021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Intoarcerea la izvoare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Niculae și mulțumesc pentru că împărtășești cu noi gândurile tale .
Dacă stau eu prea mult timp singur cu mine , ajung să mă păcălesc că până la urmă alcoolul nu -i chiar atât de râu , că doar o bauta si gata , doar sa gust , etc .cum m-am păcălit zeci de ani . De ce ? Pt că sunt (și rămân )o persona dependenta .
De asta , pentru că am plecat in vacanta și nici marți nu am mers la grup , mi s-au aprins semnalele de alarmă.
Da , era Bill W. de ziua recunoștinței și pentru cine știe engleza sau că tine Niculae Italiana filmul documentar despre și cu , cofondatorul Aa-ului :
https://youtu.be/5JjERSglNyw
Bune 24 de ore prieteni , drumuri bune Niculae!
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Multumesc Iliuta!
Multumesc Colica!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Bună seara tuturor!
Revin aici cu poezia mea pregătită pentru Moșul!
Invictus(de necucerit)
de William Ernest Henley
traducere de Leonard Neculae
Poezie preferata de Nelson Mandela.

Trecând de noaptea grea din jurul meu,
Neagră ca iadul, fără de sfârșit,
Îi mulțumesc oricărui Dumnezeu
Pentru sufletul meu necucerit.

În gheara sorții strâns fără cruțare
Nu am dat înapoi și n-am strigat
Lovit de întâmplările amare
Capul mi-e-nsângerat, dar nu plecat.

Dincolo de blesteme și de lacrimi,
Pe-acest tărâm de umbră subjugat,
În anii plini de-amenințări și patimi
Sunt și voi fi la fel, neînfricat.

Nu mai contează cât de aspru-i drumul,
Ce liste cu pedepse vin mereu,
Eu, azi, al sorții mele sunt stăpânul –
Sunt căpitanul sufletului meu.
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Buna dimineata!
Odata am facut sarbatorile prin germania,venea o pauza de doua zile,aveam vreo doua luni de cand nu beam.La benzinaria din parcare era bere"buna"nemteasca,ma imbia gindul ca e revelionul,macar acum sa beau si eu doua trei beri,nu mai mult...Poate ca nu o sa beau,m-am gandit,dar gandul de a nu bea incepea sa paleasca in fata dorintei de a bea.A fost o lupta mentala de cateva,m-am linistit la gandul ca nu voi bea mai mult de trei beri.Asa a fost,am fost atent,in acele doua zile pe parcare nu m-am imbatat dar tin minte ca in urmatoarele zile m-am imbatat crunt.Iara durere,canalele de comunicatie cu familia sa-u inchis,lacrimi,neputinta fizica si psihica,stare generala proasta,foarte multi bani cheltuiti.Acum stiu ca vin sarbatorile,se mai rascoala monstrii in mine,aceleasi ganduri,ca barim de sarbatori.Am pus in balanta,oricat de aiurea m-as simti,e totusi bine,nu ma ascund de oameni,cu familia vorbesc oricand,nu am cheltuit multi bani,ador ceaiul si cafeaua.Acum ma aflu in Suedia,azi voi face o plimbare pe jos,relaxanta,aici sunt brazi multi,nu prea inalti si rari,muschiul in padure iti acopera glezna,aerul e super curat.Sunt oarecum in zona lui Mos Craciun.Ce ma rog la el?sa ma tina departe de ispitele nefolositoare mie si ai multumesc tare mult.Va multumesc si voua ptr abstinenta mea!
Sarbatori fericite tuturor!
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Multumesc Catalin!Sarbatori fericite si tie Sarbatori fericite tuturor!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de Ambasador »

Sarbatori fericite Nicolae!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Multumesc Doruta!
Intradevar am sarbatori fericite,sunt odihnit,calm si linistit,nu m-am electrocutat ca in anii trecuti.Intradevar niste socuri bautele in lant,erau pentru organism.Privesc inauntrul celor care sau desteptat mai devreme ca mine,sunt mai calmi si linistiti si radiaza de fericire si multumire,bravo lor!Bautura ma punea in incapacitatea de a vedea binele si frumosul din aceasta viata,devenisem o unealta a raului,nu era ce voiam eu de la mine.Am mult de lucrat cu mine dar stiu ca chiar daca sunt un pic mai puturos,chiar daca m-am ingrasat un pic,chiar daca mai am si eu unele mici nemultumiri (majoritatea nejustificate)totusi abstinenta nu ma poarta decat pe o scara a binelui ascendenta.
Sarbatori fericite tuturor!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de styx »

Nicule, te îmbrățisez cu drag si iti doresc un La multi ani cu multă sănătate si bucurie!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de Ambasador »

Buna seara si-o urare,
Iti spun raspicat si tare:
Sa visezi, nu renunta.
Sa fii bun, nu te lasa!
Nicolae-mi placi de mor,
Esti un bun povestitor!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 908
Membru din: 18 Sep 2011, 19:35
Zile de abstinență: 30,06,2015

Re: Intoarcerea la izvoare

Mesaj de lazarescu nicolae »

Multumesc tuturor pentru urari fratilor!Am trecut cu bine in noul an,am petrecut pret de o jumatate de ora cu inca trei soferi in parcare,am aprins artificii si am asteptat trecerea in noul an cu multa incredere si entuziasm.Un coleg ma invita la un pahar de sampanie,doar o gurita,m-a rugat el.In urma refuzului meu nu a mai baut nici el,nu a mai deschis sticla.Anul trecut m-am imbatat ca porcul si pe 1 ma piteam dupa camion de rusine.
Sa va dea Dumnezeu multa sanatate mintala in noul an!De la voi nu am de invatat numai de bine.La multi ani senini tuturor!
Scrie răspuns