021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu zic STOP

Aici puteti povesti experientele personale.
GeorgeBoste
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2017, 20:46

Eu zic STOP

Mesaj de GeorgeBoste »

Salutare tuturor.
Ma numesc George , sunt un tinar in fata unei probleme mari. Astazi seara mi-am dat seama ca sunt un alcoolic. Nustiu cum am ajuns dar o zic deschis . Si cred ca am nevoie de ajutor , singur nu stiu cum voi face fata.

Am un serviciul foarte bun , ar trebui sa fiu mindru ca am putut ajunge la el , dar din cauza alcoolui totul se strica , azi dimineata am primit o pedepsa foarte rusinoasa + familia ma considera nici nustiu cum sa zic , numai au incredere in mine , prietenii numai vor sa stea cu mine . Si totul e din cauza UN PAHAR E PREA MULT SI O SUTA PREA PUTINE . Cand incep o fac pina nu cad , si macar sa cad ,eu trec peste mine si beau pina la nimicire, fac foarte multe probleme din cauza asta sufera toti. Trebuie mereu a doua zi dimineata sa intru pe mess si sami cer scuze , macar numi ajunge curaj sa sun.
Eu asa numai pot , numai vreau , degradez in continuu . Acum apar in fata tuturor ca o persoana oribila , singur ma consider asa.
Decid sa ma lupt cu aceasta problema , si cer ajutorul vostru.
Multumesc mult .
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu zic STOP

Mesaj de Ambasador »

Buna Geroge si bine-ai venit pe forum!
Recunoscand problema ta cu alcoolul, ai facut un pas mic poate pentru unii (care nu conteaza, sa fim seriosi!), insa un pas imens pentru tine, mai ales. Te incurajez sa mergi pe acest drum ce-ti va deschide noi orizonturi: demnitate, sanatate, energie, apreciere, odihna, o mai buna socializare, etc. Vei vedea, cu timpul vei constata toate beneficiile aduse la pachet odata cu abstinenta. Esti tanar, iar puterea ta de a dori sa fii bine ar trebui sa fie inzecita, nu-i asa?
Haide, ridica-te! Trebuie mai ales sa iti doresti cu ardoare sa renunti la alcool. Incepe chiar de-acum! Dovedeste-ti tie in primul rand ca poti fi exact ceea ce iti doresti sa fii: un abstinent cu suflet frumos!

PS: Detaliile profesioniste le vei desccoperi cu siguranta la veteranii acestui forum care iti vor scrie si ei, cu siguranta!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Eu zic STOP

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit pe forumul Alcohelp George ,dupa cum ti-a scris Doruta d-na Ambasador (La multi ani Dora !😘),primul pas deja l-ai facut , prin recunoasterea faptului ca ai o problema cu alcoolul .
In alcoolism , prin experienta a mii si mii de alcoolici s-a ajuns la concluzia ca unica solutie este Abstinenta si ca sa nu mai fie prea greu sa ma gandesc ca nu pot sa beau toata viata , ma concentrez pe ziua in curs , doar azi nu beau .
Iar cel mai important cred ca este sa nu ma indepartez de prietenii abstinenti , pentru ca la mine se asternea uitarea , si imi spuneam ca o bere nu poate sa-mi faca prea rau , dar era o minciuna ca nu era doar o bere ci urma a doua , a 3-a , etc .
Acum abstinenta ( solutia la boala mea) vreau sa fie pe primul loc , prioritara , pentru ca de ea depind job-ul meu , familia mea , prietenii , etc , deci nu pierd timp ci castig intrand zilnic aici pe forum , mergand la grupul meu AA, citind ceva de specialitate , etc.
Bine ai venit iti spun din nou si sper sa ne citim cat mai mult timp .
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Eu zic STOP

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut George, bine ai venit!

