021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

11 decembrie

„SMERENIA ADEVĂRATĂ”

... ne-am adunat de fapt să practicăm sme­renia adevărată. Aceasta ne ajută pentru ca norocul imens de care avem parte să nu ne transforme în nişte răsfăţaţi; şi, de asemenea, să trăim întot­dea­una cu recunoştinţă faţă de Dumnezeu, care ve­ghea­ză asupra noastră, a tuturor.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Experienţa m-a învăţat că personalitatea mea de alcoolic tinde să fie pretenţioasă. Având intenţii bune în aparenţă, pot să mă abat de la urmărirea „cauzelor” mele. Orgoliul preia conducerea şi îmi pierd din vedere scopul meu principal. Pot chiar să mă îndoiesc de influenţa lui Dumnezeu în viaţa mea. O senzaţie atât de exagerată a propriei mele importanţe îmi pune în pericol abstinenţa şi ar putea aduce mari prejudicii AA-ului în general.
Măsura mea de precauţie, Tradiţia Doispre­zece, mă ajută să fiu smerit. Atât în calitate de individ, cât şi în cea de membru al comunităţii, îmi dau seama că nu pot să mă laud cu realizările mele şi că „Dumnezeu face pentru noi ceea ce nu am putut face noi înşine”.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

*În viziunea lui Bill*

38. Conducta spre Dumnezeu

Cred neclintit în îndrumare și rugăciune.Dar sunt pe deplin conștient ,și smerit destul,sper, să văd că îndrumarea mea nu este infailibilă.
În momentul în care îmi imaginez că am dat de o conductă liberă spre Dumnezeu, am devenit destul de egocentric ca să intru la belea.Nimeni nu poate pricinui mai mult necaz inutil decât un conducător la putere care crede că are răspunsurile direct de la Dumnezeu.

Scrisoare,1950
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

12 decembrie

O SOLUŢIE GENERALĂ

Un fapt extraordinar pentru fiecare dintre noi este că am descoperit o soluţie generală. Avem o cale de scăpare cu care suntem toţi de acord şi în virtutea căreia putem să întreprindem acţiuni armo­nioase şi frăţeşti. Aceasta este vestea cea bună pe care această carte o transmite celor care suferă de alcoolism.
ALCOOLICII ANONIMI

Cea mai răsunătoare lucrare a Pasului Doi­spre­­zece a fost publicarea Big Book-ului, ALCOOLICII ANONIMI. Nimeni şi nimic nu reuşeşte să transmită mesajul mai bine decât acea carte. Ideea mea este să ies din carapacea mea şi pur şi simplu să fac ceea ce pot. Chiar dacă nu mi s-a cerut niciodată să năşesc pe cineva şi telefonul meu sună arareori, tot sunt în măsură să îndeplinesc sarcinile Pasului Doisprezece. Mă implic în acţiuni „armonioase şi frăţeşti”. Vin mai devreme la şedinţe pentru a-i saluta pe cei prezenţi, pentru a face pregătirile necesare şi pentru a-mi împărtăşi experienţa, puterea şi speranţa. De asemenea, fac ce pot şi în ceea ce priveşte serviciul. Puterea mea Superioară îmi dă exact ceea ce vrea să fac eu, în fiecare clipă a recuperării mele şi, dacă îmi deschid sufletul pentru Ea, voinţa mea va îndeplini automat sarcinile de la Pasul Doisprezece.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

*În viziunea lui Bill*

39. Ocupându- ne de resentimente

Resentimentul este cauza *numărul unu* a durerilor noastre.El devastează spiritul alcoolicului mai rău decât oricare altă stare psihică.Din el se nasc toate formele de boală spirituală , iar noi nu am fost bolnavi doar mintal și fizic,ci și spiritual.Odată ce a avut loc însănătoșirea spirituală,urmează refacerea mintală și cea fizică.
Pentru a ne putea ocupa de problema resentimentelor,le- am așternut pe hârtie.Am făcut o listă cu oamenii,instituțiile sau principiile față de care simțeam mânie și ne- am întrebat de unde venea acel sentiment.De cele mai multe ori, am descoperit că ne fuseseră rănite sau amenințate stima de sine buzunarul,ambițiile și relațiile personale(inclusiv cele sexuale).

Supapa de siguranță în scrierea părții celei mai înfierbântate a unei scrisori –prevederea ca undeva imediată să fie coșul de hârtii.
1.Alcoolicii Anonimi
2.Scrisoare,1949
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

15 decembrie

FĂ ORICE CA SĂ AJUŢI

Oferă-i alcoolicului prietenie şi sentimente de frăţie. Spune-i că dacă vrea să se recupereze, tu vei face orice ca să-l ajuţi.
ALCOOLICII ANONIMI

Mi-aduc aminte cât de atras eram de cei doi oameni din AA care m-au ajutat să mă apuc de Pasul Doisprezece. Îmi spuneau că aş putea avea şi eu parte de ceea ce au ei, fără niciun fel de condiţii, că tot ce trebuie să fac este să mă hotărăsc singur să mă alătur lor în drumul spre recuperare. Când încep să-l conving pe un nou-venit să procedeze ca şi mine, uit cât de utili mi-au fost acei oameni datorită generozităţii lor lipsite de prejudecăţi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

*În viziunea lui Bill*

40. Realizări materiale

Nici un membru AA nu vrea să denigreze succesul material.Nici nu intrăm în dispută cu acei numeroși susținători pasionați ai convingerii că satisfacerea instinctelor primare ar fi obiectivul major al vieții.Dar suntem siguri că nu există pe lume o altă categorie umană care să fi făcut mai multe boacăne, încercând să trăiască după această formulă, decât alcoolicii.
Am avut pretenții la mai mult decât ne era destinat,la capitolul siguranță,prestigiu,aventuri sentimentale.Și când se întâmpla să le obținem,beam ca să putem visa lucruri și mai mărețe .Când eram frustrați de ceva,chiar și numai parțial, beam ca să uităm complet de toate.
În toate strădaniile acestea, din care atâtea erau bine intenționate, lipsa smereniei fusese un handicap paralizant pentru noi.Punctul nostru de vedere nu ne permitea nici o perspectivă asupra faptului că modelarea caracterului și valorile spirituale trebuie să se afle pe primul plan ,și că satisfacțiile materiale nu sunt scopul vieții.

Doisprezece și doisprezece
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

16 decembrie

PARTENERI DE VINDECARE

... nimic nu-ţi va asigura mai bine imunitatea faţă de băut, decât lucrul intens cu alţi alcoolici. ... Atât tu, cât şi noul-venit, trebuie să parcurgeţi zi de zi calea progresului spiritual. ... Respectă cele impuse de Puterea Superioară şi vei ajunge să trăieşti într-o lume nouă şi minunată, indiferent de situaţia ta actuală!
ALCOOLICII ANONIMI

Metoda mea de a ţine sub control egoismul şi egocentrismul presupune să fac ceea ce trebuie din motive obiective. Îmi dau seama că încrederea mea într-o Putere Superioară mă ajută să capăt mai uşor liniştea sufletească, fericirea şi abstinenţa. Mă rog în fiecare zi să evit acţiunile mele anterioare, pentru a putea fi de folos celor din jur.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

*În viziunea lui Bill*

41. Reguli ale comunitații?

Prin 1943 sau 1944 ,Oficiul Birourilor Generale a cerut grupurilor să facă o listă cu regulile din comunitatea lor și să le trimită la sediu.După sosirea lor, le- am așternut pe hârtie pe toate laolaltă.O scurtă reflecție asupra acestor multe reguli ne- a condus la o concluzie uimitoare.
Dacă toate aceste edicte ar fi aplicate în toată comunitatea, în același timp, ar fi imposibil pentru un alcoolic să adere la ea, vreodată.Aproximativ nouă zecimi din vechii noștrii colegi nu ni s- ar fi putut alătura niciodată!

În cele din urmă ,experiența ne- a învățat că a- i lua unui alcoolic orice șansă însemna uneori pronunțarea sentinței sale la moarte și,adesea, condamnarea la o mizerie fără sfârșit.Cine îndrăznea să fie judecătorul și călăul propriului frate bolnav?

1.Grapevine,august 1946
2.Doisprezece și doisprezece
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

18 decembrie

CORECTITUDINEA FAŢĂ DE NOII-VENIŢI

Spune-i exact ce ţi s-a întâmplat. Simte-te liber să atragi atenţia asupra laturii spirituale.
ALCOOLICII ANONIMI

Minunea AA constă în faptul că nu povestesc decât ceea ce mi s-a întâmplat mie. Nu-mi pierd timpul dând sfaturi potenţialilor noi-veniţi, căci dacă sfatul ar fi de ajutor, nimeni n-ar mai veni la AA. Nu trebuie decât să demonstrez ce mi-a adus abstinenţa şi ce mi-a schimbat viaţa. Dacă nu scot în evidenţă latura spirituală a programului AA, nu procedez corect. Noul-venit nu trebuie să-şi facă o impresie greşită în ceea ce priveşte abstinenţa. Sunt abstinent doar datorită îndurării Puterii mele superioare, iar aceasta îmi dă posibilitatea de a împărtăşi celor din jur.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

*In viziunea lui Bill*

42.Încrederea de sine și voința

Când am fost pentru prima dată îndemnați să ne recunoaștem înfrângerea, cei mai mulți dintre noi
ne- am revoltat.Intrați în AA ,ne așteptam să ni se predea lecții de încredere de sine.Atunci,ni s- a spus că, în ceea ce privește alcoolul ,încrederea de sine nu ne folosea la nimic, de fapt, ea era marele nostru handicap.

Abia atunci când încercăm să ne punem voința în acord cu voia lui Dumnezeu începem să ne- o folosim corect.Pentru fiecare dintre noi ,aceasta a fost o minunată revelație.Tot necazul nostru provenise din folosirea greșită a puterii voinței.Încercaserăm să ne bombardăm problemele cu ea, în loc să incercăm s-o armonizăm cu intențiile lui Dumnezeu în ceea ce ne privea.Sporirea posibilităților de a ne menține pe acest drum este scopul celor 12 Pași AA.

Doisprezece și doisprezece.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns