021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Mulțumesc tare mult Catalin ,multum esc fratele meu Iliuță ca mi- ai scris și la Dorita ,eu chiar mă gândeam să scriu ceva la tine dar mi-ai luat-o înainte. Sunt acum pentru acest weekend aproape de Courmayeur,se vede Monte Bianco cu vârful lui care e aici se numește" il Dente del Gigante " , cel mai înalt vârf din Europa , in Alpii dintre Italia și Franța .
Vă îmbrățișez și aștept să să mă întorc la voi.
Imagine
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna seara prieteni , am trecut doar sa astern cateva sentimente , acum baiatul meu scriindu-mi un mesaj , la intrebarea mea cand are serbarea , el incheiind cu ,,Prego Papi !" insemnand ,,cu placere taticutule! ".
Si mi-au trecut cateva imagini de cand eram un bautor activ , cand ieseam cu baiatul in parc pentru ca trebuia sa ies , dar nu ma puteam bucura de nimic , eram intr-o tristete si intr-o depresie ca nu puteam sa joc teatru ca m-as bucura de ceva , cand eram intr-o neputinta totala , fara job dar si fara vreo perspectiva ,poate cu mirosul de bautura ieftina de cu o seara inainte si cu gandul pentru ,, macar o bere " de dres de dupa , un mort viu .
Azi am avut o zi plina in care m-am bucurat de oameni , azi nu a fost o zi speciala , dar a fost o zi traita asa cum a venit ea , cu bune cu rele , am trait-o cum am putut .
Bune 24 de ore prieteni , pe maine !
Colea , repet sa nu mai uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut prieteni , azi nu o sa va povestesc nimic despre alcool , o sa va vorbesc despre carnati 😀 , o alta problema si dipendenta d😘e sarbatori . Anul asta nu m-am ocupat de tranzvazat in damingene , dar in schimb cobor in cantina sa suflu in muraturi , am facut acum vreo saptamana o ciorba de potroace cu fasole ( se acreste cu zeama de varza si se mai pune si varza taiata fideluta) iar alaltaieri am umplut si cativa metri de carnati care au iesit o bunate ( cine nu crede sa vina sa guste 😘)
Va pun reteta aici :
https://pofta-buna.com/carnati-de-casa/
Bune 24 de ore va doresc , nu la carnati !😜
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de styx »

Te îmbrățișez Colică frate! pentru că azi...

Imagine
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Ma numesc colea

Mesaj de lazarescu nicolae »

La multi ani senini Colisor!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Va multumesc tare mult Styxisor , Nicolae , Catalin , la multi ani tuturora si lui Admin , ca nu am reusit sa-i scriu, fiind blocata pagina lui !
O sa copii din experienta proprie ca tot vine revelionul , din povesti ,,asa nu " :
Am descoperit forumul cam acum un an si dupa un timp am inceput sa si scriu , foarte putin si stangaci sa nu care cumva sa jignesc pe careva, oare am scris corect, dar asta oare merita sa scriu,este problema asta destul de importanta sa o impartasesc cu altii si tot felul de autocenzuri care ma epuizau.Si incet, incet ramaneam in urma cu raspunsurile si nu puteam scrie ceva nou ca ma gandeam ca nu am apucat sa citesc si rapund la ceea ce am vorbit mai inainte si tot felul de probleme fara rost.Intre timp mi-am schimbat si orasul si tara in care locuiesc, urmandu-mi copilul si fosta sotie ca sa le fiu in preajma.Au inceput sa treaca zile , saptamani si chiar luni si dupa principiile ca ,,azi nu beau,, si un NU! hotarat primului pahar vedeam ca se poate si prindeam curaj.
In decembrie , de revelion au venit nepotelele mele si s-a pus vin spumos in pahare la toti,inclusiv mie si am zis hai ca azi s-a cam terminat ziua si n-am baut, maine este alt an, doar sa gust sa vad daca e bun vinul si nu o sa beau .Si am gustat ! Nu am baut atunci , dar cred ca s-a declansat de atunci ceva in creierul meu ,ca alcoolul deja mi-a soptit ,,Ai vazt, nu s-a intamplat nimic, stai linistit. ".
Au mai trecut cred vre-o doua luni de atunci si am trecut printr-o perioada mai proasta, nu aveam prea mult de munca , prea putine ore inseamna putini bani , au inceput din nou grijile de ziua de maine,poimaine si gandul la chirie,la bani pentru scoala si peste toate astea care apasau continuu si o cearta acuta in familie.
Ma simteam singur si neajutorat , cu prea multe frici .M-am dus intr-o zona unde se aduna multi care beau , mi-am luat o bere ,m-am asezat cu fundul pe o bordura si am inceput sa vorbesc cu diferiti.Ce a urmat este la fel ca inainte, o mare minciuna (viata vazuta din spatele unei sticle).
Poate daca as fi fost pe forum as fi primit primit un sfat ,o vorba buna....
Bune 24 de ore prieteni , pe maine
Colea , alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de styx »

