021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti, Suceava, Brasov, Constanta: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde styx » 30 Dec 2017, 15:29

La multi ani senini!
UN 2018 după dorinta ta!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Ambasador
Veteran
Veteran

Mesajde Ambasador » 31 Dec 2017, 16:06

Iata am sosit la tine,
Sa-ti urez fericire si mult bine.
Sa ai grija tu mereu
De vorbele lui Dumnezeu!
Lupica, sa mai ai parte,
De liniste si sanatate!
"Poti daca iti doresti cu adevarat".

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 02 Ian 2018, 16:12

*În viziunea lui Bill*

50.AA :anarhie benignă și democrație

Când intrăm în AA , cunoaștem o mai mare libertate personală decât în oricare comunitate .Nu putem fi constrânși să facem nimic.În sensul acesta comunitatea noastră este o anarhie benignă.Cuvântul anarhie are un înțeles negativ pentru cei mai multți dintre noi.Dar cred că idealistul care a susținut conceptul pentru prima dată a simțit că, dacă oamenilor li s -ar acorda libertate absolută și ar fi constrânși să nu se supună nimănui, s- ar asocia voluntar în interesul comun.AA-ul este o asociere de tipul acela benign pe care la avut în vedere.
Dar când a trebuit să trecem la acțiune – să funcționăm ca și grupuri- am descoperit că trebuie să devenim și o democrație.Când veteranii noștri s- au retras ,am început să ne alegem servitorii de încredere prin vot majoritar.Fiecare grup a devenit în acest sens un centru principal de întrunire.Toate planurile pentru acțiunile grupului trebuiau să fie aprobate de majoritate.Aceasta înseamnă că nici un individ nu se putea numi pe sine să acționeze pentru grupul său, sau pentru întregul AA.Nici dictatura, nici patriarhatul nu erau bune pentru noi.

AA ajunge la maturitate.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 02 Ian 2018, 16:14

2 ianuarie

MAI ÎNTÂI, TEMELIA

Oare abstinenţa este tot ce putem aştepta de la o deşteptare spirituală? Nu, abstinenţa este doar începutul.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Frecventarea programului A A este ca şi cum ai construi o casă. Mai întâi a trebuit să torn un strat gros de beton pe care să pot înălţa casa; aceasta a însemnat pentru mine să mă las de băutură. Dar este destul de incomod să trăieşti pe un strat de beton, lipsit de protecţie şi expus caniculei, frigului, vântului şi ploii. Aşa că, odată cu începerea parcur­gerii programului, mi-am construit o odaie pe acea fundaţie. Prima odaie era cam şubredă deoare­ce încă nu mă obişnuisem cu lucrul. Dar odată cu trecerea timpului, pe măsură ce parcurgeam progra­mul, am învăţat să construiesc camere mai bune. Cu cât exersam mai mult şi cu cât construiam mai mult, cu atât mai confortabilă şi mai plăcută devenea casa în care trebuie să trăiesc acum.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

ilie
Veteran
Veteran

Mesajde ilie » 02 Ian 2018, 16:45

Lupisor, La multi ani!
Pentru ca tu esti fan AA si accept si apreciez asta, eu fiind de acord cu tot ceea ce face omul ca sa fie abstinent, nu toti fiind la fel, iti recomand cu caldura sa vizionezi un serial supeeer funny de la americani care numeste MOM.Este comedie dar cei ca noi stiu ca este un adinc mesaj transmis cu umor, foarte fain...🤔O sa-ti placa si tie, cred.
Noul An sa-ti aduca sanatate in primul rind, abstinenta si tot ce-ti doresti.

Ps Cind iti scriu tie este un mare exercitiu de rabdare si acceptare a tot ce ma inconjoara pe mine...😂😂😂😂 Scuze Lupisor, pentru ca nu rid de tine ci vreau sa ridem amindoi.😉🙂👍
Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 03 Ian 2018, 10:50

*În viziunea lui Bill*

51.Venirea credinței

În cazul meu ,piatra de temelie a eliberării de frică este cea a credinței : o credință care, contrar tutror aparențelor din lume, m- a motivat să cred că trăiesc într- un univers care are sens.
Pentru mine, aceasta înseamnă o credință în Creator care este în întregime putere, justiție și iubire: un Dumnezeu care mi- a menit un scop, o semnificație și un destin pentru a crește ,oricât de puțin și ezitant ,spre propria Lui asemănare și imagine.Înainte de venirea credinței am trăit ca un extraterestru într- un cosmos care părea, prea des, ostil și crud.În el nu putea să existe siguranța mea interioară.
Când am fost pus îngenunchiat de alcool,am fost gata să cer darul credinței.Niciodată ,în ciuda durerilor și problemelor mele ,n- am să mai trăiesc disperarea mea trecută.Am văzut universul luminat de iubirea lui Dumnezeu; nu mai eram singur.

1. Grapevine,ianuarie 1962
2. Scrisoare,1966
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 03 Ian 2018, 10:54

3 ianuarie

NEPUTINCIOŞI

Am recunoscut faptul că suntem neputincioşi în faţa alcoolului – că vieţile noastre au scăpat de sub control.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Nu e deloc o coincidenţă faptul că încă de la Primul Pas se vorbeşte despre lipsa de putere: recu­noaşterea propriei lipse de puteri în faţa alcoolului este piatra de temelie pe fundamentul recuperării. Am învăţat că nu mai am puterea şi controlul pe care odată credeam că le am. Nu pot controla părerea oamenilor despre mine. Nu pot face nimic în privinţa faptului că tocmai am pierdut autobuzul. Nu pot controla felul în care alţii lu­crează (sau nu) asupra Paşilor. Dar am învăţat, de asemenea, că nu sunt lipsit de putere asupra anumitor lucruri. Nu sunt neputincios asupra propriilor mele atitudini. Nu sunt neputincios asupra negativităţii. Nu sunt neputincios în asumarea responsabilităţii pentru propria-mi recuperare. Am puterea să exercit o influenţă pozitivă asupra mea, a celor dragi şi a lumii în care trăiesc.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 05 Ian 2018, 15:53

*În viziunea lui Bill*

52.În gardă față de o recădere

Presupunând că nu reșim să atingem idealul ales și că ne poticnim, să însemne aceasta că ne vom îmbăta?Unii spun că da.Dar nu este întru totul adevărat.
Totul depinde de noi și de motivațiile noastre.Dacă regretăm cele făcute și avem dorința onestă de a-L lăsa pe Dumnezeu să ne ducă spre locuri mai bune, avem convingerea că vom fi iertați și că ne- am învățat minte.Dacă nu ne pare rău și comportamentul nostru continuă să rănească alți oameni, suntem cu siguranță pe drumul reîntoarcerii la băutură.Noi nu facem teorie.Toate acestea sunt fapte dovedite prin experiența noastră.
Alcoolicii Anonimi.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 05 Ian 2018, 15:56

5 ianuarie

ACCEPTARE TOTALĂ

Nu poate să-şi închipuie viaţa fără alcool. Într-o bună zi nu-şi va putea imagina viaţa fie cu alcool, fie fără el. Atunci va cunoaşte singurătatea ca nimeni altul. Se va afla într-un punct critic. Îşi va dori sfârşitul.
ALCOOLICII ANONIMI

Numai un alcoolic poate înţelege semnificaţia exactă a unei astfel de declaraţii. Cele două etaloane care m-au ţinut captiv pe când eram alcoolic activ, au reuşit, de asemenea, să mă umple de teroare şi confuzie: „Dacă nu am de băut, o să mor” se întrecea cu „Dacă voi continua să beau, băutura mă va ucide”. Ambele obsesii m-au împins şi mai tare spre limita de jos. Acea limită a generat o acceptare totală a alcoolismului meu – fără nici un fel de reţineri – una absolut esenţială pentru recuperarea mea. Era o dilemă cum nu mi-a fost dat să întâlnesc până acum, dar aşa cum am aflat mai târziu, necesară pentru a urma acest program.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 06 Ian 2018, 09:10

*În viziunea lui Bill*

53.Singuratici,dar nu singuri

Ce se poate spune despre acei membri AA care,din diverse motive,nu pot avea o viață de familie?La început, mulți se simt singuri ,răniți, abandonați, în timp ce văd în jurul lor atâta fericire familială a altor membri.Dacă pentru ei nu este posibilă o asemenea fericire, le poate oare oferi AA-ul alte satisfacții la fel de valoroase și durabile?
Da- ori de câte ori se vor strădui să le găsească ,înconjurați de atâția prieteni AA,acești așa –ziși singuratici ne spun că nu se mai simt singuri.Alături de alți membri –bărbați și femei- ei se pot devota unui număr nelimitat de idei,de oameni,ori de proiecte constructive.Neconstrânși de obligații familiale ,pot participa la activități la care cei căsătoriți pot participa mai puțin sau deloc.Zi de zi,îi vedem în acțiune ,slujind AA-ul din belșug și fiind răsplătiți cu mari bucurii.
Doisprezece și doisprezece.
lupusor_dani@yahoo.com

Înapoi la “PREZENTATI-VA”