021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

*În viziunea lui Bill*

43.Cât de mult anonimat?

Ca o regulă generală, cel mai adesea noul venit voia ca familia lui să știe imediat ce încerca el să facă.A mai vrut să le- o spună și altora care încercaseră să- l ajute-medicului,preotului,prietenilor apropiați.Pe măsură ce câștiga încredere ,simțea că era corect să explice noul său mod de viață patronului și asociaților din afaceri.
Când apăreau ocazii de a fi de ajutor, găsea că- i era ușor să vorbească despre AA aproape oricui.
Aceste dezvăluiri discrete l- au ajutat să- și piardă sentimentul de teamă față de stigmatul aplicat alcoolismului și l- au făcut să răspândească vestea despre AA,în localitatea în care trăia.Mulți bărbați și femei au intrat în AA, ca urmare a unor asemenea conversații.Deși nu respectau strict litera anonimatului, astfel de comunicări erau în spiritul acestuia.
Doisprezece și doisprezece.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

20 decembrie

RĂSPLATA DĂRUIRII

Într-adevăr, acesta este felul de dăruire care, de fapt, nu necesită absolut nimic. El nu se aşteaptă ca tovarăşul lui de suferinţă să-l plătească, sau măcar să-l iubească. Iar apoi el descoperă că datorită paradoxului divin al felului acesta de dăruire, el şi-a primit răsplata ce i se cuvine, indiferent dacă fratele lui a primit ceva sau nu.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Datorită experienţei în lucrul la Pasul Doisprezece, am ajuns să înţeleg beneficiile dăruirii care nu necesită nimic în schimb. La început aşteptam ca cei din jur să se recupereze, dar curând am aflat că aceasta nu s-a întâmplat. Odată ce am dobândit smerenia de a accepta faptul că nu fiecare apel de Pas Doisprezece se va încheia cu succes, am putut să primesc răsplata dăruirii altruiste.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

*În viziunea lui Bill*

44.Acceptarea zilnică

Prea mult timp din viață mi l- am petrecut stăruind asupra defectelor celorlalți.Acesta este unul dintre formele cele mai subtile și perverse ale autosatisfacerii, care ne permite nouă să rămânem confortabil de neatenți cu propriile noastre defecte.Prea des suntem auziți spunând *Dacă n- ar fi problemele cu el (sau ea) ,ce fericit aș putea fi!*

Prima noastră problemă este să ne acceptăm circumstanțele prezente așa cum sunt ele,pe noi așa cum suntem,și pe oamenii din jurul nostru așa cum sunt ei.Aceasta înseamnă să adoptăm o smerenie reală, fără de care nu e posibilă nici o înaintare veritabilă.Iar și iar trebuie să ne întoarcem la acel punct de plecare nelăudabil.Acesta este un exercițiu de acceptare pe care îl putem exersa în mod benefic în fiecare zi a vieții noastre.
Dacă evităm cu perseverență să transformăm aceste analize realiste asupra faptelor vieții în alibiuri lipsite de realitate,care susțin apatia și defetismul,ele pot fi o fundație sigură pe care se poate construi o sănătate emoțională sporită,și deci progresul spiritual.
1.Scrisoare,1966
2.Grapevine,martie 1962
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 decembrie

PRINCIPII, NU INDIVIZI

Analizând felul în care alcoolicii noştri „de valoare” încearcă uneori să-i judece pe cei „mai puţin valoroşi”, ne dăm seama de penibilul acestei situaţii. Închipuiţi-vă, dacă puteţi, un alcoolic care îl judecă pe altul!
LIMBAJUL INIMII

Cine sunt eu să-i judec pe alţii? Prima dată când am păşit pragul AA-ului, am descoperit că toată lumea era pe placul meu. La urma urmei, AA-ul urma să mă ajute să duc un mod de viaţă mai bun, fără alcool. De fapt, nu era cu putinţă să-mi placă de toţi oamenii, şi nici lor de mine. Odată cu evoluţia mea în cadrul comunităţii, am învăţat să iubesc pe fiecare doar ascultând ce avea de spus. Se prea poate ca persoana de acolo, sau cea de aici, să fie cea pe care Dumnezeu a ales-o ca să-mi transmită mesajul de care am nevoie astăzi. Trebuie să-mi amintesc întotdeauna să consider principiile mai presus de indivizi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

