021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Am nevoie de ajutor!

Aici puteti povesti experientele personale.
Fana
Boboc
Boboc
Mesaje: 5
Membru din: 21 Mai 2018, 07:57

Am nevoie de ajutor!

Mesaj de Fana »

Buna ziua,
Numele meu este Stefana, am varsta de 60 de ani si am ajuns la capatul puterilor, nu stiu cum sa supravietuiesc impreuna cu sotul meu, el este alcoolic de multi ani, iar eu simt ca nu mai am putere sa duc aceasta viata. Starea mea de sanatate are nevoie de un echilibru emotional, iar eu nu am posibilitatea si nici puterea sa am acest echilibru. Eu nu consum alcool, iar viata mea a ajuns sa fie plina de durere, suferinta si fara speranta, din cauza alegerii facute de sotul meu, de a consuma alcool in fiecare zi. Nu mai suport mirosul de alcool amestecat cu fumul de tigare, imi provoaca o stare de deznadejde si disperare. Am ajuns sa-mi doresc sa nu mai traiesc, sa plec din aceasta lume. Eu am probleme grave de sanatate, am nevoie de sustinerea sotului pentru a lupta pentru viata, insa ... el ajuns in faza in care nu-i pasa, este inert. A urmat un tratament psihologic pentru o perioada scurta, a reusit sa nu bea cinci luni de zile, dupa care a revenit la consumul zilnic. Nu este un om violent fizic, se implica in activitatile administrative, cand este treaz este un om bun, placut, grijuliu. Am citit materiale referitoare la aceasta dependenta, insa nu gasesc calea de a face fata. Am fost la psiholog, am primit sfatul sa incep sa ma iubesc , sa am grija de mine si sa ma bazez numai pe mine. Imi este tare greu sa traiesc singura in aceasta relatie. Am trait impreuna aproape 38 de ani, avem trei copii, fiecare este realizat profesional si familial. Am cautat un grup, unde pot intalni oameni cu trairi, suferinte,framantari asemanatoare, cu speranta de a gasi putere sa merg in aceasta viata.
Fana
Boboc
Boboc
Mesaje: 5
Membru din: 21 Mai 2018, 07:57

Re: Am nevoie de ajutor!

Mesaj de Fana »

Multumesc!
Fana
Boboc
Boboc
Mesaje: 5
Membru din: 21 Mai 2018, 07:57

Re: Am nevoie de ajutor!

Mesaj de Fana »

Multumesc, Iliuta.Doamne ajuta, sa gasesc puterea sa merg inainte. Este constient de problema, dar simt ca pentru el, conteaza doar fiinta lui si ceea ce-i place. Fumatul nu este asa de deranjant, insa combinatia cu alcoolul in cantitate mare, este respingatoare. Alcoolul i-a alterat toate simturile, am vorbit pe trezie cu el, pare ca intelege si realizeaza ce se intampla, regreta , promite ca incearca pentru binele nostru, dar se repeta... Se risipeste atata viata ... Pentru mine timpul e limitat, am fost diagnosticata in 2016 cu o boala grava, acum sunt mai bine, insa poate recidiva , iar starea de tristete, de disperare si deznadejde generata de comportamentul sotului nu ma poate ajuta sa lupt pentru viata mea. Copiii sunt singurul suport, ei reprezinta sensul vietii mele. Mi-as fi dorit sa pot sa ma bucur de sustinerea sotulu i(nu numai prin vorbe ci prin fapte) in acest rastimp ramas in aceasta lume. Este foarte dureros, suferinta este cumplita pentru mine. Singurul reper pentru mine este Dumnezeu, El nu ma va parasi niciodata.
Fana
Boboc
Boboc
Mesaje: 5
Membru din: 21 Mai 2018, 07:57

Re: Am nevoie de ajutor!

Mesaj de Fana »

Multumesc, e bine sa aud aceasta varianta posibila de la cineva care a trait o astfel de experienta. Multumesc din suflet!
Fana
Boboc
Boboc
Mesaje: 5
Membru din: 21 Mai 2018, 07:57

Re: Am nevoie de ajutor!

Mesaj de Fana »

Revin pentru a va multumi, pentru ca ati impartasit din framantarile voastre, fie ca sunteti dependenti sau codependenti. M-au ajutat mult, am incercat sa va urmez sfatul, sa inteleg ce se petrece cu sotul meu, sa ma detasez emotional si sa accept ca eu nu pot realiza schimbarea in locul lui. Asa ca, nu am mai zis nimic de consumul de alcool, am avut avut o atitudine detasata, relaxata, iar reactia sotului a fost de nedumerire, uimire. I-am spus ce am inteles din cele citite pe forum, ca mingea e la el in teren, ca eu am decis sa nu ma mai las afectata emotional de deciziile lui in ce priveste consumul de alcool, ca am inteles ca responsabilitatea de a avea grija de echilibrul meu emotional este a mea( mingea e la mine in teren). Am observat ca se straduieste sa consume mai putin, ca evita sa ma streseze, este mai grijuliu. Eu mi-am luat piatra de pe inima, am aruncat-o si vreau sa folosesc timpul pentru a ma bucura de viata, vreau si pot sa-mi daruiesc acceptarea prezentului si bucuria acestei vieti. Va multumesc din suflet !
Scrie răspuns