Cati ani ai, esti casatorit, ai copii?
Cand ai realizat ca ai o problema cu bautul?
Cand ai baut ultima oara, cat timp a durat, care au fost consecintele?
Care e cea mai mare pierdere, ca urmare a consumului de alcool, in cazul tau?

Si tot asa…

Indiferent de raspunsuri, faptul ca esti aici, e un lucru bun.
Pune cat mai multe intrebari, scrie despre tine, despre ceea ce simti, despre ceea ce ti se intampla, etc.

Ai grija de tine.
GeorgeBoste
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2017, 20:46

Re: Eu zic STOP

Mesaj de GeorgeBoste »

Va multumesc pentru mesajele voastre , ma motiveaza mult.
Posibil ca problema vine de mai demult , am un tata alcoolic , serile se terminau rau la el , mama a divortat de el, si ce sa vezi merg pe urmele lui, meregeam defapt , eu nu vreau sa ajung la batrinete si sa ramin singur , sa nu fie nimeni sami dea o cana de apa.
GeorgeBoste
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2017, 20:46

Re: Eu zic STOP

Mesaj de GeorgeBoste »

Cred ca am ales o perioda foarte buna , pentru a lasa alcoolul pe partea aialalta de riu
Happy New Year.
GeorgeBoste
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2017, 20:46

Re: Eu zic STOP

Mesaj de GeorgeBoste »

Exact asa voi face , aleg sa intru in acest an nou fara alcool, si o sa intru aici si o sa scriu si inainte de revelion si dupa . Simt ca am nevoie sa fiu aici.
Acum sunt le serviciu timp de 24 de ore , in urmatoarele zece zile tot asa va fi (peste una) servicii de 24 - este o parte a pedepsei mele de la serviciu , sa dus revelionul meu si cred ca e spre bine, tot din cauza alcoolului. Bine ca la parale nu au umblat 😬

Am 2 zile de cand am gasit acest forum , vreau sa zic ca e motivatia mea principala la moment , o sa continui sa lupt alaturi de voi. Si o zic in urmatoarele 24h nu o sa beau , maine la fel voi folosi aceasta fraza.
Tot cu ajutorul vostru si prin actiunile voastre de a trece peste obstacole , am ales si eu un alt drum , si primul pas a fost sa decid ce fac eu cu timpul care-l petreceam cu paharul , trebuia sai gasesc alta ocupatie. Deci astazi mam inscris la un intensiv de engleza , si aprope in fiecare zi dupa munca ,dupa 17:00 timpul il voi petrece cu folos invatind. Incet cu incet , pas cu pas voi reusi .
Si daca nu sunteti impotriva , voi scrie in acest topic continuu toate realizarile mele.

Va multumesc , si un revelion frumos va doresc.
GeorgeBoste
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2017, 20:46

Re: Eu zic STOP

Mesaj de GeorgeBoste »

O actualizare de la mine din ultima ora : ma lasat fata de care imi placea ..
Scriu aici ca stiu ca voi primi un sfat bun .
Sa las tot asa cum este si merg mai departe spre ceva nou , sau sa ramin si sa lupt ?
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Eu zic STOP

Mesaj de sobrichet »

Salut George, bine ai vent!

Daca bei in continuare crezi ca se va intoarce la tine? S-au de-aia te-a lasat ca vrei si tu sa te lasi de baut... . Daca da, atunci fi fericit ca ai scapat de ea. Daca altele sint motivele, cu siguranta bautura nu te va ajuta sa o recuceresti. Si sa stii ca mai sint si alte fete de care sa-ti placa pe pamintul asta, dar fa cumva sa-ti placa tie de tine in primul rand. Apoi te vor placea si altii/altele pe tine.
GeorgeBoste
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 27 Dec 2017, 20:46

Re: Eu zic STOP

Mesaj de GeorgeBoste »

Nu beau incontinuare ! Astea sunt rezultatele ultimei mele petrecere (mai bine zic asa)
Ma gandesc sa fac cum spui , mai bine fac in primul rand sami placa de mine.
Scrie răspuns