021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ziua tuturor

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Buna ziua tuturor

Mesaj de And_y »

Buna seara Bogdan,
Sa stii ca se merita sa mergi la Sura Mica, pe langa terapie o sa te ajute povestirile auzite, cele pozitive dar si negative.
Nimic nu e intamplator.
BogdanH
Boboc
Boboc
Mesaje: 13
Membru din: 23 Ian 2018, 10:36

Re: Buna ziua tuturor

Mesaj de BogdanH »

Buna seara
sobrichet- a castiga un razboi in viziunea mea este ati nimici adversarul , eu inca respir......inca:)

mai fac o adaugare . nu sunt in stadiul in care sa ma ajute o sedinta , sau 10. mi am creeat o lume a bauturii , obiceiuri, vreau sa schimb asta. din radacina
BogdanH
Boboc
Boboc
Mesaje: 13
Membru din: 23 Ian 2018, 10:36

Re: Buna ziua tuturor

Mesaj de BogdanH »

Andy te rog da mi detalii. Ce am citit pe pagina lor m a impresionat. Oamenii astia incearca sa iti schimbe stilul de viata.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna ziua tuturor

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Bogdan, bine ai venit pe forumul Alcohelp .
Cred că este un început bun la Sura Mica , când ar fi sa mergi sa ne tii la curent .
Dupa cum spunea Iliuță' in AA poti sa mergi liniștit 🇳🇺nu se tine evidenta persoanelor , nu se spune numele de familie , totul este bazat pe Anonimat .
O zi buna îți doresc și sper sa ne citim cat mai des .
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
BogdanH
Boboc
Boboc
Mesaje: 13
Membru din: 23 Ian 2018, 10:36

Re: Buna ziua tuturor

Mesaj de BogdanH »

Buna dimineata frati si surori.

Imi permit sa va spun asa pt ca se pare ca fac parte dintr o familie mai mare decat mi as fi putut imagina.
M am crezut un caz special si unic, un extraordinar neanteles.
Nu sunt nici pe departe asa. Voi sunteti extraordinari.
Dupa o noapte framantata m am ridicat din pat citindu va. Si nu ma mai satur.
Ieri,... Am pierdut o lupta. Dar ma felicit ca v am gasit. Am scris temator, printre aburii alcolului, gandindu ma ca cine in lumea asta ar putea sa imi citeasca prostiile.
Eu sunt Bogdan si aceasta esta inceputul primei mele zile de abstinenta.
BogdanH
Boboc
Boboc
Mesaje: 13
Membru din: 23 Ian 2018, 10:36

Re: Buna ziua tuturor

Mesaj de BogdanH »

Multumesc mult Ilie prietene.

Nu e o zi prea usoara dar ma asteptam. Usor usor intervine sevrajul.Crunt.
Luni cred ca am sa vin in tara. O saptamana in spital si apoi la Sura Mica.
sper sa fie totul ok.

o zi senina tuturor.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Buna ziua tuturor

Mesaj de Ambasador »

Buna Bogdan! Iti doresc succes pe drumul acesta atat de frumos, al abstinentei! Nu e usor, dar merita sa lupti cu toate "armele". Cu toata fiinta ta!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Buna ziua tuturor

Mesaj de And_y »

Buna seara Bogdan,
Eu am doar o luna si ceva de cand nu am mai baut alcool, asa ca nu sunt in masura sa dau prea multe sfaturi dar cred ca stiu la cine se referea Ilie in legatura cu Sura si persoana din Sibiu. Asa e, acolo incearca sa ti schimbe stilul de viata, sa pui altceva in locul alcoolului, cum sa te comporti in situatii de risc.
Iti doresc succes!
Nimic nu e intamplator.
BogdanH
Boboc
Boboc
Mesaje: 13
Membru din: 23 Ian 2018, 10:36

Re: Buna ziua tuturor

Mesaj de BogdanH »

Buna seara dragilor.
Multumesc Ambasador pt vorbele frumoase si incurajari.
And_y multumesc, am mai citit pe internet. Cred ca am o idee conturata acum.
ilie sunt bine multumesc, planuri de bataie acum, banuiesc ca iti imaginezi.
M a sunat un var azi sa trec pe la el sa il ajut cuceva. Omul era high, in ziua libera. .:) . Printre altele ii povestesc in mare ce m am hotarat in legatura cu alcoolul. M a privit putin cam socat la inceput si m ia spus( putin rastit) ,, tu nu esti alcolic, o iei razna cand bei cateodata dar esti baiat ok,, am renuntat sa mai dau explicatii, datorita faptului ca era beat.
Ma roaga sa il ajut cu masina sa faca ceva cumparaturi. mergem cumpara( printre care si o consistenta cantitate de bautura) si ajunsi inapoi imi zice dezchizand o sticla de vin: uite I a o gura sa vezi ca nu se intampla nimic,pleci acasa si gata.
Atunci au inceput sa mi se aprinda beculetele( de nervi) l am rugat sa inceteze, am schimbat subiectul si dupa inca o tigara am plecat.
M am uitat cu mila la el si m am simtit mandru chiar pt ca nu am avut nici o intentie sau dorinta sa gust.
Sunt constient ca vor mai fi astfel de capcane dar vom gasi abordarea adecvata. ;)

Va saluta Bogdan. putere
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Buna ziua tuturor

Mesaj de And_y »

Buna dimineata,
In cazul meu persoanele apropiate stiu ca m-am lasat, asa ca nu au insistat, chiar o ruda mi-a spus ca o sa consume tarie si sa nu mi se faca pofta, iar eu i-am raspuns ca inainte nu beam tarie (cu asta m-am amagit ani in sir), sa bea linistit.
Anul trecut cand consumam un coleg i-mi spunea ca eu nu tin la bautura, stia el ce vorbea pentru ca de cateva ori m-a vazut beat dar nu stia ca la mine e problema cu opritul din consum. Oricum nu conteaza ce si cat bei ci faptul ca alcoolul devine indinspensabil si iti controleaza viata.
Partea cu spoveditul am si eu tendinta sa vorbesc prea multe dar ma opresc pentru ca doar cineva care e in aceeasi situatie ca tine te poate intelege. Inca nu am fost pus in situatia sa fiu in locul unde se bea dar am invatat de la o persoana care are ani grei de abstinenta, sa spun pur si simplu : Eu nu beau!
Motive se gasesc sau pur si simplu spui ca nu vrei sa dai explicatii.
Acum cand sunt treaz vad pe alti consumatori cum arata bauti, cum se agita,
ma vad pe mine cum eram.
Nimic nu e intamplator.
Scrie răspuns