021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Caddy
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 27 Dec 2017, 08:26

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Caddy »

Multumesc mult pentru sfaturi !
Sunshine
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 30 Apr 2018, 05:05

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Sunshine »

Buna! Esti prea presat de munca. De acolo pleaca totul si inteleg. Se spune ca nu e bine sa lasi munca sa afecteze in niciun fel situatia de acasa si nici invers. Eu propun sa incepi prin a-ti usura treburile la munca. Prin a le "aseza" astfel incat sa iti fie comod,nu sa te epuizezi. Inteleg,vrei sa faci totul perfect sau sa rezolvi n probleme o data doar sa fie totul perfect si sa nu dezamagesti,probabil.
Daca tu esti propriul tau sef investeste-ti energia in planificarea tuturor treburilor astfel incat sa nu te dai peste cap. Cand pleci de la munca gandeste-te ca abia astepti sa ajungi acasa,sa iti vezi copilul,sa petreci timp cu el si cu sotia ta...practic,sa traiesti viata aceea frumoasa pe care tu ai construit-o! Gaseste eliberarea stresului dupa fiecare zi de munca in altceva,un joc,o carte,un masaj, rasfata-te! Meriti! Meriti o viata mai buna, meriti sa iti vezi copilul crescand,meriti sa iti vezi sotia fericita si sa fii mandru de toate acestea fiindca acesta este tabloul pe care tu l-ai pictat intreaga ta viata.
Sunshine
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 30 Apr 2018, 05:05

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Sunshine »

Crede-ma, iti vorbesc din postura copilului care a crescut cu o mama absenta din cauza alcoolului. Facea fix la fel,,dupa munca...E dureros,e greu si frustrant. Nu a fost niciodata "acolo" cand am avut nevoie...nu asa cum aveam eu nevoie . Te rog,tu sa fii acolo pentru copilul tau!
Caddy
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 27 Dec 2017, 08:26

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Caddy »

Mi se rupe sufletul cand ma gandesc ca sunt cu el cate o zi intreaga si singura mea preocupare este sa golesc sticlele...doamne doamne
Sunshine
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 30 Apr 2018, 05:05

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Sunshine »

Tu realizezi lucrul asta si il accepti! Altii nu o fac. Foloseste-te de asta...nici nu stiu cum sa iti spun...as avea atatea de povestit despre cum mi-a influentat mama copilaria fiindca consuma alcool....eu si acum ma chinui pe un salariu specific tarii asteia "minunate" sa ii pot achita din datorii..si totodata sa am grija si de mine...vezi? Inca ma afecteaza alegerea ei,te rog, pentru cel mic care nu are nicio vina...fiindca nu ne alegem in ce familii sa ne nastem,pentru el fa tot posibilul...iar cu sotia ta, incearca sa repari,nu ai vrea sa se ajunga la lucruri oribile pe care nici nu vreau sa le specific. Come on! Ia ce-i bun si fii fericit cu ce ai...
Caddy
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 27 Dec 2017, 08:26

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Caddy »

Mare dreptate ai . Am sa incerc astazi sa nu beau nici macar un gram
Sunshine
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 30 Apr 2018, 05:05

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Sunshine »

Ai toata sustinerea mea si a celorlalti de pe acest forum,sunt sigura! Si sa stii ca ceea ce ai spus pe mine m-a bucurat! Sa te bucure si pe tine! 😁 si nu "incerca", just do it! Hai ca fac si reclama la Nike :)))
No, serios acum,mi-as dorii ca niciun copil sa nu mai sufere cum sufar si am suferit eu! Bravo! Niciun gram azi si nici maine si tot asa!
Caddy
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 27 Dec 2017, 08:26

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Caddy »

Multumesc Sunshine
Caddy
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 27 Dec 2017, 08:26

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Caddy »

În acest moment am 24 de ore din nou în care nu am băut si nu am fumat , oare de ce nu pot fi toate zilele la fel....ca aceasta...
Sunshine
Boboc
Boboc
Mesaje: 7
Membru din: 30 Apr 2018, 05:05

Re: Cred ca sunt alcoolic ; va rog ajutati-ma

Mesaj de Sunshine »

Ei bine,Caddy? Cum e progresul tau?
Ia nu mai numara tu orele,astfel te gandesti numai acolo si esti cu gandul acolo. Spune-ti asa:
- Ce bine ma simt acum ca in sfarsit pot profita de energia mea in fiecare zi!

- M-am trezit odihnit,am mintea limpede si sunt gata sa incep o noua zi si sa realizez ceea ce mi-am propus!

-Am "o saptamana' de cand sunt mandru fiindca am ales sa indepartez acest viciu,sunt mai fericit,sunt mai linistit si toate astea fiinedca EU am adus aceasta schimbare in viata mea!

Come on buddy,u can do this! 😁
Scrie răspuns