021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de styx »

Salutare Cătălin, salutare dragi forumisti!
Ascultam azi muzică, când am vazut clipul de mai jos, gândul mi-a zburat imediat la tine...
https://www.youtube.com/watch?v=xtoCav1 ... e=youtu.be

24 senine să ne fie Cătă!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de styx »

Bravo Cata!
Distractie placuta, fără consum.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de colica zis alcoolica »

Catalin , fac si eu ca fratele BB Iliuta😜 , da pe noi de ce nu ne intrebi nimic 😁 ?
Salut prietene , am trecut sa te salut si sa iti urez frumoasa
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Multumim Catalin! Sarbatori fericite!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Herr Catalin,

Vad ca si tu ai avut probleme cu parintii. Sunt curios daca s-ar face o statistica aici pe forum cati au avut o copilarie fericita, fara sa aiba contactul cu alcoolul de mici.

Ce tema interesanta ar fi asta! :)
Poate o propui. Pariez ca, vei avea raspunsuri cu miez.

Cine are parinti, pe pamant nu in gand...

Sa traiesti, sa infloresti!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Dar ce ar fi sa se faca si o statistica, cati dintre noi am inceput sa bem o data cu partenerii nostri de viata?
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de styx »

Salutare Cătă si la multi ani!
Eu nu am avut probleme cu părintii, doar că pe cand aveam 16 ani ăl bătrân s-a ”uschit” definitiv irevocabil si fără voia lui de pe lumea asta si ne-a cam lăsat singuri cu mama, eu am tropăit in ritm vioidin Cta la Arad si acolo m-am dedat la pălincută, azi o tzâră, mine o tzâră...cand am terminat scoala în Arad m-am întprs in Cta, lucram în port... bisnită, bani si... alcool, m-am cumintit ani buni de zile că m-am speriat că o luasem razna si am plecat in armată(sic), am fost cumintel multi, multi ani desi ispite erau si acolo destule... apoi nu mai stiu când am scăpat iar frâiele din mâini stiu doar că beam mutl cabernet sauvignon de Murflatar, apoi de la un moment dat nu prea a mai contat ce si cum beam pt că indiferent cu fineturi începeam să beau la sfârsit nu mai conta ce era de băut... până am acceptat că am o problemă si am cerut ajutor au trecut multi ani ”între două lumi” dar acum iată-mă aici cu voi. Dar e bine că sunt cu voi pt că nu sunt în crâșmă( desi nu m-am torpilat niciodată rău de tot in ”oras” că mă cunosteau vecinii toti) 😁
A fost bine? poate... a fost rău? sigur că a fost mai ales la sfârsitul băutului. a fost rău la începutul abstinentei iarăsi dar a trecut si se merită din plin toata sufereala aia de la inceput ca să fiu unde sunt acum. Regrete? la început am avut câteva dar au trecut repede...credeam că nu mă mai pot distra fără alcoale, dar m-am înselat.
O seară mirifică, ravisantilor!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Buna tema Catalin! Frumos subiect.

Ce pot sa spun? Copilaria mi-a fost frumoasa. De vis aproape... pana spre adolescenta. Apoi.., au inceput problemele de sanatate ale parintilor mei si nimic nu a mai fost la fel.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Catalin ,
,,Se poate spune ca am avut o copilarie fericita chiar daca am demonstrat putin talent in a fi fericit "
Samuel Beckett

Si eu provin dintr-o familie problema , mama o codependenta 100/100 , iar tata alcoolic de cand il stiu , cu destule episioade de furie .
Oricum , sunt sigur ca mi-a influentat in mod negativ viata , dar acum imi place ca am gasit acest program de 12 pasi in care vad ceea ce pot schimba , bineînțeles in pozitiv , ziua de astazi .
Bune 24 de ore iti doresc liebe😊 Catalin 😘!
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut Catalin,

La unii oameni, alcoolismul e a 7-a problema, si cea mai mica. Dar este si trebuie acționat.
Tatăl meu a avut probleme cu alcoolul mereu. Daca nu ar fi fost violent cu mama mea, nici nu l-aș fi băgat in seama.
Când am împlinit 20 de ani, am avut o discuție violenta cu el, adică el nu a scos un sunet. Dar nici nu a mai ridicat mana asupra mamei.
Oricând vad un bărbat ca agresează o femeie, acela va suferi o " corecție". Am rămas cu " ticul" asta. :)
Iti răspund pe bucăți, ca scriu de pe tlf.
Încuiat