021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Povestea mea.. codependenta

Aici puteti povesti experientele personale.
staval
Veteran
Veteran
Mesaje: 1153
Membru din: 16 Ian 2011, 22:06

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de staval »

Nalina,
am citit cu bucurie ca ai reusit sa-l ispitesti pe forum...e un pas urias! Orice le-am spune noi alcoolicilor, cel mai bine vor intelege limba celorlalti dependenti.
Noi, codependentele sa avem si grja noastra! Ma bucur ca citesti si intelegi ce se intampla cu noi si cu ei. Nu repet ce au mai spus si altii, te sfatuiesc sa studiezi ca tu sa fii bine, apoi si el va lupta pentru iesirea din vartejul dependentei.
iti doresc pace sufleteasca!
Diana.
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mai 2017, 11:02

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Diana. »

Au trecut mai bine de două săptămâni deja de cand nu am mai consumat. Se poate, nu e imposibil! Deși ispite sunt la tot pasul. Aseara asa o pofta de o bere aveam... parcă o si vedeam rece cu picături de apă pe sticlă... ma gândeam cât de rau îmi poate face o bere.. Doar una. Dar am rezistat. E nevoie de multă ambiție intr-adevar.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Airam »

Poti sa bei doar una? Eu nu.
Diana.
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mai 2017, 11:02

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Diana. »

Update.. sunt la a 4-a bere. Nu am mai rezistat. Prea mult stres, nu stiu. Recunosc ma simt foarte bine. Chiar excelent, deși am sunat la muncă ca nu am cum sa ajung azi. Am un program de lucru infernal si o șefă pe care sa o " pui la rana"... as vrea eu.. De fapt pe care sa o trimiti in flăcările iadului ca îmi face fiecare zi de munca imposibilă. Da nu mi se pare mie, chiar are ceva cu mine si ma intreb ce? Chiar îmi vad de treabă in fine... asta e. Se pare ca minunea nu a tinut prea mult cu abstinenta
Diana.
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mai 2017, 11:02

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Diana. »

Parca vad scenariul pana diseara o sa ma imbat turtă cand va ajunge prietenul meu acasă. Eu nu fac urat la băutura de obicei vorbesc mult rad sau am un mare chef sa stau treaza cat mai tarziu sa ascult muzică ( in căști) si cel mai probabil el o sa faca spume, mai ales că nu am fost la muncă si maine vor veni reproșurile si ce va mai urma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Ambasador »

Pe de-o parte, este bine ca ne-ai scris "live" ceea ce tocmai ai de gand sa faci Diana. Si totusi, cum putem sa te oprim? Ce lucruri am putea sa iti spunem? Ca maine te vei trezi detestandu-te pentru a mia oara probabil, ca nici macar maine nu vei reusi sa iti rezolvi problemele stresante de peste zi, ca alcoolul creeaza falsuri adevaruri cum ca elimina stresul, alunga insomnia, etc.? Mai bun un ceai calmant, ce spui? Crede-ma, iti va aduce o stare de liniste mult mai placuta si mai linistitoare. Te rog, macar de maine incearca un zero alcool de la capat. Iar si iar. De cate ori va fi nevoie! Nu renunta! Iti suntem alaturi cu tot ceea ce putem.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

Buna tuturor:)
Sunt alaturi de voi cu sufletul si cu ochii, de cand am poposit pe forum.
styx, iti multumesc din suflet pentru ca mi-ai recomandat-o pe dna psiholog Carla Manole. Cred ca intr-adevar este un om deosebit.
P. merge la terapie din luna septembrie a anului trecut si tot de atunci nu a mai baut. In paralel ia si tratament psihiatric.Sunt foarte mandra de el si de progresele de pana acum.
Imi aduc aminte de primele zile cand a inceput tratamentul:)), a fost haios, eram plecata din tara pentru cateva zile si imi spunea ca dupa pastile se simte hai hui, vesel si euforic, si ca nimic nu i se pare prea greu de facut sau prea important; M-a bucurat faptul ca era curios, si nu reticent, in privinta pastilelor. In scurta vreme, efectul s-a mai estompat, il mentin insa, in continuare, intr-o stare de oarecare liniste si detasare fata de cotidian.
Am realizat din nou, si cu ocazia asta, cu cata usurinta prescriu medicii psihiatri pastile care, la un moment dat, te fac sa nu mai functionezi fara ele. Sau aproape.
Ma bucur ca am descoperit forumul, stiu ca si el intra si mai citeste, si, si pentru asta ma bucur. Intrarea lui in perioada de abtinere a fost oarecum lina, datorita voua.
Va multumesc tuturor care scrieti aici, pentru ca oferiti o parte din viata si experientele voastre si altora
Abstinenta senina sa aveti!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de styx »

Buna Nalina!
Ma bucur tare mult de vestea cea buna. Intr-adevar Carla este un OM deosebit!Îi doresc mult succes în continuare lui P.!
Numai de bine să auzim!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Nalina.

Ma bucur ca iubitul tau reuseste sa se tina departe de bautura. Crezi ca fara tratamentul psihiatric ar fi reusit?
Te imbratisez cu drag, Maria.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Povestea mea.. codependenta

Mesaj de Nalina »

Buna Maria. Multumesc:)
Cred ca ar fi reusit si fara tratament, dar s-ar fi luptat cu el, cu mintea, cu pofta. Cand a inceput, imi spunea ca daca se gandeste la o bere, i se face.. "bleah". A fost bautura in casa,pentru musafiri, de sarbatori, dar nu am simtit ca l-ar tenta.
Scrie răspuns