021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sotie de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Citind din urma am descoperit o foarte frumoasa si folositoare dezbatere, moderata profesionist de Ovidiu.

Tuturor ne-a fost de folos ceva in recuperare: studiul individual, forumul, terapii specializate, credinta, speranta...Pe toti ne-a unit frica de ceea ce era rau si urat in viata noasta. Alcoolici si codependenti ...cu totii am suferit unii pentru altii, unii din pricina altora. Ne-am facut rau, dorind sa ne fie bine...pana ne-am dat cu capul de pragul de sus.
Multumesc, Ovidiu! Am teme de meditatie acum!👍
Ultima oară modificat 20 Sep 2017, 19:49 de către staval, modificat 1 dată în total.
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Multumesc, Ovidiu!
Ai rezumat aici codependenta mea si a altora...

Orice substanta/comportament uman poate duce la o dependenta.In cazul alcoolismului, dependentul actioneaza/ parcurge etapele bolii iar cei din jur, co-dependentii reactioneaza/ incearca sa se adapteze noii situatii.Practic, co-dependenta este actiunea ( doar gresita initial, patologica mai apoi) de raspuns la consumul dependentului.Pentru exemplificare, luam cazul el bea-ea lupta sa il aduca pe calea cea buna.Trec zilele/lunile/anii, el devine tot mai competent in consum, experienta isi spune cuvantul. Ea initial, a crezut ca se pricepe cum sa faca fata situatiei, a mai avut cazuri in familie, a mai vazut la televizor, se sfatuieste cu o prietena, etc. E animata de cele mai bune intentii, problema e la el, daca s-ar lasa el de baut, toate ar fi ca in prima zi. Sau ca in a doua.In fata esecurilor repetate, de a il readuce pe ratacit la drumul drept, ea face un lucru omenesc : se straduie si mai tare. Ameninta, il urmareste telefonic si nu numai, ii reproseaza ( pe buna dreptate) ca ea nu mai rezista, incearca sa controleze resursele financiare/temporale ale dependentului, etc.Nu functioneaza. Genul asta de actiuni merge in cazul “amatorilor”, a celor care au o usoara ratacire, nicidecum in cazul celor “profesionisti”.Intrebarea poetului national era asta, printre altele: ce-i mana pe ei in lupta?/ ce au voit…?Ce ii mana pe co-dependenti in lupta?Dorinta de normalitate, de a reveni la vechiul trai sau la unul mai bun, de a scapa de suferinta provocata de dependenta celui drag.Unde apare eroarea?Lupta pentru firescul de mai sus se poarta sub 3 steaguri: al iubirii, al omului bun, si al crestinismului ( optional). Mai sunt si alte flamuri mai mici, dar astea 3 sunt principalele. Dintre care iubirea…Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă….scrie la epistola, asa ramane.Cum citeste o codependenta randul de mai sus?Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă….Cum citeste o sotie care iubeste sanatos?Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă…Cand s-au terminat aceste “toate”, discursul ei catre dependent va fi urmatorul : Te iubesc dar, puterile mele sunt limitate. Am facut tot ce am stiut, ca sa te ajut. Cand iti vei dori si tu sa iesi din boala asta, si cand vei intreprinde ceva concret in directia asta, voi fi langa tine. Iti multumesc pentru tot ce a fost frumos intre noi.Care e linia ce separa iubirea de co-dependenta?E linia firescului, a ratiunii sanatoase in gandire si actiune, a intelegerii corecte a situatiei, a capacitatii de a lua decizii cruciale privind calitatea propriei vieti.Mie imi pare o linie clara. Dar imediat ce este trecuta, lucrurile merg doar in jos si accelerat.

Care e mai daunatoare dintre cele doua boli, alcoolismul sau co-dependenta? Din care se iese mai usor?Ce ai alege sa infrunti, daca nu ai avea incotro: un tigru care vine spre tine sau o multime de serpi veninosi ascunsi prin iarba?Imperfecta ca orice comparatie, diferenta intre alcoolism si codependenta e cea de mai sus.Alcoolismul e mare, vizibil, coplesitor, cu consecinte aproape imediate in cazul manifestarii acute (betia).Alcoolismul e studiat, prins in statistici ( nu prea ii pasa), blamat social, sanctionat legal, condamnat moral, etc.Codependenta abia e perceputa, e ca hipertensiunea arteriala un “ucigas tacut”, “drumul spre iad e pavat cu intentii bune”…se aplica din pacate.Alcoolicul se afla intr-o continua negare. Codependentul a inventat negarea.Alcoolicul va spune ca el nu are probleme. Codependentul va identifica toate problemele ca fiind la alcoolic.“Hotul cu un pacat, bagubasul cu o suta”. Hotul de vieti, alcoolicul, isi fura propria viata si pe a celor dragi. Codependentul….”boala lunga,moarte sigura”.Alcoolicul…”ori la bal ori la spital”, el “o da tare” si prin asta, are sanse mai mari de recuperare. Fiindca el va apela la “schimbarea de ordin 2”, cu o probabilitate mai mare decat codependentul.Ea vine plangand. Sotul ei bea, scandaluri, tensiuni, copii speriati, tabloul clasic al negrului familial.Ea vine ca sa …il schimbe pe el..“Doamna…pentru inceput…va trebui sa faceti unele schimbari la dumneavoastra.” Ea mirata, cu ochi mari si umezi ca in desenele animate japoneze…”Dar…de ce?...eu nu beau…el…”Codependenta e mai daunatoare, se iese mult mai greu din ea.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Ovidiu73 »

