021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna seara...vreau ca alcool sa dispara din viata mea

Aici puteti povesti experientele personale.
Lilylili
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 01 Aug 2018, 16:51
Zile de abstinență: 01,08,2018

Buna seara...vreau ca alcool sa dispara din viata mea

Mesaj de Lilylili »

Buna seara. Ma numesc Lily. Aseara am luat o decizie de a renunta definitiv la alcool. Am baut si mi a fost destul de rau, am intrat pe net si v -am gasit. Nu beau in fiecare zi, dar cand beau nu ma opresc la o bere, beau de numai pot, pana adorm si ma trezesc cu o stare extraordinar de urata. Imi este teama ca ma voi imbolnavi, beau de cam 7 de ani de cand a murit tatal meu. In aceea zi m am apucat sa beau. Imi este teama sa nu ma imbolbavesc, sa imi pierd serviciul. Beau din diverse motive dar mereu daca sunt suparata. Niciodata de bucurie. Beau daca am probleme la serviciu, paradoxal daca am o problema de sanatate, beau daca am proble in relatie, beau de singuratate. