021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Airam »

Frumoasa solista, minunata interpretare.😘

Multumesc Catalin!
P.S. imi place mult muzica sarbeasca.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Colisor fratiorul meu mai mic, te-am citit adineaori si am vrut sa te intreb daca o stii pe aia cu razboiul, mi-a spus-o Danisor mai demult:cica a iesit unul din transee dupa vreo 30 de ani de cind se terminase, crezind ca inca se mai lupa...Asa si tu cu parerile de rau ...
Salut fratele meu mai Mare Iliuta , care lupta ?!...ca eu nu mai lupt cu alcoolul , am ridicat steagul alb si ma declar invins in fata lui , in fata dependentei mele 😜 .
Da, am avut o perioada de nescris chiar din cauza parerilor de rau , cand am vazut cum intra alcoolul pe furis , cat de viclean in invaluiri , dar mi-am adus aminte ca eu aici scriu pentru mine , ca ma face sa nu uit cine sunt , Colea , un alcoolic . Ti pup cu mare drag !

Multumesc foarte mult Catalin , am baut mult pe timpuri si pe Goran Bregovic 😊, frumoasa melodie .

Saru"mana Maria , va imbratisez prieteni si va doresc bune 24 de ore !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc Iliuta de apreciere , la multi ani tie si sotiei tale pentru ziua de astazi 😘 , la multi ani tuturor doamnelor de pe acest forum si celor care ne citesc , va multumesc ca existați !💐💫

Mi-au trecut acum cateva ganduri si m-am gandit sa le impartasesc cu voi , mi-am adus aminte ca aveam o mare nerabdare in momentul cand eram alcoolic activ si chiar si in prima perioada cand am intrat in abstinenta . Citeam totul pe fuga , de multe ori imi venea sa dau raspuns inainte sa termin fraza de citit .Cred ca ramaneam cu gandirea un pic la suprafata pentru ca imi era teama sa ajung in straturile mai profunde pentru ca imi era frica sa nu descopar adevarul , cel care eram in realitate .
Am observat-o si la persoanele care nu erau gata sa intre in abstinenta , ca nu aveau acea ,,minte deschisa " sa "asculte" ceea ce ii spui ci erau oarecum paralel .

O zi frumoasa va doresc !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Airam »

Multumesc Colea dragule.😘😘😘
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Cu mare placere draga Marie !

Ultima data la grupul AA am facut ,, Umilinta " Smerenia .
De partea cealalta , la polul opus umilintei eu vad a fi orgoliul , cel care nu m-a lasat sa cer ajutor si sa recunosc ca am o problema cu alcoolul, 20 de ani .
Umilinta ma ajuta :
-sa recunosc cand o problema este peste puterile mele , timpul meu si sa spun ,,NU " (cand o am )
-sa cer ajutor unui coleg .
-sa nu dau un sfat decat doar daca imi este cerut
- sa fac al patrulea pas AA , adica un inventar moral profund si fara frica al propriei mele persoane si sa-mi vad defectele de caracter
- sa le impartasesc cu o alta persoana

Cine vrea poate sa mai completeze, chiar va rog ....asta am auzit-o la styx-uletul nostru si mi-a placut .
O zi buna prieteni !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de styx »

Buna frate Colea, buna tuturor!
Nu ma dumirisem eu ce ai luat de la mine:)))
Deci sa imi spun si eu parerea...As mai adauga ca, pentru o abstinenta linistita, senina sau “curata” cum bine a punctat Catalin(salutare!) e de dorit sa intelegem ca”umilinta” ( eu as numi-o smerenie) nu inseamna sa te lasi calcat in picioare ci sa accepti ceea ce nu poate fi schimbat si sa mergi mai departe, de multe ori cand am o discutie cu cineva care o tine pe a lui, prefer sa ma intreb ce vreau: sa am dreptate sau sa am liniste... asta referitor la abstinenta. Pentru o viata sanatoasa prefer sa am liniste, daca pot sa relationez asertiv cu atat mai bine, daca nu... Ignore total! Face bine la “corazon”... Prefer sa aplic Adevar, Iertare, Iubire in ceea ce ma priveste si in ceea ce priveste relatiile mele interumane, insa, daca nu se poate incerc sa ma desprind cat mai repede de situatia respectiva, persoana respectiva. Iar la sfarsitul zilei, imi fac acel inventar moral pe scurt despre care ne vorbeste Pasul 10( pentru cine nu cunoaste pasii AA, este o introspectie amanuntita a zilei respective) si daca constat ca am facut vreo greseala (rau) intentionat, incerc sa o repar in cel mai scurt timp, asta nu inseamna ca nu pot sa mai dorm de grija lui. :) Fiecare zi la timpul ei, fiecare lucru la timpul sau!
Seninatate si iubire va doresc!

P.S. Am scris de pe telefon in timp ce imi astept foarte “smerit” in masina sa iasa sotia de la shopping... Cherchez la femme! ;)
Ultima oară modificat 24 Mar 2018, 17:42 de către styx, modificat de 2 ori în total.
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Catalin, multumesc frate Styx !
Am auzit si o opinie care mi-a placut , care spunea ceva de genul ca smerenia este a te pune intr- o pozitie de inferioritate , pe cand , dupa ce "am pus capacul la sticla" si nu mai beau si am inceput sa caut sa fac binele , incep sa vorbesc de la egal la egal cu celelalte persoane .