*În viziunea lui Bill*

45.Camarazii noștri

Astăzi ,marea majoritate dintre noi salută orice lumină nouă aruncată asupra misterioasei și deruntantei boli a alcoolismului.Salutăm cunoștințele noi și valoroase,indiferent dacă sursa lor este o eprubetă ,o canapea de psihiatru sau studii sociologice relevante.Suntem bucuroși de orice educație care informează cu acuratețe publicul și îi schimbă atitudinea seculară față de bețiv.
Tot mai mult și mai mult îi privim pe cei ce lucrează în domeniul vast al alcoolismului ca pe camarazii noștri într- un marș de la întuneric la lumină.Vedem că împreună putem realiza ceea ce n- am putut realiza niciodată în izolare și rivalitate.
Grapevine,martie 1958
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

23 decembrie

VINDECARE, UNITATE, SPRIJIN

Pasul Doisprezece – transmiterea mesajului – este cel mai important sprijin pe care îl oferă comunitatea AA; acesta este scopul nostru de bază şi motivul principal al existenţei noastre.
LIMBAJUL INIMII

Îi mulţumesc lui Dumnezeu pentru cei care au venit înaintea mea, cei care mi-au spus să nu uit de cele Trei Moşteniri: Recuperare, Unitate şi Servicii. În grupul meu de acasă, cele Trei Moşteniri erau descrise pe un semn care spunea în felul următor: „Iei un taburet cu trei picioare şi încerci să-l ţii în echilibru pe un picior sau două. Cele Trei Moşteniri ale noastre trebuie păstrate intacte. În cadrul Recu­perării, ajungem împreună la abstinenţă; în cadrul Unităţii, muncim împreună pentru binele Paşilor şi Tradiţiilor noastre; iar prin intermediul Serviciilor– dăruim cu generozitate ceea ce ne-a fost dăruit şi nouă”.
Unul dintre cele mai de preţ lucruri din viaţa mea este faptul că ştiu că nu voi avea nici un mesaj de transmis, decât dacă mă recuperez conform principiilor AA.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

*În viziunea lui Bill*

46.Ambiție adevărată și falsă

Am privit mult mai pătrunzător la noi și la cei din jurul nostru.Am văzut că fusesem bântuiți de frici nerezonabile sau anxietăți,care ne- au făcut să ne transformăm viața într -o cursă pentru câștigarea faimei ,banilor,și ceea ce credeam că era conducere.Așa încât mândria falsă a devenit reversul monedei falimentare cu inscripția *Frică* .Pur și simplu a trebuit să fim oamenii Numărul Unu pentru a ne putea acoperi inferioritățile din adâncime.
Adevărata ambiție nu este ceea ce am crezut că ar fi.Adevărata ambiție este dorința profundă de a trăi folositor și a umbla smeriți sub îndurarea Divină.
Doisprezece și doisprezece.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

25 decembrie

ÎMPĂCAT CU VIAŢA

Fiecare zi este o zi în care trebuie să ţinem cont de voia lui Dumnezeu în tot ceea ce facem. „Cum aş putea să-Ţi slujesc mai bine? – Facă-se voia Ta, nu a mea”.
ALCOOLICII ANONIMI

Citesc acest pasaj în fiecare dimineaţă, deoare­ce îmi aduce mereu aminte „să aplic prin­cipiile în toate domeniile vieţii mele”. Când am în minte voia lui Dumnezeu, sunt în stare să fac ceea ce trebuie să fac, iar aceasta mă face să mă simt împăcat cu mine, cu viaţa şi cu Dumnezeu.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4409
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

Craciun fericit va doresc ,tuturor membrilor forumului alcohelp!
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Ambasador »

Craciun fericit!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns