021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Aici puteti povesti experientele personale.
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de andi36 »

Buna ziua,
Cum am zis si in subiectul topicului tocmai am recunoscut ca sunt alcoolic, desi in sinea mea probabil k stiam numai k nu imi recunosteam.
Astazi am fost ajutat de 'escapada' de ieri cand am baut pana la refuz si dusul rece de astazi cand am redevenit constient.
Consum alcol de pe la 14/15 ani si tot timpul ma minteam singur k pot controla, dar in ultimii 3 ani am inceput sa consum din ce in ce mai mult, am si ramas fara permisiul auto si alte situatii care m au fakut sa ajung sa constientizez k nu se mai poate si nu asta e viata care vreau sa o traiesc.
Dupa o.perioada atat de lunga de negare e foarfe greu sa fii sincer k adevarar probabil de asta imi gasesc greu cuvintele akum, clar este faptul k din cauza alcolului am avut numai de pierdut si nimik altceva!!!
Astazi am descooerit acest minunat forum care ma fakut sa am curaj sa fiu sincer si sa accept ceea ce sunt.
Va multunesc din suflet.
Andi, alcoolic.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de Ambasador »

Bine-ai venit in aceasta buna dimineata Andy! Ma gandesc ca acel 36 lipit de nume reprezinta varsta ta.. O varsta tocmai buna de realizat visuri, daca ma intrebi pe mine. Asa incat, ce mai astepti? Risca, incearca, lupta! Iti poti face din abstinenta un vis implinit pe care sa-l poti trai zilnic in liniste si seninatate. Nu va fi atat de simplu, dar nici atat de complicat pe cat pare. Eu vad abstinenta ca un mecanism. Un prototip in perfecta construit din toate aceste povesti de succes de pe forum. Ce faci mai departe cu el, cum il faci sa devina functional pentru tine, felul cum il personalizezi in asa fel incat sa ti se potriveasca mereu in momentele de vulnerabilitate, ei bine.. cam in aceasta ar consta secretul reusitei pe termen lung. Te incurajez sa nu iti pierzi entuziasmul orice ar fi, oricat de greu ti-ar fi, oricate nereusite ai avea. In final, trupul si mintea ta nu vor avea decat de castigat. Iti doresc zi senina in fiecare zi!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de andi36 »

Buna ziua Ambasador si iti multuesc pentru postarea ta, da am 36 de ani dar nu e prima oara cand am renuntat la alcool( odata 7 luni si altada 5 luni) numai k datile trecute am renuntat nu consfient k as fi un alcoolic, ci pentru ca, gandeam eu la ora aia sa pot sa ma concentrez 100% aspra serviciului si de fiekare data m-am reapucat ca un premiu.
Acum insa am constientizat si eu expresia 'un pahar prea mult si 10 prea putine' si incerc sa fiu cat mai sincer k mine caci alcoolul a fakut un mincinos din mine, si cel mai mult mi am mintit apropiatii si si mai mult sotia . La mine nu perioada de mahmureala e asa rau ci mult mai rau sunt parerile de rau si remuscarile de a 2a zi k nu de putine ori imi e tare rusine a2a zi, asa k nu imi aduk aminte dupa fro betie sa nu fi mintit makar pe mine daka nu si pe altcineva.
Stiu k plek pe un drum lung si anevoios dar sper eu si frumos al abstinentei, nici un lucru frumos si bun nu e usor de realizat.
K o mica autoironie, mereu am fost bun la teorie dar practica ma omorat:(.
Iti multumesc din suflet si iti urez si eu si tie si tuturor k problema noastra o zi senina.

Andi
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de And_y »

Buna seara Andi si bine ai venit!
Nimic nu e intamplator.
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de andi36 »

Buna Vizitator123$5, multumesc pentru raspunsul tau si iti marturisesc k de ieri citesc in continuu si am desperit k se poate si mai si dekat mine dar asta nu inseamna k la mine nu e grav. Si imi vin tot felul de ganduri ba k o sa stau o perioada mai mare si am sa revin apoi sa pot controla dar apoi ma adun si imi dau seama k nu fac altceva dekat sa ma mint iar. Drum bun si sa ajungi k bine inapoi acasa din calatoria ta.
Astazi eu nu beau, ceva ce am aflat si sper eu si invatat ieri!!
Salut Andy merci pt bun vebit.
Va urez tuturor o zi cat mai frumoasa si mai linistita.
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de andi36 »

Buna seara,

Tot citind in continuare pe aici pe forum am o dilema, e posibil sa fiu bautor abuziv? Kare e diferenta din bautor abuziv si alcoolic? Si daka as fi bautor abuziv? Kum as putea scapa de asta?? Sau ce ar fi de fakut?? Va rog dumiriti ma si pe mine eu am sa citesc in continuare sa incerc sa mi dau seama singur dar si alte pareri sunt mai mult dekat bine venite.

Idea e ca eu beau asa ziilnic cateva beri la masa gen, kum locuiesc in spania aici alcoolul dupa masa e ceva mai mult decat normal, kateodata kand gatesc akasa beau singur o sticla de vin dar k toate aceastea ma controlez si e totul ok, problema este ka la 2-3 sap max o luna o fac lata si beau pana numi stiu ce fac si nici nu pot sa ma controlez si fac lucruri k care nu ma mandresc:(( si a doua zi am remuscari si pareri de rau: dar dupa o seara dasta se intampla sa stau si 2-3 zile fara sa pun pe gura....apoi incep iar genul ziilnic k bere la masa sau un pahar de vin la o friptura etc...si iar sunt cuminte o perioada...pana scap iar si numai ma pot controla:(( ieri am decis k sunt alcoolic k am tot citit...si astazi nu prea mai inteleg...ori alcoolic ori bautor abuziv??? Poate iar incerc sa ma pakalesc singur k nu e prima oara!!!
Va multumesc si astept si parerea voastra.

O seara cat mai buna tuturor!!!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Andi si bine ai venit pe forum !
Aici este un test pentru evaluarea consumului de alcool , trebuie doar sinceritate cu tine insuti sa afli raspunsul :
http://www.alcohelp.ro/ro/audit
Sper sa ne citim cat mai mult de acum inainte .
Colea , imi repet sa nu uit 😉, alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de sobrichet »

Buna Andi, bine ai venit.

O foarte scurta perioada m-am gandit si eu la dilema pe care o ai si tu. Inca o am, nu ma nelinisteste si nici nu ma mai intereseaza cat de alcoolic sau consumator abuziv sint sau am fost. M-am gandit, la vremea respectiva, ca daca ar fi existat un aparat sau ceva care sa-mi spuna exact si cu siguranta ca sint " doar " 90% alcoolic sau chiar 0% alcoolic, ce ar fi trebuit sa fac ca sa nu mi se mai intample toate chestiile? Sa ma las doar cand ajung 100% ? Deci, nu cred ca conteaza cum se numeste diagnosticul, conteaza ce vrei tu de la tine si de la viata. Din ce ai scris se pare ca ai realizat singur ca ai o problema cu alcoolul, indiferent cum s-ar numii ea. Vad ca iti si raspunzi corect la intrebari, citesti si te straduiesti sa renunti la consum. Sfatul meu este sa citesti si sa scrii atat cat poti, sa ai rabdare raspunsurile si satisfactiile le vei descoperi in timp. Pe mine m-a ajutat foarte mult forumul, regula zilei fara bautura la inceput, apoi am adaptat pentru mine ce am gasit pe-aici, nu a fost nevoie sa inventez eu ceva.

Si, da, ai dreptate. E foarte greu sa accepti sincer si in totalitate ca ai probleme daca consumi alcool. Nu trebuie sa cauti explicatii ca de ce altii pot sa bea si tu nu, nu trebuie sa te simti frustrat. Doar sa accepti ca asta e, si gata. Cam ca si cum ai accepta faptul ca la tine in oras ploua. Iei umrela si nu te mai ploua.

Multa rabdare si putere de a accepta iti doresc, sper sa te citesc des pe forum, cel putin pentru inceput.

P.S. - ca o rugaminte personala, daca se poate, renunta la a mai scrie cu " k ", nu ajuta cu nimic si nici nu te face sa pari altfel dacat esti. pe mine ma incurca cand citesc, intrerupe ideea ce vrei sa o exprimi. multumesc.

O zi buna.
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de andi36 »

Salut tuturor,

Multumesc petru raspuns sobrichet, si da ai dreptate e mai putin relevant daca sunt una sau alta idea e ca e clar ca am probleme!!!! Numai ca presupun ca adictia se agata de orice numai ca sa-i facem pe plac si uite asa ne mintim singuri:(.
Acum sper si imi doresc sa fiu bun si la practica nu numai la teorie.
Multumesc inca odata pentru cuvintele tale si iti multumesc si tie Colea pentru postarea ta, am aflat raspunsul dureros de repede:)
O zi senina va doresc si astazi e a 3 a zi:)

Andi si da alcoolic!!!
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Cu respect! Sunt Andi tocmai am zis da sunt alcoolic!

Mesaj de andi36 »

Ps: am uiatat sa zic am tinut cont de felul de a scrie, dar cred ca ai observat. Daca mai uit nu te supara pentru ca nu e sa demonstresz ceva e pur si simplu obisnuinta.
Numa' bine!!!!
Scrie răspuns