Colică frate, te îmbrățisez cu drag si îți doresc un La multi ani cu bucurii si realizări în seninătate alături de cei dragi tie!😘
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Ambasador »

Maine anul se-nnoieste
Am venit sa-ti dau de veste.
Esti un frate preferat
De toti aici laudat.
Colea sa fii sanatos,
Fericit si norocos!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc Catalin pentru urare si ca m-ai facut frate mai mare si nu mai batran 😜 , ca daca era altfel ti-l aratam eu pe fratele meu mai mare BIG BRO Iliuta si atunci sa te vazut pe unde mai scoteai tu camasa 😉😘
Mi-a placut ideea de a pune in practica anul asta sa ne auzim si personal , multumesc !👍

Styxulet frate si eu te imbratisez si iti doresc un an nou mai bun ca cel ce a trecut si sper sa iti pastrezi acelasi entuziasm in intrajutorarea celor ca noi , pentru ca tu de la inceput ai fost nu doar un teoretician cat un practicant cu munca erfectiva , nu lasat la stadiu de proiect cat materializat .
Uite ca scriind mi-am adus aminte si un banc Italian :
La televizor, am vizionat o emisiune în care un reprezentant al Dalai-lama a spus că pentru a obține pacea interioară trebuie să terminăm întotdeauna ceea ce am început ... și în această condiție putem beneficia de calmul din existența noastră.
M-am dus să găsesc lucrurile pe care le-am început, fără a le termina.
Și ..... am terminat ... o sticlă de Pigato d'Albenga, o sticlă de Barolo, o sticlă de Chianti ..... o stila de bodka ..... na nativ botilia ... .. un pondo dwisky ...... 1 de rom albu .... tu nn imaginz com eu Eu încerc majificamente bine ades. Transmite mssagjul pentru toți cheli k ano nevoii o de pace interiore .... disedo k practică zem.
Bun nano nou!
Doruta , multumesc inca o data si am incercat si eu sa-ti scriu o urare pe pagina ta . la multi ani !

Prieteni , la toti va doresc un an nou cat mai bun , dar , sa fie mai usor , o zi cat mai frumoasa , pe rand , pentru ca doar astazi este realitatea si doar ziua de astazi o pot face mai frumoasa mie si celor din jurul meu .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Catalin , ai facut foarte bine ca mi-ai spus ca mi-ai scris un e-mail pentru ca ajunsese nu stiu din care motive in spam , asa ca l-am cautat si l-am gasit 👍 .Multumesc !

Iliuta BB , imi spui despre tine :
nu pot sa reproduc ce era la gura mea, tipind.....Cum bine spunea cineva despre mine:"tu spui sorry dupa ce spargi capul".
Of , parca semeni cu nevasta-mea 😜😂 sau si mai mult cu fosta 😂😂 .Hahaha , sigur ca m-ai facut sa rad Iliuta .
Eu imi propusesm sa incerc sa nu mai raspund in pripa si sa iau un ragaz sa gandesc inainte de a raspunde la o anumita problema , cerere , etc.
Cred ca a functionat pt putin timp , apoi m-am concentrat pe alt defect al meu si nu a trecut mult si am uitat de primul , asa ca iar raspundeam instinctiv , de obicei cu ,,Da " ca sa plac altora ...de multe ori ma gasesc in postura de a ma accepta asa cum sunt si a ma iubi asa cum sunt ( nu fizic 😜 ) .

Salut Prieteni ,
Ieri am fost la un "Rosario " insemnand o rugaciune inainte de ziua inmormantarii , a unei prietene din grupul meu AA , cazuse si si-a spart nasul si un dinte , dar pt ca in spital inainte de ziua de ziua de Craciun nu era nici un orelist i-au spus sa mearga sa revina a doua zi , a doua zi a gasit-o tatal ei deja moarta in casa . Intr-un fel poate parea ironic ca nu a patit nimic in perioada de consum , dar pe de alta parte este frumos sa mori intr-un mod demn . Dumnezeu sa o odihneasca .

O zi buna va doresc , pentru ca astazi este tot ce avem , este tot ce conteaza .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns