021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt ionut si doresc abstinenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de colica zis alcoolica »

Hahaha 😂😂, Iliuță Big Bro , ai dreptate , uit limba romana dacă nu stau langa malul Bahluiului ( salut Bogdan , salut Ovidiu )
Cred că corect 😁 era :" și eu recazusem " ....
O zi buna va doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Salut prieteni!
Va multumesc de incurajari. Am reintrat in abstinenta de la 1 februarie dupa nopti de nesomn si panica datorita sevrajului incet incet imi revin. Ma uitam azi la mine ma enervam din orice cred ca tot de la sevraj este . De au trecut doar 5 zile . Nu inteleg creierul astace il face sa uite dupa o luna 2 caam o problema si zice maleficu cum citeam prin forum hai ba bea o bere ca nai nimic. Doamne maleficul asta cat de subtil te pacaleste si duce iar jos in noroi....si iarsi iar....recaderi...recaderi. Nu mai vreau.
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Mare adevar graieste gura ta Ilie.Mai bine nervos decat melalcoolic
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de sobrichet »

ionuts scrie:Salut prieteni!
Nu inteleg creierul astace il face sa uite dupa o luna 2 caam o problema si zice maleficu cum citeam prin forum hai ba bea o bere ca nai nimic. Doamne maleficul asta cat de subtil te pacaleste si duce iar jos in noroi....si iarsi iar....recaderi...recaderi. Nu mai vreau.
Salut Ionut,
Nici sa nu te chinui sa intelegi ce se intampla in creier. E prea complicata chimia asta si nchiar nu conteaza ce si cum se imperecheaza moleculele pe-acolo. Important este faptul ca stii ca se va intampla ceva si poti sa fii pregatit din timp ca sa treci cu bine peste " ceva-ul " ala.

Daca ai citit de Malefic, cu siguranta ai citit si de un Samaritean care e mic si plapand la inceput. Dar prinde repede puteri pe masura ce apelezi la el. Cand te ademeneste Maleficul serveste-l din belsug si fara mila cu ceaiuri, sucuri, orice fara alcool. La mine a mers bine cu suc de rosii la inceput, apoi diverse sortimente. In scurt timp Maleficul se va lasa pagubas pentru o vreme. Cand revine, repeti si tu meniul. Ideea e sa nu stai ladiscutii cu el. Cand a aparut l-ai si servit. In acele momente ar trebui sa apelezi si la Samaritean sa-ti aminteasca de fazele urate generate de alcool si sa-ti prezinte cum ar fi urmatoarea zi dupa o betie, sau urmatoarea zi fara betie. La mine a functionat si inca functioneaza strategia asta si nu mi-e foarte greu. As spune ca merita efortul, dar nu prea il simt decat pentru momente foarte scurte. Oricum merita. Gandeste-te numai la timpul pe care nu-l mai pierzi de cand incepi sa bei si pana iti revii la normal, cat de cat. E un timp castigat de fapt, si cantitativ si calitativ. Iar timpul este cea mai critica resursa din universul asta cunoscut de noi. Aur si alte chestii rare se gasesc din belsug prin atatea galaxii, timpul o fii ceva doar prin gaurile negre si e mai complicat de procurat. Timpul castigat te va ajuta cu siguranta si in afacere si in famile.

Nu fa greseala mea si profita cat poti de mult de copilaria fetitelor tale. Oricum vor creste si ti se va face dor de ele asa cum au fost mici, dar macar esti impacat cu gandul ca ai fost alaturi de ele si ai fost " intreg la minte ". Eu nu am fost asa si va trebui sa traiesc tot restul vietii cu acest regret in suflet. Si asta intr-adevar e greu de suportat. Totusi mi-a revenit dorinta si speranta de a recupera cat pot de mult.

M-as bucura sa mai citesc pe-aici pe la tine si sa vad ca esti bine.

O zi linistita iti doresc,
Sobri.
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Salut dragi prieteni! A trecut o saptamana de cand sunt din nou senin. Morala dupa cele intamplate.Este usor sa devi abstinent greu este sa te mentii. O seara frumoasa va doresc!
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Buna dimineata prieteni dragi! Am ajuns la 10 zile de seninatate. Ieri seara in timp ce veneam sprecasa m-a cautat Maleficul, imi spunea el bland hai ba vezi ca nu ainimic te poti lasa cand vrei tu...ia2-3 beri la doza le bei pe balcon te mai destinzi si tu doar e sambata seara nu trebuie sa iesi neaparat in oras cu baieti. Si atunci mi-am amintit ce a scris Sobrichet mai sus si am inceput sa il caut pe Samaritean prin mintea mea si intr-un final l-am gasit era acolo intr-un colt slab, sfrijit si suparat pe Malefic ca nu il lasa sa intervina. Atunci am zis : -Bai Maleficule ia date-n Gura Matii si lasa-l si peSamaritean sa zica si el ce are dezis! Si mi-a reamintit slabanogul ce prost sunt si nu cand sunt beat ci cand duc primul pahar la gura de aici incepe totul. Si acum sunt senin scriindu-va voua si fericit ca l-am ascultat pe Samaritean . Multumesc voua ca existati aici dragi prieteni! Va iubesc chiar daca nu va cunosc stiu ca demult ati trecut prin ce trec eu in perioada asta. O zi minunata acolo unde va aflati!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc Ionut pentru cele impartasite cu noi , ma ajuta sa-mi aduc aminte lupta gandurilor , aceea obsesie a alcoolului .
Te imbratisez si iti doresc bune 24 de ore !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata,
ionuts scrie:Morala dupa cele intamplate. Este usor sa devi abstinent greu este sa te mentii. O seara frumoasa va doresc!
Iti dau dreptate Ionut. Dar oricat de grea ar fi abstinenta, mult mai greu de suportat ar fi regretele si remuscarile de dupa o alta eventuala betie.

Ma bucur pentru fericirea ta, sper sa o simti cat mai des. La mine Samariteanul a facut treaba buna. La inceput s-a luptat din greu, in mintea mea era un razboi continuu. Acum atat de bine s-a naturalizat incat nu prea ii mai simt prezenta, dar stiu ca e acolo si sint linistit. M-am regasit pe mine, cel normal. Foarte rar mai apare Maleficul, nu mai are forta de odinioara. Stiu ca nu va disparea niciodata, dar nu mai mi-e teama de el. In curand vei observa si tu cum se schimba raportul de forte, daca nu cumva s-a si intamplat deja.

Iti multumesc ca ai scris, te astept curand la fel de fericit.
O zi buna,
Sobrichet.
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Salut dragi prieteni. Din pacate am recazut. Reusisem 20 de zile imi revenisem. Cea fost in capul meu sa pun paharul la gura. Iar m-am facut de ras la o petrecere.Am continuat 3 zile de baut. De ieri m-am oprit. Azi sunt in sevraj. Cred ca e timpul sa invat cei 12pasi si sa imi schimb modul de viata. Zi frumoasa va doresc.
ionuts
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 20 Iun 2017, 13:07
Zile de abstinență: 23,01,2020

Re: Sunt ionut si doresc abstinenta

Mesaj de ionuts »

Nu vreau sa va deranjez dar ma ajuta mult sa postez aici necazul meu.
Scrie răspuns