021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Am incercat sa ma relaxez si sa nu ma mai stresez legat de problema lui cu alcoolul ... am reusit o data, ptr ca nu am fost langa el si chiar aveam multe altele pe cap. Cand il vad, a doua zi, sau la cateva ore dupa ce a baut, nu reusesc sa ma detasez ... automat empatizez cu ce se intampla in corpul lui, suferinta organelor/creierului si mi se face mie rau, de parca as fi baut eu (ficat marit si alte simptome).
Cand il vad baut, apare in mintea mea tata, care la 39 a fost diagnosticat cu ciroza, diabet, varice esofagian (de fapt datorita unei hemoragii data de rupererea unui varice a ajuns sa afle diagnosticul) ... nu a vrut sa incerce abstinenta de loc "macar sa mor satul" I s-a indeplinit "dorinta" dupa 9 ani de boala :(
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de asido1973 »

Sincer imi pare rau. Dumnezeu sa te intareasca si sa-ti dea putere sa m
ergi mai departe!😢
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Multumesc!
Datorita acestui forum imi este mult mai bine. Am reusit sa-mi explic, sa inteleg, multe ... si asta mi-a usurat viata putin.
Ceea ce este necunoscut/de neinteles sperie si streseaza
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

O intrebare. Berea fara alcool are de fapt alcool in ea!? Ieri mi-a spus ca a baut doar bere fara alcool, dar se clatina pe picioare si avea felul de a vorbi, ca atunci cand e beat
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de sobrichet »

Cu siguranta nu are alcool, beau destul de des. O oarecare senzatie de euforie am mai simtit, dar sa ma clatin pe picioare nu s-a intamplat. O fi fost din alta cauza, nu de la bere fara alcool.
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Multumesc pentru raspuns! Probabil ca o fi scapat intai la cea cu alcool si apoi ca sa acopere si-a luat o doza de bere fara alcool :(
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

M-am gandit ca s-ar putea interpreta altfel de cat am imtentionat, dar tot am spus-o : ))) (referitor la ceea ce am comentat la tine ;) )
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Ilie, multumesc, ca te gandesti la mine : )))

Revenind la iubitul meu ... imi reproseaza ca-l transform eu in alcoolic, tot atragandui atentia:
- "iar ai baut. Chiar tu ai recunoscut ca nu mai vrei sa fi asa, de cateva ori",
- "Nu, nu este normal sa bei cateva ore. Sa te asezi la "conversatie" cu cel putin 2 bidoane de 2 litri si sa ramai acolo, pana le storci. In general oamenii se multumesc cu un pahar, o halba"
- " asta nu-i raceala sau deranjament stomacal, sau hipertensiune genetica N-ai observat ca toate apar dupa ce te-i pierdut iar in dezmierdarea "blondelor" tale, de 2l!?"

Fluctueaza, de la faza de acceptare, la cea de negare. Sustinand, ca a facut-o "acceptarea" ca sa ma linisteasca pe mine.
Cris17
Boboc
Boboc
Mesaje: 72
Membru din: 29 Mar 2017, 14:10

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de Cris17 »

Eu am dezvoltat un fel de repulsie ptr alcool din cauza experientei cu tatal meu, a fricii ca "daca ma apuc nu ma mai las si ajung ca el", deci beau in general doar 2 degete de sampanie de Anul Nou si in casa mea nu tin alcool. Totusi s-a intamplat sa treaca o prietena, care a adus 2 sticle de nustiu ce bere la sticla de 330 ml. Una a baut ea cealalta a ramas cateva luni in frigiderul meu. La penultima vizita, iubitul mi-a spus sa fac ceva cu sticla aia, ca-l tenteaza.

Mi-as dori sa nu trebuiasca, ca un alcoolic sa ajunga " la fundul gropii" ptr a putea face urmatorul pas, abstinenta. Poate iubitul meu este ca tatal meu si hotaraste ca fundul gropii este unde vrea sa ramana ... poate ce-l va trezii atunci o sa fie fatal si nu o sa mai aiba sansa sa se bucure de viata in abstinenta ...
Imi fac griji ptr el. Este un om bun.

Cand l-am prins cu capul limpede, l-am indrumat sa-si treaca singur intr-un calendar: cand a baut, cat, ce a simtit la corpul lui in zilele dintre reprizele de baut ... sa se studieze si singur dupa cateva luni.

Nu stiu daca ceea ce fac este de vre-un folos sau ... mai mult strica

O dedicatie ptr voi ... el ... si mine :) https://youtu.be/LfJnmKre5D0
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata Cris.

Pe mine nu m-au ajutat deloc reprosurile sotiei. Pot spune ca din contra, ma faceau sa imi doresc sa ajung cat mai tarziu acasa si sa plec cat mai repede. Avea dreptate, dar tonul si mai ales cantitaea lor imi erau foarte greu de suportat pe langa regretele mele. Nu stiu cum te exprimi tu, sper sa o faci intr-un mod mai " domestic " decat o facea nevasta-mea. Cred ca mi-ar fi facut mai bine sa se exprime cumva mai constructiv, nu de genul " iar ai baut, dece ai baut iar, cat mai ai de gand sa bei, nu te mai saturi odata, etc... .". Sa-mi fi spus " hai sa mergem dupamasa la filmul x, sau la un meci sau la bazin, sau la pescuit ", ceva care sa ma atraga. cand o auzeam la telefon " Vino odata acasa!!! ", numai de casa nu mai vroiam sa aud. Reprosurile nu au fost din totdeauna asa, ele au evoluat negativ alimentate in primul rand de abundenta faptelor mele de " vitejie ".

Nu pot sa-ti dau vre-un sfat, probail nici exemplul meu nu se potriveste cu ce e la voi in familie.

Cel mai mult m-au ajutat povestile colegilor de pe forum, inainte sa incep sa scriu si eu. Am vazut prin ce intamplari tragice au trecut si am realizat ca doar un mare noroc a facut sa nu mi se intample si mie. Poate ca nu ajunsesem chiar la fundul sacului, dar linia care ma despartea de el era foarte fragila. Repet, un farte mare noroc ( de mai multe ori ) a facut sa nu o patesc rau de tot. Acum ma ingrozesc, fara sa exagerez deloc, cand ma gandesc ce rau mi se putea intampla foarte usor si de foarte multe ori. Fundul sacului ar trebui sa si-l vada el, nu sa il tot arate alcineva.

Cred ca i-ar prinde bine sa citeasca pe aici povestile din trecut ale colegilor, cu siguranta se va regasi printre ele. Nu stiu daca o sa scrie stiind ca si tu citesti forumul, dar poate isi gaseste un alt grup unde sa se simta anonim si sa se poata exprima liber.

O zi buna iti doresc, multa rabdare si foarte multa intelepciune.
Cu drag,
Sobrichet.
Scrie răspuns