021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.

lazarescu nicolae
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ma numesc colea

Mesajde lazarescu nicolae » 23 Dec 2017, 18:25

La multi ani senini Colisor!

catalinul
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde catalinul » 24 Dec 2017, 10:12

Sarbatori fericite, Colea!

Sunt autorul acestui subiect
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 27 Dec 2017, 08:22

Va multumesc tare mult Styxisor , Nicolae , Catalin , la multi ani tuturora si lui Admin , ca nu am reusit sa-i scriu, fiind blocata pagina lui !
O sa copii din experienta proprie ca tot vine revelionul , din povesti ,,asa nu " :
Am descoperit forumul cam acum un an si dupa un timp am inceput sa si scriu , foarte putin si stangaci sa nu care cumva sa jignesc pe careva, oare am scris corect, dar asta oare merita sa scriu,este problema asta destul de importanta sa o impartasesc cu altii si tot felul de autocenzuri care ma epuizau.Si incet, incet ramaneam in urma cu raspunsurile si nu puteam scrie ceva nou ca ma gandeam ca nu am apucat sa citesc si rapund la ceea ce am vorbit mai inainte si tot felul de probleme fara rost.Intre timp mi-am schimbat si orasul si tara in care locuiesc, urmandu-mi copilul si fosta sotie ca sa le fiu in preajma.Au inceput sa treaca zile , saptamani si chiar luni si dupa principiile ca ,,azi nu beau,, si un NU! hotarat primului pahar vedeam ca se poate si prindeam curaj.
In decembrie , de revelion au venit nepotelele mele si s-a pus vin spumos in pahare la toti,inclusiv mie si am zis hai ca azi s-a cam terminat ziua si n-am baut, maine este alt an, doar sa gust sa vad daca e bun vinul si nu o sa beau .Si am gustat ! Nu am baut atunci , dar cred ca s-a declansat de atunci ceva in creierul meu ,ca alcoolul deja mi-a soptit ,,Ai vazt, nu s-a intamplat nimic, stai linistit. ".
Au mai trecut cred vre-o doua luni de atunci si am trecut printr-o perioada mai proasta, nu aveam prea mult de munca , prea putine ore inseamna putini bani , au inceput din nou grijile de ziua de maine,poimaine si gandul la chirie,la bani pentru scoala si peste toate astea care apasau continuu si o cearta acuta in familie.
Ma simteam singur si neajutorat , cu prea multe frici .M-am dus intr-o zona unde se aduna multi care beau , mi-am luat o bere ,m-am asezat cu fundul pe o bordura si am inceput sa vorbesc cu diferiti.Ce a urmat este la fel ca inainte, o mare minciuna (viata vazuta din spatele unei sticle).
Poate daca as fi fost pe forum as fi primit primit un sfat ,o vorba buna....

Bune 24 de ore prieteni , pe maine
Colea , alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
stefanescu12@yahoo.com

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 30 Dec 2017, 13:50

Colica, cel ce nu da dureri de burta la copii. Chiar de nu am avut nici un contact personal (sper sa se schimbe asta in 2018) te simt ca pe un frate mai mare. La multi ani si multe bucurii in 2018!

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 30 Dec 2017, 15:25

Colică frate, te îmbrățisez cu drag si îți doresc un La multi ani cu bucurii si realizări în seninătate alături de cei dragi tie!😘
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 31 Dec 2017, 16:11

Maine anul se-nnoieste
Am venit sa-ti dau de veste.
Esti un frate preferat
De toti aici laudat.
Colea sa fii sanatos,
Fericit si norocos!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 02 Ian 2018, 09:26

Multumesc Catalin pentru urare si ca m-ai facut frate mai mare si nu mai batran 😜 , ca daca era altfel ti-l aratam eu pe fratele meu mai mare BIG BRO Iliuta si atunci sa te vazut pe unde mai scoteai tu camasa 😉😘
Mi-a placut ideea de a pune in practica anul asta sa ne auzim si personal , multumesc !👍

Styxulet frate si eu te imbratisez si iti doresc un an nou mai bun ca cel ce a trecut si sper sa iti pastrezi acelasi entuziasm in intrajutorarea celor ca noi , pentru ca tu de la inceput ai fost nu doar un teoretician cat un practicant cu munca erfectiva , nu lasat la stadiu de proiect cat materializat .
Uite ca scriind mi-am adus aminte si un banc Italian :
La televizor, am vizionat o emisiune în care un reprezentant al Dalai-lama a spus că pentru a obține pacea interioară trebuie să terminăm întotdeauna ceea ce am început ... și în această condiție putem beneficia de calmul din existența noastră.
M-am dus să găsesc lucrurile pe care le-am început, fără a le termina.
Și ..... am terminat ... o sticlă de Pigato d'Albenga, o sticlă de Barolo, o sticlă de Chianti ..... o stila de bodka ..... na nativ botilia ... .. un pondo dwisky ...... 1 de rom albu .... tu nn imaginz com eu Eu încerc majificamente bine ades. Transmite mssagjul pentru toți cheli k ano nevoii o de pace interiore .... disedo k practică zem.
Bun nano nou!

