021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Banuiesc ca sunt alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Ce crezi Catalin, pacea sufleteasca poate alunga viciile?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de HOPE »

Banuiala este prima care-ti musca din suflet, de-aici si pana la acceptare drumul poate fi mai scurt sau mai lung, depinde numai de tine.
Eu m-am inscris pe acest forum in 2013, il citeam din 2012 si de-abia in 2014 am reusit sa intru in abstinenta. Depinde foarte mult si de persoanele cu care interactionezi, real sau virtual. Ceilalti ne pot influenta mai mult decat ne-am dori gandurile, deciziile...
Imi pare rau ca treci prin asta! Im pare rau ca ai un asa mare gol de iubire si sper sa-ti gasesti calea spre o viata linistita. Noi suntem aici, daca te putem ajuta, cu drag!🙂
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de styx »

Hello!
Ce mai faci?! Cum te mai simti?!
Nu contează dacă ai consumat, scrie si îți va face un pic mai bine. Suntem aici pentru noi, suntem aici pentru tine.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Pierduta
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 10 Mar 2018, 20:36

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de Pierduta »

Buna.
Am consumat styx.
Se pare totusi ca nu m-am saturat sa fiu o nenorocita.
Iti multumesc Hope pt incurajari.
Cred totusi ca mi se trage de la o sensibilitate prea mare...cand eram mica , in scoala generala, eram f timida, mi se facea fizic rau daca trebuia sa intreb cat e ceasul, si de la relatia cu mama careia am incercat sa ii spun ca mie nu mi se aplica psihologia de: 'nu ai ambitie, nu poti' si de 'daca ma iubesti faci x si y lucru'...
Apoi 'm-am facut mare' si mi-am inceput viata sexuala la 18 ani fara voia mea, am ramas insarcinata, am facut avort, mama a zis ca sunt o curva, un an mai tarziu bunica mea care imi spunea povesti la culcare si ma iubea neconditionat a murit...si totul a mers de aici in valtoare. Cred ca ma condamn ca nu am fost suficient de puternica sa iau alte decizii.
Si totusi cred ca toate ni se intampla cu un rost si suntem suma trairilor noastre. Nu as vrea sa fiu altcineva, as fi vrut doar sa fiu mai curajoasa si sa nu simt nevoi.
O sa mai incerc.
O sa incerc si sucuri carbogazoase ca miscare fac mai mult decat suficient :)
Multumesc ca va ganditi la Pierduta si va doresc o zi plina de sens si multumire.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit pe forumul Alcohelp Pierduta !
Si eu cautam metode de sucid pe internet si intr-un moment de sinceritate cu mine am cautat ,, ajutor alcoolism ".
Fiecare topic al prietenilor care sunt abstinenti este un manual si gasesc metode de a sta departe de prima inghititura de alcool , pentru ca doar abstinenta este solutia la boala mea numita alcoolism .
Am baut ca sa devin curajos , dar am ajuns sa imi fie frica si de gandurile mele.
Am baut ca sa stau in companie si in ultima perioada stateam inchis in casa si nu mai raspundeam nici la telefon .
Am baut ca sa fiu mai comunicativ , mai vorbaret , dar ajungeam de mi se impleticea limba in gura .
Am baut sa scap de rusine si imi era rusine si sa ma uit in oglinda .....
Am inteles ca am avut un comportament cu multe lacune si trebuie sa pun principiile inaintea propriei mele personalitati , principii sanatoase , dar asta cu timpul.
Bune 24 de ore iti doresc si sa ne citim cat mai mult de-acum inainte. Iti multumesc ca ai scris !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de sobrichet »

Buna dimineata,

Colica, bine tintit! Ramane de vazut daca si " tinta " accepta asta.

