021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

'Neata Buna!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata,

Bine v-am regasit in 2018, an pe care v-il doresc plin de realizari!

@ - Dora: multumesc pentru frumoasa uratura, sint bucuros totdeauna cand scrii, si mai mult decat bucuros pentru urare. Acum stiu la cine sa apelez cand trebuie sa compun o urare. Nu ma mai chinui sa fiu original, cu siguranta tu deja le-ai inventat pe toate cele imaginabile, cel putin in limba romana.

Cam liniste pe forum acum dupa sarbatori. Nu mai vine nimeni cu o tema, cu un test, cu ceva sa mai animam putin atmosfera?
Ma lasati pe mine sa pun o intrebare simpla la care mi se pare mai greu de raspuns? Banuiesc ca ma lasati, mai ales ca nici raspunsul nici argumentarea din partea voastra nu e obligatorie. Oricum ce se va intampla in realitate nu depinde de raspunsul la aceasta intrabare.

Daca am putea alege sa ne mai nastem o data ( dupa ce ne incheiem socotelile in viata asta ), asa cum ne-am mai nascut cel putin o data, fara sa stim nimic din viata anterioara, sa incepem totul de la zero, fara sa putem alege in ce conditii ne vom naste. Ai putea fi print mostenitor sau copil nascut in zona de razboi sau gata bolnav din nastere, poti sa te nasti orinde si in orice situatie existenta in lumea asta, nu ai posibilitatea sa alegi ce fel de om te vei naste. Ne vom naste tot oameni si tot pe Pamant, evolutia vietii nesuferind modificari majore, deci conditii normale.

Ce a-ti alege ACUM daca vi s-ar oferi aceasta posibilitate? Au fost momente IN TRECUT in care credeti ca a-ti fi ales altfel?

Multumesc.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de styx »

Salutare Sobrichet!
Nu stiu dacă aș fi ales altfel, dar sunt convins că toate alegerile mele au avut un scop bine definit...acela de a evolua. Important este ce am învătat din ce mi s-a întâmplat, iar ce nu am învătat am repetat până la suferință... a fost bine, a fost rău? bănuiesc acum, la ora asta, că s-a intamplat asa cum am ales. Un citat postat de mine azi dimineata pe pagina mea de FB, ar răspunde cumva la întrebarea asta:
„Cel mai mare secret al vieții este legea atracției. Legea atractiei poate fi numită de asemenea legea creației. Cu alte cuvinte viața nu este ceea ce ți se întâmplă, tu o creezi. De fiecare dată când esti tentat să reactionezi ca în trecut întreabă-te dacă vrei să fii un prizonier al trecutului sau un pioner al viitorului”
- Deepak Chopra

O zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

sobrichet scrie:Buna dimineata,

Bine v-am regasit in 2018, an pe care v-il doresc plin de realizari!

@ - Dora: multumesc pentru frumoasa uratura, sint bucuros totdeauna cand scrii, si mai mult decat bucuros pentru urare. Acum stiu la cine sa apelez cand trebuie sa compun o urare. Nu ma mai chinui sa fiu original, cu siguranta tu deja le-ai inventat pe toate cele imaginabile, cel putin in limba romana.

Cam liniste pe forum acum dupa sarbatori. Nu mai vine nimeni cu o tema, cu un test, cu ceva sa mai animam putin atmosfera?
Ma lasati pe mine sa pun o intrebare simpla la care mi se pare mai greu de raspuns? Banuiesc ca ma lasati, mai ales ca nici raspunsul nici argumentarea din partea voastra nu e obligatorie. Oricum ce se va intampla in realitate nu depinde de raspunsul la aceasta intrabare.

Daca am putea alege sa ne mai nastem o data ( dupa ce ne incheiem socotelile in viata asta ), asa cum ne-am mai nascut cel putin o data, fara sa stim nimic din viata anterioara, sa incepem totul de la zero, fara sa putem alege in ce conditii ne vom naste. Ai putea fi print mostenitor sau copil nascut in zona de razboi sau gata bolnav din nastere, poti sa te nasti orinde si in orice situatie existenta in lumea asta, nu ai posibilitatea sa alegi ce fel de om te vei naste. Ne vom naste tot oameni si tot pe Pamant, evolutia vietii nesuferind modificari majore, deci conditii normale.

Ce a-ti alege ACUM daca vi s-ar oferi aceasta posibilitate? Au fost momente IN TRECUT in care credeti ca a-ti fi ales altfel?

Multumesc.
Rescriu intrebarea, nu era clara inainte:

Ce a-ti alege ACUM daca vi s-ar oferi posibilitatea intre a va mai naste o data sau a nu va mai naste? Au fost momente IN TRECUT in care credeti ca a-ti fi ales altfel?
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

sobrichet scrie:
sobrichet scrie:Buna dimineata,

Bine v-am regasit in 2018, an pe care v-il doresc plin de realizari!

@ - Dora: multumesc pentru frumoasa uratura, sint bucuros totdeauna cand scrii, si mai mult decat bucuros pentru urare. Acum stiu la cine sa apelez cand trebuie sa compun o urare. Nu ma mai chinui sa fiu original, cu siguranta tu deja le-ai inventat pe toate cele imaginabile, cel putin in limba romana.

Cam liniste pe forum acum dupa sarbatori. Nu mai vine nimeni cu o tema, cu un test, cu ceva sa mai animam putin atmosfera?
Ma lasati pe mine sa pun o intrebare simpla la care mi se pare mai greu de raspuns? Banuiesc ca ma lasati, mai ales ca nici raspunsul nici argumentarea din partea voastra nu e obligatorie. Oricum ce se va intampla in realitate nu depinde de raspunsul la aceasta intrabare.

Daca am putea alege sa ne mai nastem o data ( dupa ce ne incheiem socotelile in viata asta ), asa cum ne-am mai nascut cel putin o data, fara sa stim nimic din viata anterioara, sa incepem totul de la zero, fara sa putem alege in ce conditii ne vom naste. Ai putea fi print mostenitor sau copil nascut in zona de razboi sau gata bolnav din nastere, poti sa te nasti orinde si in orice situatie existenta in lumea asta, nu ai posibilitatea sa alegi ce fel de om te vei naste. Ne vom naste tot oameni si tot pe Pamant, evolutia vietii nesuferind modificari majore, deci conditii normale.

Ce a-ti alege ACUM daca vi s-ar oferi aceasta posibilitate? Au fost momente IN TRECUT in care credeti ca a-ti fi ales altfel?

Multumesc.
Rescriu intrebarea, nu era clara inainte:

Ce a-ti alege ACUM daca vi s-ar oferi posibilitatea intre a va mai naste o data sau a nu va mai naste? Au fost momente IN TRECUT in care credeti ca a-ti fi ales altfel?
offff.... . cam greu reusesc sa ma fac inteles.

1 - nu am vrut sa intreb daca va place viata. mai degraba ar echivala cu ceva de genul " daca sinteti multumiti de viata voastra, sau mai vreti o incercare chiar cu riscul de a va naste undeva prin Africa cu muste la gura si burtile umflate."
2 - a doua intrebare este despre alegerea facuta la prima intrebare. adica daca acum spui da, poate in trecut ai fi spus nu.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ovidiu73 »

Salut si la multi ani!

Ce a-ti alege ACUM daca vi s-ar oferi aceasta posibilitate? Au fost momente IN TRECUT in care credeti ca a-ti fi ales altfel?

Ce a-ti alege ACUM …corect este “ati”, adica…”legat”

credeti ca a-ti fi ales altfel? Aceiasi poveste, “ati”…il mai legam o data.


Rescriu intrebarea, nu era clara inainte:Ce a-ti alege ACUM daca vi s-ar oferi posibilitatea intre a va mai naste o data sau a nu va mai naste? Au fost momente IN TRECUT in care credeti ca a-ti fi ales altfel?”
Inca doua “bucati” de “a-ti” ce se doresc “legate”.

Scriem “a-ti” ca si forma scurta a lui “a iti”.
Exemplu.
“Pentru a-ti pastra abstinenta, trebuie sa ai o minte deschisa.”

Ok. Sa raspund la intrebare.

1. Sunt multumit de viata mea. O iubesc.
2. In trecut as fi raspuns la fel.


O seara frumoasa sa ai!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de sobrichet »

Multumesc pentru corectura Ovidiu, ai dreptate e pentru prsoana a doua plural. Si mie mi s-a parut ca suna cam ciudat cratima aia. Corectez imediat, si mai scriu o data intrebarile.

Multumesc si pentru raspunsuri, banuiam eu ca te simti multumit cu viata ta, dar nici tu nu ai raspuns la intrebare. Ceea ce ma face sa cred ca nu mai stiu nici sa ma exprim pe langa faptul ca am uitat gramatica. Macar daca eram beat, ca atunci mi s-ar fi iertat.


1. Ce ati alege ACUM daca vi s-ar oferi posibilitatea intre a va mai naste o data sau a nu va mai naste?
2. Au fost momente IN TRECUT in care credeti ca ati fi ales altfel?
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

Buna seara.

PS dragul meu Ovidiu:
"Aceeasi poveste", nu "aceiasi poveste", deoarece cuvantul "poveste" are forma singulara, la feminin.

PS Sobri:
1. Daca reincarnarea ar exista, ar insemna o noua sansa, o noua viata. Sigur ca as alege o a doua sansa la viata.
2. Trecutul meu nu arata diferit in acest sens. As alege viata oricand, sub orice forma.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ovidiu73 »

Mai incercam o data:)

1. Ce ati alege ACUM daca vi s-ar oferi posibilitatea intre a va mai naste o data sau a nu va mai naste?

Aleg sa nu ma mai nasc. Treburile sunt aranjate de multa vreme, si sunt aranjate bine. :)

2. Au fost momente IN TRECUT in care credeti ca ati fi ales altfel?

Nu. Si in trecut am stiut ca, lucrurile sunt aranjate bine. Alcoolismul meu nu a avut putere, peste credinta mea.
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ovidiu73 »

@ Ambasador

La multi ani!
Ai dreptate, recunosc ca , am gresit. Multumesc pentru atentionare.

O seara frumoasa sa ai!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: 'Neata Buna!

Mesaj de Ambasador »

Te credeam mai optimist Ovidiu..! Ma surprinzi. Hmmm... !

La multi ani si tie!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns