021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Am nevoie de ajutor

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Va multumesc dragilor Styx si Dora. Este extrem de frumoasa primavara mea si incet incet se instalazeaza si la mine in suflet bucuria de a trai liber.
Va imbratisez cu drag, Maria.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Maria , voiam sa raspund si eu la intrebarile tale :
1. Nu toti avem norocul de a avea un servici care ne place. Cum va descurcati in acest sens?
Eu am ramas fara un loc de munca care imi placea foarte mult , la masini automate de cafea , imi place si cafeaua , apoi m-au pus la bar in perioada de proba , unde era un cosmar 😱, eu socializand ceva mai greu , nu imi placea atat de mult printre atat de multe persoane m-am dus pentru a-mi castiga existenta , dar nu am trecut saptamana de proba . (daca ar sti ei cat eram de profesionist la Bar , doar ca de cealalta parte a tejghelei 😬)
2. Copiii, cum reusiti sa-i cresteti, ce metode de educatie folositi?
Incerc cu fetita sa o cresc cu multe explicatii , de ce are voie sa faca ceva si mai ales de ce nu are voie sa nu faca si sa-i respect cat mai mult deciziile cand spune si ea ,, Da " sau ,, Nu " , daca se poate bineinteles .
3. Pentru femeile din grup.......
Unde sunt femei in grup ?😊
O zi buna Maria , o zi buna Prieteni si bune 24 de ore !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Multumesc pentru raspuns Colea draga.
Te imbratisez.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Ambasador »

😁
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Dragii mei, chiar daca am ramas putini aici pe forum, haideti sa nu ne descurajam, haideti sa mergem inainte. Ajuta enorm sa citim forumul, dar sa nu uitam ca noi, doar noi ne putem ajuta. Eu sper ca forumul, datorita noua, care mai scriem, o sa reziste. Si nu inteleg de ce nu ne putem da sfaturi. Toti avem nevoie de sfaturi. Luam fiecare ce ne face bine.
Va imbratisez cu drag pe toti.
Maria.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Buna dimineata!
Imi pare rau sa constat ca nu se mai scrie pe forum.
O zi usoara doamnelor si domnilor!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

Buna ziua dragilor!

Am si eu ceva vreme de cand nu mai beau. In perioada asta traversez o stare de tristete, lipsa de viata, lipsa de bucurii. Dar singura ma mobilizez, si-mi zic...hellooo...trezeste-te...tu nu mai bei!! Ar trebui sa fie un motiv de mare bucurie pentru mine. Da este o mare realizare pentru mine. Dar tot timpul vrem mai mult, ca sa ne gasim starea de bine si multumire. Nu ma mai gandesc sa beau, imi este atat de bine asa. Cred ca problema este ca nu intotdeauna gasim ce sa punem in loc. Dar vine primavara si odata cu ea, soare, verdeata, flori, pomi infloriti.
Sa fiti multumiti de voi dragii mei!
Va imbratisez cu drag, Maria.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Ambasador »

Primavara aduce in general bucurii Maria deoarece ea vine incarcata cu soare, caldura, flori.. Tot ce vrei! Zambeste asadar. Ai aliati importanti in viata ta: Abstinenta, Sanatatea, Copilul, Prietenii, Calatoriile, Natura.. Multi aliati demni sa iti bucure sufletul! Poate fi doar starea aceea ca dupa "hibernare", stii? Lasa-ti inima sa se incalzeasca sub razele soarelui, sa inspire din adierea usoara a vantului, sa admire verdele din jur, pur si simplu sa rada! Si mai ales, nu deschide usa Plictiselii! Poate face daune cumplite cand avem "imunitatea" scazuta. Cat priveste Multumirea.. ei bine ea este o pretentioasa. Vine doar din frumos!
😗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de Airam »

😘
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Am nevoie de ajutor

Mesaj de And_y »

Buna seara si felicitari pentru cei doi ani de abstinenta!
Nimic nu e intamplator.
Scrie răspuns