D-na Staval, multumesc frumos pentru apreciere. :)
Va doresc o toamna linistita si multa sanatate.
Doamne ajuta!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Ambasador »

Va multumim frumos d-na Staval pentru sfaturile atat de utile si pentru incurajari!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de styx »

Zile senine în suflet si sănătate multă, doamnă Staval!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Multumesc pentru cuvintele voastre frumoase, dragii mei.

Va doresc SENINATATE! Atata liniste si impacare ascunde acest cuvant si atat de mult doresc sa fiti impacati cu voi si cu lumea...
Toamna linistita si viata frumoasa, dragilor!
Noi suntem cum stiti, bine, ceea ce va dorim tuturor!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Bine v-am regasit sanatosi!

As vrea sa va reintaresc convingerea ca abstinenta e grea la inceput, satisfacatoare un timp si frumoasa apoi!
Suntem printre veteranii forumului, eu codependenta, el alcoolic...Acum suntem niste oamen linistiti ce planuiesc sarbatorile de iarna, gandesc surprize pentru cei dragi si se bucura de tot ce Domnul le-a dat...
Daca alcoolicului ii este greu sa tina piept alcoolului, mie mi-a fost, si-mi este inca, greu sa nu mai controlez tot. Am puterea autocontrolululi, dar ma surprind incercand sa ajut si pe cel ce nu vrea, sa hotarasc si pentru altii ce stiu eu ca le face bine, sa fiu un fel de supervizor al celor din jur...
Revin aici sa repet ca noi suntem bine, har Domnului, ca sunt recunoscatoare oamnenilor care ATUNCI mi-au fost aproape, au avut rabdare si au impartasit din ceea ce au invatat din DRAMA lor.

Va multumesc si va doresc sanatate si seninatate!
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de staval »

Bun regasitul, oameni buni!
Cum ati craciunit, cum ati trecut peste ispite, cum este abstinenta?
Noi suntem bine, am petrecut Craciunul in avans, deoarece copilul cel mare pleca de Ajun in tarile calde, in concediu. Copila cea mica a ramas cu noi si la masa de Craciun din ziua marii sarbatori, alaturi de finii nostri. Am fost in vizita la fratele meu a doua zi si...tot asa, ieri alta masa cu alti fini. Deci, a fost bine!
Ce voiam sa va spun? Ca eu am avut o recadere si Omul nu! Adica in toiul pregatirilor pentru masa cu copiii...m-a luat asa cu palpitatii, cu panica, cu nervi...daca cumva Omul va bea, daca...., daca....M-am straduit sa tac si n-am putut, tot i-am zis sa nu cumva sa..., Nu i-a placut, dar a fost mai stapan pe situatie ca mine. Deci, ce voiam sa zic aici? Recaderea e dupa colt, trebuie multa tarie sa fii abstinent si eu am fost mai vulnerabila ca Omu' in valtoarea sarbatorilor...
Doamne ajuta ca pe viitor sa fim cu mai multa tarie si sa ne bucuram mai mult de timpul prezent si sa elimnam frica de ce va fi...

Va doresc ca anul ce vine sa va aduca pace si seninatate!
La multi ani, dragii mei!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de Ambasador »

Buna seara doamna Staval!

Peste ispite am trecut neasteptat de bine. Avand musafiri in toata aceasta perioada, s-au servit zilnic bauturi alcoolice diverse, am ciocnit si sampanie insa nu m-am atins de ea. Chiar am specificat familiei ca doar voi ciocni si nimeni nu a insistat sa beau. Nu mi-am dorit de altfel nici o clipa sa beau, nu am mai fost tentata ca alte dati.. Am avut insa o grija speciala de mine: m-am odihnit bine, am mancat bine, am petrecut bine, intr-o singura fraza: am fost fericita si impacata!
Privesc cu mai multa incredere spre 2018, stiind deja ca va fi penru mine un an al incercarilor, deloc usor!
Ma bucur ca ati reusit sa treceti atat de iscusit peste recadere, imi place mult optimismul d-stra impletit cu acel avertisment cu privire la vulnerabilitate. Aveti dreptate. In abstinenta avem mare nevoie de tarie. De una permanenta. Si nu ma refer la o tarie cu alcool. 😃

La multi ani si d-stra doamna Staval!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Sotie de alcoolic

Mesaj de styx »

La multi ani frumosi Staval!
Un an cu liniste si pace sufletească!
La multi ani!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns