021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Cala, iți mulțumesc ca te gândești la mine :)) E cat se poate de normal sa țin la voi, sunteți oameni frumoși.
Cât despre părăsit, nici nu poate fi vorba. Mai întru din când in când pe aici sa văd ce se mai întâmplă pe minunatul forum.

De scris nu mai scriu pentru ca nu am nici timp, nici dispoziția necesara. Citind din urma ce am postat observ ca multe lucruri au fost sensibilisme duse spre victimizare. E ok, am trecut prin multe dar nu e ceva de speriat. Alți oameni au trăit ori au suferit mult mai mult ca mine și nu s au smiorcait atât de tare .
Am băut alcool (doar atât), iar acest alcool mi a plăcut uneori mai mult ca abstinența. Mi am asumat aceea perioada a vieții mele si nu voi patina la nesfârșit in asta. Pot mai mult de atât :))

Te îmbrățișez cu drag!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Zilele astea am primit cadou un cos de Crăciun cu de toate, inclusiv o sticla de vin merlot rose. Am scos sticla din cos sa o dau cadou mai departe, (nu mai țin alcool in casă de șase ani). Am atins sticla, era rece și plăcută la vedere, o secunda m am gândit ce gust bun trebuie sa aibă, o secunda m am gândit ce bun este primul pahar. Sa fiu sincer cred ca Eu as mai bea, Sufletul meu nu. A mai murit o dată... sa moara din nou, ar fi prea mult.
Va doresc un Crăciun minunat tuturor!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Ambasador »

Multumim Mihai! Sarbatori fericite iti doresc!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de styx »

Mihaiule...Sper să mai avem si anul viitor posibilitatea să mai povestim face 2 face. 🙂
Te îmbrățisez!
La multi ani cu bucurii!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Mulțumesc pentru urări!

Melancolia, tristețea și singurătatea se simt cel mai tare în această perioadă, aveți grija de voi, sunteți foarte frumoși în abstinență.

Un an nou plin de împliniri și bucurii va doresc!
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Ambasador »

Anul Nou sa iti aduca
Pace, sanatate multa!
Ai un suflet pretios
Cat se poate de serios.
Mihai esti un optimist
Si un mare altruist!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Acum șapte ani ma plimbam prin parc si îmi luam adrenalina din vodca.
Azi 2 ianuarie îmi iau endorfinele dintr-o tura de patru kilometri de alergat.

Totul e posibil in viață, depinde de cât de mult îți dorești un lucru. Depinde de alegerile făcute și de felul în care îți asumi responsabilitatea asupra vieții tale.

Am cautat fericirea, dar se pare ca nu exista cu adevărat. Am fost fericit până la lacrimi la prima serbare a băiatului de la grădiniță, am fost fericit când am fost in vacanță, am fost fericit la primul an de abstinență, am fost fericit dupa ce am slăbit, am fost fericit
cand o dorința mi s a îndeplinit. Dar oare asta e fericirea? Nu știu, dar știu sigur ca am fost in acord cu mine.

Atunci când ești în dezacord cu propria persoana, când în interiorul tău simți ca esti pe drumul greșit, oricât de mult ai face și oricât de multe realizări ai avea, o stare de nemulțumire te apasă zi de zi.

Sa obții abstinența e ușor, dar trăind in dezacord cu propria persoana te întorci de fiecare data la pahar. Lucrurile se schimba doar atunci când începi sa sapi in interiorul tău și sa faci ordine in viața ta pentru a trai in acord cu tine.

Consumul abuziv de alcool, ma obliga sa trăiesc in dezacord cu mine, sa ma prefac ca trăiesc si a ma preface ca imi trăiesc viața, a fost cel mai greu lucru de suportat pentru mine.

Va doresc un fabulos an 2018!
Imagine
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Ambasador »

Vroiam doar sa iti multumesc Mihai pentru tot ce ai scris mai sus. Textul il vad emblematic pentru cei ce inca isi mai pun intrebari cu privire la abstinenta, asa ca mine... O aplic si totusi nici azi nu o inteleg. De ce oare?
Chiar ma gandeam, exista oare abstinenti cu jumatate de norma? Abstinenti care realizeaza ca au o problema cu alcoolul, dar care nu-si doresc excluderea lui totala din existenta lor. Ar fi atat de rau spre exemplu, sa consumi alcool sa spunem.. o data la cateva luni?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Ma bucur ca ai întrebat, Dora :))

Înainte de a răspunde la întrebarea ta, imi poți spune te rog, (ca de la alcoolic la alcoolic) cu ce te ar ajuta sa consumi alcool la câteva luni?
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Ambasador »

Buna intrebare Mihai! 🙂
......... 🤔
M-ar ajuta sa cred ca pot eu sa controlez alcoolul si nu el pe mine. Mi-ar da poate o senzatie de mai multa libertare si mai putina frustrare. Nu stiu... Imi pare cumva prea impusa abstinenta asta. Uneori peste puterile mele.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns