, din partea lui.
Ovidiu, am plans cand am citit ce ai scris aici. ,,Putine lucruri pe lumea asta, sunt mai frumoase decat, relatia dintre un barbat si o femeie,,
Ma intreb de multe ori, unde este iubirea care a fost multi ani intre noi.
Iti multumesc Ovidiu, pentru tot ceea ce mi-ai scris.
Te imbratisez cu mult drag.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Ovidiu73 »

Maria, îmi pare rău ca treci prin starea asta.
In același timp, e doar o etapa.
Căuta pe cineva cu care, sa poți vorbi de toate si care, sa te poată ajuta.
Ai grija de tine.
Te îmbrățișez cu drag!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Airam »

Multumesc Ovidiu.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Alcoolismul-mon amour

Mesaj de Airam »

Nu trec Cataline, fiindca sunt suparari vechi care au facut rani adanci in suflet.
😘
Scrie răspuns