021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

28 iulie

CEI AFLAŢI ÎNCĂ ÎN SUFERINŢĂ

Haideţi să rezistăm tentaţiei de a presupune că, de vreme ce Dumnezeu ne-a dat posibilitatea să facem bine într-un anumit domeniu, suntem sortiţi să fim un canal al îndurării divine pentru toată lumea.
AA AJUNGE LA MATURITATE

Grupurile AA există cu scopul de a-i ajuta pe alcoolici să trăiască în abstinenţă. Indiferent de dimensiunile şi vechimea lui, orice grup nu are decât un singur motiv pentru a exista: de a transmite mesajul său alcoolicului care mai suferă. Grupul există pentru ca alcoolicul să poată obţine un nou mod de viaţă, o viaţă plină de fericire, bucurii şi libertate. Pentru a se vindeca, majoritatea alcoolicilor au nevoie de susţinerea unui grup, de alţi alcoolici care îşi împărtăşesc experienţa, puterea şi speranţa lor. Prin urmare, abstinenţa şi dăinuirea programului nostru depind de determinarea mea de a face totul în ordinea priorităţilor.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

30 iulie

ÎNTORCÂND UN FAVOR

... a dat de ceva mult mai preţios decât aurul... S-ar putea să nu observe dintr-odată că n-a făcut decât să zgândărească un filon infinit care va da roade doar dacă va continua să-l exploreze până la sfârşitul vieţii şi va insista să dăruiască mai departe tot ce a dobândit.
ALCOOLICII ANONIMI

În ce mă priveşte, cea de-a Şaptea Tradiţie înseamnă mult mai mult decât să dau bani pentru cafea. Înseamnă să fiu acceptat aşa cum sunt, făcând parte dintr-un grup. Este pentru prima dată în viaţă când pot fi responsabil, deoarece am posibilitatea de alegere. Pot să învăţ principiile de rezolvare a problemelor din viaţa cotidiană, implicându-mă în „afacerea” AA. Fiind în stare să mă întreţin singur, pot să întorc membrilor AA favorurile pe care aceştia mi le-au făcut! Dăruind AA-ului, nu numai că-mi asigur propria abstinenţă, dar îmi ofer siguranţa că AA-ul va fi aici şi la vremea nepoţilor mei.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

31 iulie

O RUGĂCIUNEA BUNĂ ÎN ORICE SITUAŢIE

Doamne, dă-ne seninătatea să acceptăm ceea ce nu putem schimba, curaj să schimbăm ceea ce putem, şi înţelepciunea să le deosebim.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Puterea acestei rugăciuni este copleşitoare, deoarece frumuseţea ei simplă se îmbină cu cea a comunităţii AA. Există momente când mă împotmolesc atunci când o recit, dar când analizez porţiunea care îmi dă bătăi de cap, găsesc soluţia la problema mea. Prima dată când mi s-a întâmplat aşa ceva, m-am speriat, dar acum o folosesc ca pe o unealtă de nepreţuit. Acceptând viaţa aşa cum este, capăt seninătate. Trecând la fapte, capăt curaj şi Îi mulţumesc lui Dumnezeu pentru capacitatea de a face distincţia între situaţiile pe care le pot ţine sub control şi cele pe care trebuie să le las în grija Celui de Sus. Tot ce am acum reprezintă daruri din partea lui Dumnezeu: viaţa mea, utilitatea mea, mul­ţu­mirea mea, precum şi acest program. Seninătatea îmi dă posibilitatea să merg mai departe. ALCO­OLI­CII ANONIMI reprezintă pe bună dreptate calea mai uşoară şi mai puţin anevoioasă.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

