021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Multumesc Catalin, sunt bine. Nu-mi mai doresc sa beau, asta e cel mai bine. In rest, binele vine de la sine.😘
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Cu mare placere Cata si Iliuta. Ideea aceasta de altfel o traiesc personal. Si eu rasfoiesc adesea paginile de forum ale veteranilor. Ele au ajuns un bun punct de sprijin pentru mine. De multe ori m-am gandit sa postez din scrierile lor motivationale, insa am convingerea ca o va face cu mult mai multa convingere Catalin.

PS: Abia astept postarea ta de maine Cata! 😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata Cata, buna dimineata prieteni!

Frumos spus Asido.
Gandesc cat de incredibil poate fi ACEL MOMENT, stiti? Acel moment cand chiar ai spus STOP ALCOOL! Cand chiar simti dorinta de a fi abstinent cu toata fiinta ta. Asta trebuie sa fie poate.. O dorinta profunda, sincera si credibila pentru tine si numai pentru tine. Cu regret confirm ca nu am ajuns inca in ACEL MOMENT. Dar stiu ca mi-l doresc. Nu e un moft, e dorinta sufletului meu. Aceea de a simti cu adevarat abstinenta! In prezent, am senzatia ca o testez inca.. cochetez cu ea parca.. Imi spun bine, e bine cat timp nu exista alcool in viata mea.. dar punctul nu e pus inca. Asa simt eu astazi.

PS: Trebuie sa fie revelator clipa cand ai stiut sa spui cu adevarat NU alcoolului..! La voi cum s-a intamplat?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata Catalin!


Ma framanta o idee din mesajul trecut. Chiar asa, din punct de vedere fizic cum arata un alcoolic "veritabil"? Are cineva curajul de a da o descriere?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Nu stiu daca sa rad sau sa plang Catalin! ..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Pare deprimant cand privesti pozele, nu?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Sunt de acord cu pozele aplicate pe sticlele cu alcool Catalin. Cred ca ar pune pe ganduri foarte multi consumatori.. Vizualul poate avea un efect mult mai puternic decat orice alta forma de informatie, de cele mai multe ori.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc Cata! 😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Catalin!

Cum recunoastem un alcoolic veritabil?
Duhneste tot timpul. Sunt de recunoscut dupa aspectul fetei, care este marcata de bautura.
Iti scriu despre ziua cand am renuntat eu la alcool. Nu cred ca am ajuns chiar la fundul sacului, dar m-am hotarat sa nu mai beau din mai multe motive. Ziua in care m-am lasat era pregatita cu timp in urma. Dar atunci am zis gata, ajunge. Am vrut sa nu mai beau, in primul rand pentru mine, apoi pentru copilul meu. Am vrut sa pot avea mintea limpede tot timpul. Si inca ceva m-a facut sa renunt, raul de a doua zi, care dura chiar doua zile. M-am gandit si la sanatate recunosc. Mi-am zis ca nu are rost dintr-un om sanatos, sa ajung sa fiu bolnava, din cauza alcoolului. Cred eu ca este minunat sa ai suportul partenerului de viata.
Ce fac eu in timpul liber?
Eu ma ocup de casa, curatenie, mancare. Sambata am sapat in gradina cu flori. Ma uit la televizor, vorba lui Ilie...ca tot romanul. E bine sa faci ceea ce-ti place, daca poti.
Te imbratisez Catalin.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Catalin !
Mi-ai pus ceva intrebari :
Ma bucur ca ai scris, vad ca nu prea mai da lumea pe aici, stii cumva daca s-au mutat discutiile pe facebook? Am recitit ieri niste topicuri si era o atmosfera extraordinara ceva mai demult pe aici. Desi multi se duceau la AA, mai scriau si aici pe alcohelp. Pe veteranii cu 5 ani si ii inteleg ca nu le mai trebuie, dar asa sa fie si pentru cei cu abstienta de un an si ceva ? Le-a fost recomandat sa nu se mai "joace" pe forum?
Nu cred ca Facebook-ul poate inlocui forumul , gasind forumul mult mai util si , din cate stiu , nu s-au mutat discutiile acolo .
Nu stiu daca le-a fost recomandat sa nu se mai "joace" pe forum , nu i-am intrebat 😜. Cine sa recomande asa ceva ? Iar cei care asculta recomandarea ar trebui sa faca intocmai ?
Oricum eu pot sa raspund doar pentru mine , mie nu mi-a recomandat nimeni ceva de genul asta .
L-ai mentionat intr-o postare pe Asido , tot el spunea ca pe vremuri dura si cateva zile , sa se mai scrie un raspuns , poate chiar o saptamana .
Oricum Catalin , ai revigorat forumul de cand ai reintrat .
Mai raspund la intrebarile care mi le aduc aminte :
In timpul liber eu am regasit bicicleta , care ma bucura mult , imi da o senzatie de libertate si m-am reapucat de ceva timp de pictat Icoana , este un curs unde merg o data pe saptamana .
La cum cunosc un alcoolic veritabil, sunt de acord cu Iliutul , dupa ceea ce a facut pentru a sta abstinent imi dau seama ca este unul de-al nostru si incerc sa invat de la el .
O zi buna Prieteni si bune 24 de ore !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Încuiat