Doruta , multumesc inca o data si am incercat si eu sa-ti scriu o urare pe pagina ta . la multi ani !

Prieteni , la toti va doresc un an nou cat mai bun , dar , sa fie mai usor , o zi cat mai frumoasa , pe rand , pentru ca doar astazi este realitatea si doar ziua de astazi o pot face mai frumoasa mie si celor din jurul meu .
stefanescu12@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 02 Ian 2018, 18:37

Nuuuuu, n-are dreptate Dalailama...😂😂😂😂😂Invata tu din familie, de la fratele tau mai mare, Colisor, de rezolvat probleme nu terminam niciodata,viata este o rezolvare de probleme, rezolvi una si la rind este urmatoarrea...cum cu inteligenta spun eu...😂😂😂😂...🤔😉Pai noi vrem sa facem o casa, Doamne fereste sa astept sa fiu fericit pina atunci, nuu, sunt acum, aici,fericit.AZI.😜😂 Liniste avem cind ACCEPTAM tot ceea ce ni se intimpla, cind rezolvam ceea ce depinde de noi si acceptam ca nu putem cind nu depinde de noi ceva, atunci avem pace si liniste sufleteasca, cind acceptam cu bucurie cele bune si cu tristete cele rele dar mergem inainte, asta consider eu pace sufleteasca, lucru la care eu trebuie sa mai lucrez deoarece pe moment actionez cam "aprig" la ceea ce nu-mi place...😂😂😂😂 Sa-ti spun ultima experienta: inainte de ora 12 de Anul Nou12, cineva a rugat-o pe jum mea sa-i arate ceva la tel(ufff nu-mi place tehnologia asta moderna, mai bine era cu masina de scris si scrisori pt mine😂😂😂) si dupac 10 min, ma uit urit la ea, o chem separat considerind ca nu era momentul potrivit pt tehnologie si nu pot sa reproduc ce era la gura mea, tipind..😁😁😁 Dupa ce mi-a trecut(ea s-a conformat) i-am spus cit de mult o iubesc pt ca nu raspunde si nu jigneste, este f eleganta in comportament, tot timpul , nu numai atunci...😂😂😂😂😂Cum bine spunea cineva despre mine:"tu spui sorry dupa ce spargi capul"... 😂😂😂😂
Hai ca sunt sigur ca te-am facut sa incepi anul rizind dar sa stii ca n-am glumit, chiar asa am facut ...😂😂😂😂
Ti amo, fratiorul meu mai mic!😉
Auguri pt tine si toti cei dragi!
Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 02 Ian 2018, 21:42

Buna Colea, ti-am trimis un email.
24 ore senine

colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde colica zis alcoolica » 05 Ian 2018, 09:17

Salut Catalin , ai facut foarte bine ca mi-ai spus ca mi-ai scris un e-mail pentru ca ajunsese nu stiu din care motive in spam , asa ca l-am cautat si l-am gasit 👍 .Multumesc !

Iliuta BB , imi spui despre tine :
nu pot sa reproduc ce era la gura mea, tipind.....Cum bine spunea cineva despre mine:"tu spui sorry dupa ce spargi capul".

Of , parca semeni cu nevasta-mea 😜😂 sau si mai mult cu fosta 😂😂 .Hahaha , sigur ca m-ai facut sa rad Iliuta .
Eu imi propusesm sa incerc sa nu mai raspund in pripa si sa iau un ragaz sa gandesc inainte de a raspunde la o anumita problema , cerere , etc.
Cred ca a functionat pt putin timp , apoi m-am concentrat pe alt defect al meu si nu a trecut mult si am uitat de primul , asa ca iar raspundeam instinctiv , de obicei cu ,,Da " ca sa plac altora ...de multe ori ma gasesc in postura de a ma accepta asa cum sunt si a ma iubi asa cum sunt ( nu fizic 😜 ) .

Salut Prieteni ,
Ieri am fost la un "Rosario " insemnand o rugaciune inainte de ziua inmormantarii , a unei prietene din grupul meu AA , cazuse si si-a spart nasul si un dinte , dar pt ca in spital inainte de ziua de ziua de Craciun nu era nici un orelist i-au spus sa mearga sa revina a doua zi , a doua zi a gasit-o tatal ei deja moarta in casa . Intr-un fel poate parea ironic ca nu a patit nimic in perioada de consum , dar pe de alta parte este frumos sa mori intr-un mod demn . Dumnezeu sa o odihneasca .

O zi buna va doresc , pentru ca astazi este tot ce avem , este tot ce conteaza .
stefanescu12@yahoo.com

Înapoi la “PREZENTATI-VA”