1 august

TRĂIEŞTE-ŢI VIAŢA

Viaţa spirituală nu este o teorie. Trebuie s-o trăim.
ALCOOLICII ANONIMI

Pe când eram un novice în program, nu puteam să înţeleg cum poţi să trăieşti conform aspectului spiritual al programului, dar acum, când sunt abstinent, nu pot să înţeleg cum e posibil să trăieşti fără el. Spiritualitatea era ceea ce căutasem. Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu, mi-a oferit răspuns la întrebările care m-au făcut să beau timp de douăzeci de ani. Ducând o viaţă spirituală, cerându-I ajutor lui Dumnezeu, am învăţat să iubesc, să ţin cont şi să simt compasiune pentru toţi semenii mei, dar şi să simt bucurie într-o lume în care, înainte de aceasta, simţeam numai frică.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Lilylili
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 01 Aug 2018, 16:51
Zile de abstinență: 01,08,2018

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Lilylili »

Buna, sunt Lili.Am o problema cu consumul de alcool si doresc sa devin abstinenta. M ar ajuta foarte mult sfaturile voastre. Am 32 de ani si nu pot sa imi stric viata consumand alcool. Dupa ce consum am o stare de vinovatie, dureri de cap, ma doare tot corpul. Nu vreau sa mai beau! Ajutati ma
Lilylili
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 01 Aug 2018, 16:51
Zile de abstinență: 01,08,2018

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Lilylili »

Nu beau in fiecare zi dar cand beau pana nu ma imbat nu ma las. Din ce am citit pe acest forum, trebuie sa scriem zilnic. Imi doresc sa impartasesc cu voi experienta de a ma lasa de alcool. Nu beau tarie dar totusi nu vreau sa mai pun gura pe alcool. Imi doresc enorm acest lucru
Lilylili
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 01 Aug 2018, 16:51
Zile de abstinență: 01,08,2018

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Lilylili »

Va multumesc pt indrumare@
Lilylili
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 01 Aug 2018, 16:51
Zile de abstinență: 01,08,2018

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Lilylili »

Buna. Chiar astazi am avut probleme la serviciu pe care nu stiu cum o sa le rezolv si am avut tentatia sa imi iau ceva de baut. Dar m am gandit la promisiunea facuta. Sunt acasa si vreau sa ma duc la sala. Problemele nu mi se vor rezolva daca beau
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

3 august
.
.. SĂ FIM DE FOLOS

Scopul nostru real este să fim în formă pentru a fi cât mai de folos lui Dumnezeu şi oamenilor din jurul nostru.
ALCOOLICII ANONIMI

E clar că planul lui Dumnezeu pentru mine se exprimă prin iubire. Dumnezeu m-a iubit suficient de mult ca să mă ia de pe străzi şi din închisori, astfel încât să pot deveni un participant util în lumea Sa. Răspunsul meu va fi iubirea faţă de toţi copiii Lui, manifestată prin susţinere şi exemplu. Îl rog pe Dumnezeu să mă ajute să-I imit iubirea ce mi-o poartă în relaţiile mele cu semenii.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

4 august

GERMENII CREDINŢEI

Credinţa este, fără îndoială, necesară, dar numai credinţa nu te ajută cu nimic. Putem avea credinţă, dar în acelaşi timp să nu-L primim pe Dumnezeu în viaţa noastră.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Copil fiind, deseori îmi puneam întrebări în ceea ce priveşte existenţa lui Dumnezeu. Pentru un „gânditor ştiinţific” ca mine, nici un răspuns nu putea să ţină piept unei analize amănunţite, până când, în cele din urmă, o femeie răbdătoare mi-a spus: „Trebuie să ai credinţă”. Cu această simplă afirmaţie, au fost semănaţi germenii vindecării mele!Astăzi, dat fiind că sunt în recuperare – smulgând buruienile alcoolismului – las treptat să crească şi să înflorească germenii credinţei. Fiecare zi de recuperare, de grădinărit asiduu, mă apropie şi mai mult de Puterea Superioară, aşa cum O înţeleg eu. Prin credinţă, Dumnezeul meu a fost mereu alături de mine, dar responsabilitatea mea este să fiu dispus să-I accept prezenţa. Îl rog pe Dumnezeu să mă facă dispus să fac voia Lui.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns