021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

😬 mi-e rusine sa scriu, chiar anonim fiind. e ceva ce tine cumva de aspect si de gen. Nu cred ca vrei sa vezi aici asa ceva. Acum imi pare rau ca am scris. 😢
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iliuta, iti raspund in privat, bine? Ti pup, fii tare!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Sobri, sa nu iti fie rusine de nimic aici. Viata noastra nu inseamna doar abstinenta. Inseamna si sentimente! E sanatos oricand sa discutam despre ele. Inclusiv aici! 🙂
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de sobrichet »

Iti dau dreptate Dora, dar tot nu pot sa-ti spun la ce ma refeream cu savarina si eclerele. Doar ca nu la alea de la cofetarie.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

😬
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

In seara aceasta, gandurile au parca un ecou balsamic in tumultul mintii mele. Imi suna ca un clinchet de clopotel: fii demna, va trece si dorinta, e doar o otrava! Cu ele voi incheia cele 24 de ore. Adica senin-senin.
Bravo, imi spun! Bravo mie si voua dragi prieteni, celor cu abtinerea la zi.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Bună Dora!
Curaj! O sa treaca si seara asta si maine te vei felicita pentru inca 24 de ore abstinente!
Uite un status facut de mine special pentru noi cei bolnăviori... 💗


Imagine

Seara linistită!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Frumos status Styx. Iti multumesc. Eu ma aflu deocamdata la primul obiectiv, dar sunt o candidata serioasa la cel de-al doilea obiectiv din status. 🎅
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Vine si asta Dora cu timpul, căci doar timpul vindecă tot, e de dorit să-ți dai voie să te iubesti, mă întreba sambata la Craiova un tânăr nou venit în grupul de acolo cum mă rog eu că el nu poate să se roage si i-am spus că cea mai simplă rugăciune la începutul abstinentei mele a fost ... Doamne ajută-mă să mă ajut!


Dimineata am primit un mesaj de la Humanity Team care cred că ti se potriveste si tie:

”ÎN ACEASTĂ ZI DIN VIAȚA TA, CRED CĂ DUMNEZEU VREA CA TU SĂ ȘTII ...
.... că există o soluție la toate acestea - și ea se află chiar după următorul colţ de stradă.

Peste căteva săptămâni nici măcar nu te vei mai confrunta cu această problemă. Peste câteva luni , vei şi uita că ai avut-o vreodată. Peste câțiva ani , te vei întreba de ce ți-ai făcut atât de multe griji.
Nu încerc să subestimez ce se întâmplă. Vreau doar să pun lucrurile într-o altă perspectivă. Ești de acord? Ai încredere în Dumnezeu în acest caz. Ai încredere în viață. Și respiră.”
Cu dragoste, prietenul tau,
Neale Donald Walsch

Multumesc Dora!
Noapte linistită!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Sa ne intoarcem la frumusetea vietii si sa avem mai multa liniste in suflete! Craciun fericit draga familie de pe forum!

PS: Va multumesc pentru existenta voastra si, pentru sanatatea mea. Ma inclin.

https://www.youtube.com/watch?v=H10f2w7T5CU
https://www.youtube.com/watch?v=1Rh1xzpKc-o
https://www.youtube.com/watch?v=aTRqo53hQQo

Va invit la o cafea vestitoare de o noua zi abstinenta! 🙂

Imagine
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns