021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Cu zambet si nostalgie va citesc si va recitesc urarile dragii mei prieteni. Chiar, langa un ceai.

Iliuta, i-am vorbit si surorii mele de tine, de urarile tale si de fotografia cu iz puternic motivational. Ador poza! Daca ai sti… chiar imi reprezinta primul gand pentru 2018! Iti multumesc pentru uratura special compusa. Ai dovedit o data in plus cat de prieten poti fi. Cu adevarat! La multi ani Iliuta drag, ramai special in inima mea!

Mihai, sorcova ta e aducatoare de noroc, simt asta! Nu ma satur sa o tot recitesc! Imi da imbold extraordinar pentru acest nou an. Iti multumesc pentru timp si gand petrecut special pe topicul meu! Talentul de a scrie l-ai dovedit cu varf si indesat. Inca o data. La multi ani Mihai, cu tot dragul. Te voi citi mereu!

Colea, nici nu trebuia rima. Nu din partea ta. Te percep oricum extrem de apropiat ori de cate ori scrii. Ne vom citi cu siguranta mult timp de-aici inainte. Eu nu ma mai pot dezlipi de acest forum de cand v-am cunoscut. Imi face bine sa stau cu voi. De altfel aici e locul unde am ales sa scriu, sa ma destainui. La multi ani abstinenti, dragul meu Colea!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Bună Dora!, bună tuturor!
Multumesc pentru traducere, într-adevăr frumoase...
În ceea ce priveste intrebarea ta de pe topicul lui Mihai m-a făcut să zâmbesc...
”Chiar ma gandeam, exista oare abstinenti cu jumatate de norma? Abstinenti care realizeaza ca au o problema cu alcoolul, dar care nu-si doresc excluderea lui totala din existenta lor. Ar fi atat de rau spre exemplu, sa consumi alcool sa spunem.. o data la cateva luni?”

Abstinenti nu au o problemă cu alcoolul ei deja stiu că siunt alcoolici si au ales abstinenta. Printre noi circulă o vorbă ,, ori esti însărcinată ori nu, nu poti fi doar un pic însărcinată”, asa si la alcoolici ori esti ori nu esti, dacă esti alcoolic nu vei mai putea consuma niciodată normal, căci este vorba despre lipsa de putere in fața alcoolului nu despre frecventa cu care bei, sau ce anume bei, am cunsoscut om care a recazut după un număr mare de ani, si nu s-a mai putut opri până în groapă... Cam asta face alcoolul, singurul tratatment este abstinenta de 24 de ore... desigur poti bea controlat o perioada, dar la un moment dat vei scăpa ”frâiele” si te vei duce la vale. Însă nu îți poate spune nimeni, absolut nimeni că esti alcoolic(ă) asta doar tu trebuie să decizi si când ai decis să actionezi după cum îți dictează sinele tău... alcoolismul e o boală progresivă, așa că, cu cu cât stopezi consumul mai devreme cu atât mai repede te refaci...
Eu mi-am expus doar niste păreri nu ti-am dat sfaturi, așa cum am tot spus pe forum, alegerea e a fiecăruia. Stiu cât de greu este să iei decizia de a deveni abstinent si mai stiu că este si mai greu să te mentii, dar... MERITĂ FIECARE ZI LA RÂNDUL EI!

Vă multumesc pentru abstinenta mea!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Pai asta ma roade si pe mine Styx. Daca totusi pot consuma normal? Pana la abstinenta mi-am dovedit ca pot consuma cel putin controlat. Sau asa imi place mie sa cred... Poate ma mint!? Cine stie..? Bautul controlat e doar o iluzie, ai dreptate.
Sa stii, daca imi pun toate aceste intrebari nu inseamna ca ma gandesc sa beau. Pur si simplu incerc sa scap de senzatia asta de gol si nemultumire. Ca si cum: "am fost, am vazut, mi-a placut, dar acum trebuie sa ma reintorc de unde am plecat.". In traducere libera: "imi cam ajunge abstinenta asta". 🙂
Cert este un lucru acum, chiar in clipa asta. Scriind aici pe forum deja imi face bine. Voi imbratisa strans acest sentiment drag. Iti multumesc pentru el, Styx!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Ok.Ok. 🙂

V-am trimis pupicei pentru tot ce mi-ati scris! 😚😚😚🤗

Iliuta, sa stii ca Danisor a avut o idee excelenta. Chiar ar trebui sa scrii toate cele intelepte stiute si traite de tine. Iar faptul ca si aplici tot ceea ce stii este laudabil, cu adevarat. Incerc cu pasi mici si timizi, sa te urmez.. Incerc Iliuta!

Catalin, e importanta intrebarea ta. Fie si pentru introspectia mea.. "Anormalul" meu a sunat cam asa:baut timp de circa.. 2 ani cu o frecventa aproape zilnica, doar seara (niciodata ziua), doar pentru momentele de nesomn, in cantitati rezonabile si fara a-mi perturba in vreun fel activitatile de a doua zi. Ce m-a facut sa imi pun intrebari ca bautul acesta nu e tocmai sanatos? Obisnuinta. Alcoolul devenise dintr-o data "cel mai bun prieten" al meu, incepusem sa ma gandesc tot mai des la el si, in ultima vreme sa nu mai tin cont de cantitate. Asa incat am considerat ca trebuie sa caut ajutor, iar ajutorul meu ati fost voi. Nimeni altcineva. Va multumesc din suflet pentru asta!!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Bună Dora, poate chiar consumi normal, uite un pliant de la ALIAT aici care iti arată niste targeturi pt un consumu normal de alcool...

http://www.alcohelp.ro/media/resurse/pliant_1.pdf

Ceea ce povestesti tu despre consumul tău nu denotă deloc că ai pierdut controlul...
😙
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Buna Dora!
Eu am comandat cartea de aici... http://www.calatoriainimii.ro/ro/Cartile/Detalii/3
Zi senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Ultima oară modificat 12 Ian 2018, 02:46 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Imagine
Ultima oară modificat 12 Ian 2018, 12:59 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Multumesc Styx pentru recomandari. Am asteptat sa am cartea inainte de a-ti raspunde. 🤗
Cu privire la folderul pdf trimis, s-ar putea sa ai dreptate.. Inca mai caut un "diagnostic" pentru mine.. 🤔😚
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Cu drag Dora!😚
Îti doresc din suflet sa găsesti cât mai repede răspunsul la întrebări!
O zi minunată!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns