021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ma numesc colea

Mesaj de sobrichet »

eu n-am recazut 😇. ma bucur ca s-a inviorat forumul si va citesc cu drag. va veni si randul meu sa scriu cand va fi iar " penurie " de discutii. de fapt nu stiu sigur daca voi face asta, ca sinteti mai activi fara mine. cred ca am un talent in a intimida lumea.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Sobri stai linistit ca nu suntem noi cauza a toate !
Apropo ,mi-am adus aminte de sponsorul meu , cand ,din cauza emotivitatii mele ,la job-ul care-l aveam la bar eram aproape intr-un atac de panica ,imi spunea glumind sa stau linistit ca nu sunt atat de important precum cred eu 😜 .
O zi buna Sobri si multumesc de vizita , te astept cat mai des .

Salut Catalinule , am ras pe saturate cand am citit cum ii dai o karata bauturii sa ajunga in cosmos 😂, pentru ca imi imaginam mai departe si eu ti-as fi strigat : ,,Nuuuu ! " , pentru ca ea se va intoarce , se va apropia de Pamant si va profita de atractia gravitazionala si o sa accelereze , in contact cu atmosfera ( de club?) Terrei se va aprinde alcoolul si in cadere va lovi drept in crestet ca un fulger , lasand o mare durere de cap a doua zi . Nuu , cu alcoolul numai luptam ca pierdem 😅 , intoarc spatele si plec , nu fug sa nu vada ca mi-e frica 😜
haha Multumesc Catalin si odihna placuta astazi .

Eu ma pregatesc sa merg la munca , la negru , nu ca am prea mare chef ca iar am venit tarziu de la cursul de pictura , dar este vineri asa ca mai rezist . As pleca cateva zile Romania , dar totusi cred ca este mai bine sa profit si sa mai stau cat mai au sefii mei de lucru si nevoie de mine , asa ca vacanta mai poate astepta.
O zi buna Prieteni .
Ultima data la grup am facut un capitol din ,, Viata fara bautura " , o carte de mare ajutor :
Alcoolicii recuperaţi spune adesea că simpla oprire din băut nu este suficientă. A nu bea sună ca o negaţie sterilă. Experienţanoastră a dovedit-o clar. Ca să trăim fără alcool, am descoperit că era nevoie ca, în locul băutului, să punem un program pozitiv de acţiune. Ar trebui să învăţăm cum să trăim fara bautura .Poate că teama a fost ceea ce ne-a împins spre a ne întreba dacă avem sau nu o problemă cu băutul. Pe termen scurt, frica singurăne poate ţine departe de pahar. Dar starea de frică nu este o stare de fericire sau de relaxare, pe care s-o menţinem pe termen lung. Deaceea, încercăm să ne cultivăm, în locul fricii, un respect sănătos faţă de puterea alcoolului, exact aşa cum alţi oameni au un respectsănătos faţă de cianură, iod sau orice altă otravă. În loc să fim hăituiţi de groaza de aceasta, majoritatea oamenilor respectă efecteleasupra corpului uman şi sunt suficient de inteligenţi să se abţină de la a le consuma. Noi, cei din AA, ştim acum acelaşi lucru desprealcool, faţă de care avem atitudinea descrisă mai sus. Am aflat toate acestea din propria experienţă, nu din desenul cu două oaseîncrucişate şi un craniu, de pe etichetă. Nu ne putem baza pe frică pentru a traversa acele ore în care nu bem; deci, ce ne rămâne de făcut?Am descoperit felurite activităţi, unele mai utile şi mai profitabile, altele mai puţin. Iată două tipuri de astfel de activităţi, înordinea eficienţei lor, în experienţa noastră.
https://www.scribd.com/fullscreen/84877 ... 8crwhg3eou
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut frate Iliuța !Esti fata deșteaptă si bați departe !
Si eu sunt de aceiasi parere cu tine , ca ar fi bine sa ma concentrez pe actiunile , gandurile sentimentele mele decat pe a celorlalti din jur .
Iti tin pumnii astazi pentru audit .
P.S.
Mi-a placut ceea ce ai scris la Hope (hola Hope ) cautam butonul de ,,like " din obisnuinta .👍😊
O zi buna Prieteni si bune 24 de ore !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de HOPE »

Te salut si eu draga Colea! Si noroc cu tine, am recitit postarea si de-abia apoi i-am inteles talcul. Intr-adevar merita un like!👌
Fa Rai din ce ai!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Hope, salut prieteni !
Azi , acum 6 ani era prima zi cand nu beam , speriat de bauta de cu o zi inainte .
Va urez abstinenta senina tuturora ! Acest forum , incepand de la Admin si voi,prieteniicare scrieti si cei care nu mai scriu , mi-ati salvat viata la propriu . Va multumesc !
Colea , imi repet sa nu cumva sa uit din nou , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
andi36
Boboc
Boboc
Mesaje: 24
Membru din: 20 Iun 2018, 21:45

Re: Ma numesc colea

Mesaj de andi36 »

Felitari Colica,
Un adevarat exemplu!!! Eu incep a 6 a zi numai e mult si te ajung:) . Inca odata felicitari sincere si abstinenta senina!!!

Numa' bine!!!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Ambasador »

Felicitari Colea prieten drag! Mmm.. ce bine suna, 6 ani! O realizare extraordinara! Te felicit din tot sufletul, esti un exemplu pentru noi toti. Te pup si te imbratisez!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Ma numesc colea

Mesaj de sobrichet »

Multi ani fericiti in continuare!

6 ani, esti de-un leat cu Vizitator123$5!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de styx »

La multi ani senini trăiți în bucuria abstinentei, Colea frate!

Abstinentă senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Ma numesc colea

Mesaj de And_y »

Buna seara,
Felicitari Colea pentru cei sase ani de abstinenta!
Nimic nu e intamplator.
Scrie răspuns