Bune 24 de ore va doresc prieteni !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Prieteni ,
Seful meu a pierdut licitatia pentru serviciile publice cu masinile de cafea/apa si asa am ramas fara loc de munca , acum am gasit sa fiu din nou la un bar in interiorul spitalului cu proba pentru 10 zile, un loc de munca ce nu prea ma caracterizeaza cu timidetea mea , dar sper sa reusesc sa trec peste aceste emotii , sa nu ma domine , oricum trebuie sa le accept , sa ma accept , pentru ca eu alcoolul pentru asta l-am utilizat la inceput , sa ascund aceasta timiditate si sa par mai curajos , mai vorbaret etc . Acum nu trebuie sa uit ca cel mai important este sa fiu eu bine cu mine insumi iar ceea ce spun ceilalti sa fie pe locul 2 , 3 etc.
Ieri am fost la grupul meu AA ,daca apuc azi , maine o sa mai copii din insemnarile de la grup , bineinteles pe cele generale care nu dezvaluie nimic din anonimatul persoanelor .
O zi buna va doresc si bune 24 de ore !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Iliuta ,
Eu am scris ceva mai putin ca am avut o saptamana de stress cand am fost in proba la munca si ceva probleme care s-au extins si in familie ,am fost plecat putin de acasa ( cred ca si la figurat care inseamna fara vre-o tigla pe casa 😋 ) asa ca am ajuns mai putin pe calculator iar de pe telefon imi este greu sa scriu .
Acum fetele s-au dus sa rezolve ceva probleme prin Ro , asa ca sunt singur si am destul timp .
Am vrut sa glumesc, sa-ti spun ca nu vorbeai singur , ca vorbeai cu Lupusor ( salut Lupica 👋 ) dar nu vrau sa te supar asa ca nu-ti mai spun .😋

Am fost ieri la sedinta AA-ului si am notat ceea ce mi-a placut :
- Unul din princiipile AA-ului este Unitatea sa fie inainte de orice , pentru ca de unitatea grupului depinde recuperul personal , pentru ca , daca se destrama grupul nu mai ai unde sa te recuperezi .
Iar cineva spunea ieri ca Unitate = A nu judeca = Toleranta

-Nu poti sa mergi in a transmite mesajul altor alcoolici ( la extern ) daca lucrurile nu merg bine in asociatie ( intern)

-Rergulile sa se respecte . Toti pasii AA-ului sunt spre a deveni noi insine mai corecti si sa incepem sa respectam niste reguli , si morale , de a nu jigni ,a nu face rau , a fi corecti si material , disponibili pana a ajunge la generozitate .
Asa ca si in serviciile care se fac sa se respecte regurile , daca un mandat de Delegat , Reprezentatn de grup , dureaza 1 an , sau 2 ani , dupa aia sa nu se tot prelungeasca sa stea o persoana acolo si 4 ani ( ca dl .Putin 😋) ca sa nu ramana postul vacant.

-Repreznentantul de Grup ar trbui sa poarte in sedinta de Judet coonstiinta grupului , ceea ce grupul crede , dar de multe ori reprezentantul nu o cere , nu o solicita grupului si isi spune parerea personala , pentru un defect destul de intalnit , Protagonismul .( Desi Reprezentantul unui grup poarta vocea grupului el este delegat si are drept decizional , adica sa i-a o decizie chiar contrara cu vocea Grupului , daca considera ca ar fi de folos )

-Grupul de lucru este util pentru a se confrunta mai multe idei , pareri si asa sa iasa ceva mai bun

_ trebuie sa-mi pun tot timpul o intrebare cand fac ceva , cand spun ceva( daca nu cumva comportamentul meu dauneaza celorlalti ) .Lasat antipatiile si simpatiile deoparte si sa incerc sa dau o mana , sa ajut (pozitiv)

Catalin , ti-am trimis cateva din ceea ce pictez , iti mai trimit si o fotografie cu bicicleta mea .Cu cealalta de anul trecut am facut cam 1200 de km si am vandut-o ca imi era cam mica . Asta am luat-o la acelasi pret 150E.
O zi buna prieteni !
Colea , sa nu uit , un alcoolic.
Imagine
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Iliuta , multumesc pentru tot ce mi-ai scris :
Pentru cei care nu te cunosc, da-mi voie sa le repet ca daca cineva ti-ar da cu o piatra in cap tu esti omul care ti-ai cere iertare pentru ca ai stat calea pietrii...
Da , cam asa este , depinde si de statura celui care a dat 😂😂😂

Salut Catalin si multumesc !Ai pleca din tara , sau doar zona ?
Nu-ti spun inca buna minivacanta ca mai este pana atunci .


O zi buna prieteni !
As vrea sa tot repet o rugaminte , a celor care nu mai scriu pentru ca poate le este rusine ca au recazut , aici nimeni nu judeca pe celalalt si toti am cazut de zeci de ori si nimeni nu este imun in fata alcoolului , ne-ati ajuta cu experienta voastra .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns