021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Cris17
Boboc
Boboc
Gen: Feminin - Feminin

Re: Viata lui, alegerile lui .... ce pot face eu!?

Mesajde Cris17 » 13 Mar 2018, 10:03

Este inca in spital ... deocamdata ar fi o gastrita (primul diagnostic)

El spune ca vrea sa se opreasca din baut, dar sa-i zic eu pas cu pas cum sa o faca ...

sobrichet
Veteran
Veteran
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde sobrichet » 13 Mar 2018, 19:40

Buna Cris,

Cum mai sinteti?

Cred ca am gresit cand am zis " sotul tau ", nu? Scuze... .

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 14 Mar 2018, 07:06

Sobrichet, nu-ti face griji ... nu sunt chiar asa de sensibila, sa ma deranjeze asta

Inca internat, dar este totul bine, sau spre bine .. la prima vedere

dani
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde dani » 14 Mar 2018, 11:18

"Neata, Ilie! Ii spui tu admin. sa mai verifice link-urile "bibliotecii" ... unele nu mai duc nicaieri, la altele esti redirectionat pe site-uri "educative"

Servus Cris!Ai si tu dreptate,numai ca Admin. se ocupa mai mult cu mentenanta forumului si sa nu ne paruim pe aici si cam atat.Ne-o lasat liberi numa' sa nu parasim incinta.;)Daca gaseam un text/carte desteapta pe care sa le impartasesc cu colegii de forum am pus-o.Ei,dar ce iei gratis fara drepturi de autor atata si tine...sau se reprofileaza si linkurile duc la siteuri xxx.
Alcoolicul tau daca vrea sa citeasca recomanda-i ''Big Book'' si ''Viata fara bautura''.
Pentru sănătatea economiei naţionale consumaţi cât mai multe produse româneşti.

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 14 Mar 2018, 11:47

Dani, ai dreptate cu totul!

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Apr 2018, 22:55

Buna Cris17, multumesc de vizita si te salut si eu cu drag(pe amindoi de fapt)
Ce mai faci, ce mai face partenerul tau, cum sunteti?Nu trebuie sa ai cuvinte speciale, nu suntem la cenaclu literar si daca pot sa te ajut macar cu o vorba buna, din experienta, o fac cu placere.
Numai bine va doresc la amindoi!
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 18 Apr 2018, 06:57

Cu gandul ca poate iubitul meu o sa ajunga vreodata pe forum, am vrut sa nu mai scriu aici, dar ... iar ma bulverseaza
Spune ca vrea sa renunte la alcool ... Inca nu reuseste sa discute deschis si relaxat despre subiect ... Doreste sa-l las in pace sa-si gaseasca singur echilibrul de a lupta cu dependenta, dar deocamdata vad doar o intensificare/indesire a betiilor.
Cred ca incearca sa bea controlat acum.
Vrea sa-mi (sa isi) dovedeasca ca nu este alcoolic ...

Nu stiu ce sa fac ... sa-l las in pace, cu m spune el si sa nu-i mai spun nimic o vreme despre subiect!?

Acum nu mai reusesc sa-mi gasesc eu echilibrul am probleme cu greutatea, mananc compulsiv. Asa ca ... am venit in vizita pe la voi si l-am batut pe umarp pe Ilie :)

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 18 Apr 2018, 07:47

Draga mea dintre voi doi, tu esti cea care sufera. Tu alegi cum vrei sa traiesti. Nu ai posibilitatea sa te muti de la el o perioada?
Asa cred eu, fiind singur, o sa aleaga ce vrea sa fie. Zic si eu. Te imbratisez cu drag, Maria.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 18 Apr 2018, 16:48

Da' ma bucur foarte mult ca m-ai batut pe umar, Cris si din nefericire, eu in locul iubitului tau am fost si-ti pot povesti din experienta mea de atunci..si de acum.🤔

Deci, in primul rind vreau sa stii ca nu exista nimeni perfect:ia gindeste-te cum ar fi si cu-un iubit acru, morocanos care te-ar ignora si care te-ar si altoi din cind in cind etc ...😁 Scuze, este o exagerare doar pt a cintari ce ai tu "pe batatura" si uitindu-ma in trecut, eu am fost un om extrem de bun dar nu stiam ce sa fac cu viata mea pina am ajubns aici.Nimeni nu este fara probleme si sunt altii cu cruci mult mai grele de dus.. Numai tu le poti pune in balanta pe toate si numai tu poti decide pt viata ta si pt mine, cei care au acesta problema sunt niste oameni exceptionali care vor sa acopere cu alcool o durere ascunsa nici ei nestiind care...uitindu-ma in urma eu stiu ca am fost sarac, orfan de un parinte, am crescut asa cum m-a dus pe mine capul si pina la un punct am facut bine, dupa care am clacat si m-am amagit cu alcol pt a-mi amorti trairile, eu fiind si f sensibil de felul meu...🤔😓 Viata mea a fost ok deoarece cred ca Dumnezeu a vazut ca sunt un om bun si mi-a oferit tot felul de oportunitati de care m-am agatat ca un colac de salvare, acest Forum fiind una dintre ele.La inceput am negat si eu cu desavirsire cum ca as avea o problema si la remarca jum mele ca as avea, totdeauna gaseam o scuza prt a bea...🤔
Ar fi mult mai multe de spus dar nu vreau sa plictisesc si sunt aici pt orice intrebare a ta sau a iubitului tau(daca vrei sa vb si in privat, ia adresa lui Lupisor si roga-l sa-ti dea adresa mea de e-mail sau daca esti aici cind sunt si eu, ti-o dau cu placere)
Va imbratisez cu drag pe amindoi!

PS Personal mie-mi place iubitul tau si daca as fi tu nu l-as parasi pt ca intr-adevar te iubeste daca nu vrea sa renunte la tine cu nici-un chip.🤔Tu vezi-ti de viata ta normala, nu-l cicali, nu-l certa si fii un exemplu pt el...eu asa as face!Zic si eu si-mi dau cu parerea fiindca m-ai invitat altfel n-as fi indraznit.
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 19 Apr 2018, 04:19

Maria, eu am casa mea, el are casa lui. Sunt o persoana destul de independenta.

Ilie, multumesc de raspuns! Imi doream unul, ptr ca nu stiu daca ar trebui sa-l las o perioada, asa cum isi doreste el, fara sa deschid subiectul alcool.

Apoi, o data ce mi-am insirat problemele aici, ar fi culmea sa ma deranjeze cand cineva imi da sfaturi :)

Înapoi la “PREZENTATI-VA”