021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Copil de alcoolic

Aici puteti povesti experientele personale.
Narcisa
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mai 2018, 00:19

Copil de alcoolic

Mesaj de Narcisa »

As vrea sa va spun pe scurt o poveste in care personajul principal, tatal meu, este consumator de alcool de la varsta de 21 de ani si pana la varsta de 53 spune el ca nu a luat nicio pauza... A luat acum si a intrat intr-un sevraj atat de dur incat noi, familia si acum suntem socati.. Foarte socati... Este internat la Obregia, sectia 15 din data de 20 aprilie.... Din pacate pana acum halucinatiile nu au trecut... Din contra sunt acolo si sunt la fel de puternice... Are si o neuropatie periferica... Merge doar sustinut... Nu prea mananca si nu prea bea apa ceea ce e foarte grav... A facut si glob vezical, este sondat in prezent... Doctora care il trateaza nu prea are timp sa vorbeasca cu noi, nu o acuz... Are o intreaga sectie pe umeri... Dar noi nu stim incotro sa o apucam... Ne-a recomandat ca atunci cand il externeaza de aici sa mergem cu el la spitalul de psihiatrie din lehliu... La 50 km de noi... Dar atunci cine il va mai plimba, cine ii va da sa manance? Aici ne ducem noi in fiecare zi...

V-am spus aceasta poveste pentru ca ma gandesc ca puteti sa ne ajutati cu informatii... Unde sa ne ducem... Clar cu halucinatiile acasa nu il putem aduce...a mai avut cineva un sevraj atat de dur, o toxicitate atat de puternica... Si s-a recuperat?
Narcisa
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mai 2018, 00:19

Re: Copil de alcoolic

Mesaj de Narcisa »

Multumesc mult!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Copil de alcoolic

Mesaj de styx »

Bună Narcisa!
La sectia 17 alcoolici de la Obregia exista un grup AA-Grupul Unu , întîlnirile se tin luni, miercuri, vineri de la 18.00 si sambata de la 16.00, incercati sa luati legatura cu cei de acolo si se va gasi cu sigurantă cineva care a trecut prin aceleasi probleme si acum e abstinent sa-i faca o vizita si sa vorbeasca cu el... de multe ori a ajutat, pentru că numai un alcoolic intelege alt alcoolic. Poate ascultand povestea unui om care a fost ca si el va putea să se recupereze mai repede, neuropatia probabil ca se datoreaza to consumului abuziv, dar odata cu abstinenta se vor mai reduce simtitor simptomele.
Îti doresc din tot sufletul numai bine si să ai parte de vesti bune in privinta tatalui tau!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Copil de alcoolic

Mesaj de Ambasador »

Imi pare rau de tatal tau Narcisa! (Ce nume frumos porti!). Nu iti pot da detalii despre cerintele tale din pacate, insa ti-am scris pentru a-ti spune ca eu te inteleg. Iti inteleg situatia. Eu il am pe socrul meu imobilizat la pat dupa ani intregi de baut zilnic (cred ca mai bine de 40 de ani). In urma unei betii puternice, dupa o lovitura puternica ce i-a cauzat un hematom, a ramas paralizat pe partea dreapta. A fost operat, dar acum.. isi duce crucea. Pe langa el insa, familia este chinuita cel mai mult. In special soacra mea. Trist, dramatic si putea fi cu totul altfel.
Sper din tot sufletul ca tatal tau sa isi revina si mai ales sa accepte sa primeasca ajutor! Si poate pentru el, drumul spre recuperare abia a inceput!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Narcisa
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mai 2018, 00:19

Re: Copil de alcoolic

Mesaj de Narcisa »

Asa speram sa fie! Sa se recupereze! Speram sa nu ramana cu dementa... Doctora, in putinul timp dedicat ne-a spus ca sunt pacienti care se lupta luni de zile cu halucinatiile... Sa o cred pe ea sau pe asistente/infirmiere care imi spun ca ele nu cred ca se va mai recupera? Va multumesc pentru incurajari. Voi suna si la alcoline, vom merge si la intalniri... Speranta moare ultima... Sa va adaug ca am deja la pat un parinte, mama avand scleroza multipla cu handicap motor...poate din aceasta cauza presiunea resimtita e mai mare.
Narcisa
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mai 2018, 00:19

Re: Copil de alcoolic

Mesaj de Narcisa »

Imi pare rau de socrul tau, Ambasador... Catalinul, este si asta o bucurie... Ca povestea noastra atrage atentia asupra efectelor dezastroase.. As vrea sa adaug asa... Tata este un alcoolic tare silentios... Da, bea in fiecare zi, dar de fiecare data se ducea in camera lui tragea un pui de somn... De 10 ani are grija de mama... Cu ajutorul nostru clar, dar el era acolo zi de zi...
Mia
Senior
Senior
Mesaje: 192
Membru din: 27 Apr 2014, 12:57
Zile de abstinență: 11,01,2015

Re: Copil de alcoolic

Mesaj de Mia »

Narcisa,

cum se mai simte tatal tau? si-a revenit? ai mai apucat sa stai de vorba cu doctorul lui?
Narcisa
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mai 2018, 00:19

Re: Copil de alcoolic

Mesaj de Narcisa »

Tata este cam la fel... Un pic imbunatatit mersul... Luni, marti vorbim cu medicul... Halucinatiile ma sperie...
Narcisa
Boboc
Boboc
Mesaje: 11
Membru din: 15 Mai 2018, 00:19

Re: Copil de alcoolic

Mesaj de Narcisa »

Tata este bine! Nu stiu... Am simtit nevoia sa scriu in seara asta, desi tata este bine de pe 15 iunie cand s-a externat de la sapunari... In doua saptamani acolo au trecut halucinatiile... Si da, in momentul acesta tata este liber... Adica nu a mai baut alcool... Si este tata... Stiti cum e pentru un copil sa isi vada tatal dupa multi ani asa, asa cum si-l aducea sau nici nu stiu daca mi-l mai aduceam aminte asa... Rabdator, grijuliu... Multumesc
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Copil de alcoolic

Mesaj de sobrichet »

Buna Narcisa,

Din fericire nu stiu cum e sa fi copil de alcoolic ( pot doar sa-mi imaginez ), dar din pacate stiu cum e sa fi tata alcoolic.
Mesajul tau, nu stiu daca te asteptai asta, dar mi-a umplut ochii de lacrimi. Sint convins ca si baiatul meu simte ce simiti tu acum, chiar daca nu mi-a spus-o. Il simt. Poate ar fi bine sa-i spui si tatalui tau, daca n-ai facut-o deja. Cu siguranta il va ajuta.

O zi buna, si multumesc pentru mesaj.
Scrie răspuns