Domnita Pierduta ziceai asa: " Nu as vrea sa fiu altcineva... . ". Pai acum esti alcineva, cand bei. Poate ca nu-ti dai deocamdata seama. Crede-ma, am dreptate. Asta este unul din scopurile bauturii. Sa te faca sa te crezi si sa te comporti altfel decat esti realitate, in conditii normale. Poate a ajutat candva putina bauturica, pentru perioade scurte, sa te simti mai usurata si mai optimista. Doar sa te simti, ca in realitate nu s-a schimbat nimic in bine. Problemele nu le-a rezolvat alcoolul, sensibilitate nu a fost diminuata. Dimpotriva. Acum, daca ai inceput sa scrii pe forum si sa ai banuiala din titlu, cred ca ai trecut la " un nivel superior", daca se poate spune asa.
Nu am argumente, dar mi se pare ca nu esti un gaz deosebit de grav. Continua cu incredere cu forumul, lichidele care-ti plac sa-ti fie tot timpul prin preajma, si incet si cu ramdare te vei regasi pe tine cea adevarata. Si crede-ma ca o sa-ti placa de tine, asa cum esti in realitate, sensibila si cu nevoile pe care le ai si tu. Despre curaj, te inseli cand crezi ca nu ai. Daca ai inceput sa scrii aici denota exect inversul. Ce crezi tu este doar o impresie falsa cauzata poate din pierderea incerderii in tine generata tot de " prietenul nostru comun ".

O zi linististita iti doresc.
Cu drag,
sobrichet
Pierduta
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 10 Mar 2018, 20:36

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de Pierduta »

Va pup. Acum beau. Cum treci peste faptul ca oamenii nu mai dau doi bani pe alti oameni, ca societatea devine tot mai naspa, ca la gradi si acasa li se pun desene la tv, ca oamenii la munca nu inteleg reguli, patroni nu au compasiune si tu intelegi ambele tabere si vrei sa fie bine, ca viata a devenit un joc prost; ca omul de langa tine e egoist: ba nu vezi ca mi-e greu ia si tu un pic ca e si responsabilitatea ta; peste mustrarile de constiinta ca nu faci suficient; peste: vreau o lobotomie ; sunt o egoista si eu si atrag asta...peste Doamne iarta-ma si du-ma unde consideri; peste: noi alegem prost... cica in vremurile de apoi ne vom dori sa intram in mormant; peste: cica noi suntem lumina din El si stabilim cu ceilalti ce vom suferi si ii iertam ca ne vor face sa suferim doar ca sa experimentam :) nu mi-am dorit sa ma marit cu fat frumos pe cal alb ci cu taranul harnic si iubitor :) si m-am ales cu sotul care ma filmeaza cand bat cuie in gard, nu mi-am dorit casa mare ci mama care sa ma ia in brate sa doarma cu mine :))) imi era dor de ea si cand eram mare... si acum sunt o defecta care incearca... o sa mai incerc...trebuie sa reusesc sa depasesc jocul asta prost :) oare chiar atat e? Experimentam si nu reusim sa iubim oamenii de langa noi in ciuda a orice, sa ii acceptam ca lumina care experimenteaza?!
Pierduta
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 10 Mar 2018, 20:36

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de Pierduta »

.
Ultima oară modificat 14 Mar 2018, 04:46 de către Pierduta, modificat 1 dată în total.
Pierduta
Boboc
Boboc
Mesaje: 8
Membru din: 10 Mar 2018, 20:36

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de Pierduta »

Un lucru e sigur alcoolul nu ajuta, stiu :)
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Banuiesc ca sunt alcoolica

Mesaj de colica zis alcoolica »

Cum treci peste faptul ca oamenii nu mai dau doi bani pe alti oameni, ca societatea devine tot mai naspa, ca la gradi si acasa li se pun desene la tv, ca oamenii la munca nu inteleg reguli, patroni nu au compasiune si tu intelegi ambele tabere si vrei sa fie bine, ca viata a devenit un joc prost; ca omul de langa tine e egoist: ba nu vezi ca mi-e greu ia si tu un pic ca e si responsabilitatea ta; peste mustrarile de constiinta ca nu faci suficient; peste: vreau o lobotomie ; sunt o egoista si eu si atrag asta...
Mintea noastra ne pacaleste ca sa aiba motive sa mai bee ceva , sa-si mai ia o "doza" .Am o minte de persoana dependenta si gasesc toate motivele din lume ca sa mai beau . Daca sunt fericit ca sunt fericit , daca sunt suparat , ca sunt suparat , ca sunt nervos , ca nu este drept x , ca.......
Unicul scop al acestui forum insa se ocupa de prima parte
Acum beau.
Daca nu mai beau in timp o sa se risipeasca valul si ceata in care am stat ( eu cam de 20 de ani) . De asta este important sa nu stau singur , pentru ca singur este prea usor sa ma pacalesc .,, Eu sunt cel mai mare dusman al meu si nimeni nu mi-a facut toata viata mai mult rau decat eu insumi . "
O zi frumoasa Pierduta !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns