021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Dora, sper ca ai scris din greseala un " ne " in fata la al doilea nefericire.

Craciunita e deja in masina, alaturi de un ghiveci mai mare si niste pamant pentru flori. Face bine si craciunitei, si neveste-mi si implicit si noua, celor din casa.

Ai dreptate ca abstinenta ajuta. Si eu cred ca voi reusi, cel putin eu voi face tot ce-mi sta in putere. Nu vreau sa se inteleaga ca vorbesc urat despre nevasta-mea, eu am fost cel mai important factor care a provocat starea asta. Si tot eu trebuie acum sa fiu cel mai activ in pentru a repara ce se mai poate. Si cu asta am inchei subiectul, nu cred ca e locul potrivit in care sa scriu depre asta.

Multumesc pentru incredere Dora.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

Ai dreptate. Am scris in graba, am corectat! Multumesc de atentionare Sobri.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Ilie,

Stai linistit, m-am obisnuit cu felul tau de exprimare si m-am prins de esenta mesajor.

La noi ninge frumos si linistit ca pe forum, sper sa fie zapada de Craciun.

Sarbatori fericite iti doresc, si succes maxim in organizarea petrecerii!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata,

Am avut un vis si nu stiu daca a fost urat sau frumos... .

Am uitat sa va spun ca acum doua nopti am visat pentru prima data ca beau ceva. Era vara, soare si cald. O halba aburita si cu picaturi alunecand agale in fata mea pe o masa alba la o terasa. Buuuna bere!!! La jumatatea halbei mi-am adus aminte ca de fapt eu nu mai beau si m-am oprit cu noduri in gat. Nu ma trezisem din vis si incepusera ceva mustrari de constiinta in mintea mea, nu foarte clare. Ei, dupa ce m-am trezit mi-a fost ciuda ca n-am terminat halba. Acuma nu stiu de ce am vizat ca beau bere. Cateodata visezi la ceva ce-ti doresti, alteori visezi ceva de ce ti-e frica. Uneori visezi femei si nu ajungi la ele, alteori monstrii care te urmaresc si nu poti sa fugi.

Banuiesc ca voi mai visa cu bere si ma voi lamuri in ce categorie trebuie sa incadrez visele cu bere.

O zi usoara va doresc,
Sobrichet
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Sobri , si eu am visat de mai multe ori ca am baut , dar in schimb cand ma trezeam eram foarte fericit ca fost doar un vis .
O zi frumoasa iti dores si bune 24 de ore !
,,O zi fara sa beau cred ca o sa reusesc si eu , doar azi "
Colea ,sa nu uit😉 , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata,

Va urez, cu o mica intarziere, sa va petreceti sarbatorile de iarna alaturi de cei dragi, invaluiti in caldura aromelor de cozonaci si vin fiert! La cozonaci e liber, la vin... cine mai poate.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

Craciun fericit Sobri.. fara vin, desigur! 🙂🎅
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de styx »

Sobrichet, subscriu la cele spuse de Cătălin!
Cu siguranță vei reusi!
La multi ani cu seninătate!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata dragi colegi,

Faptul ca sint pe forum, in acest grup, vi se datoreaza voua, tuturor colegilor ( iunclusiv a celor care nu mai scriu ). Citindu-va, m-am vazut pe mine, mai mult sau mai putin in fiecare dintre voi, prin felul de a consuma, prin motivele care ma duceau in compania bauturii, prin starile de sevraj mai mult sau mai putin asemanatoare, etc... . O singura chestie comuna am gasit-o la absolut toti, identica in totalitate cu ce simteam eu. REGRETUL, cu toate variantele si subvariantele lui.

Ma simt bine alaturi de voi, citind si scriind pe-aici. Eu doar am avut norocul sa va gasesc. Voi m-ati ajutat sa ma schimb, sa inteleg mai bine ce se intampla cu mine si cu cei din jurul meu, m-ati ajutat sa nu-mi mai doresc sa beau, sa nu-mi mai doresc sa ajung ca cel care am fost inainte de a intra in comunitatea voastra. Ma ajuta faptul ca imi spuneti ca aveti incredere ca voi reusi, ma ajuta sfaturile, povestioarele si exemplele celor vechi, ma ajuta entuziasmul celor noi. Ma ajuta faptul ca pot sa scriu aici si sa fiu acceptat asa cum sint, chiar daca nu sint inteles intotdeauna si uneori poate mai si deranjez.

Va multumesc dragi prieteni, din tot sufletul. Si mai mult va multumeste familia mea, multumiri transmise unui destinatar necunoscut, un destinatar caruia ii este profund recunoscatoare.

Va doresc un 2018 cu tot ce va doriti, cu multe impliniri si satisfactii!


Imi face placere sa ma confund cu cei care primesc imbratisarile, iar cel care ofera este forumul, voi cei care m-ati primit aici.

https://www.youtube.com/watch?v=8U-4H6Ppqo8

( Stiu ca am mai facut dedicatia asta, dar consider ca e un moment potrivit s-o fac si acum. )
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

Buna ziua, ziua buna
Bucuros de uratura?
Mereu gazda primitoare
Cu sfaturi pentru inimioare.
Sobri sa ai mereu parte
De dragoste si sanatate!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns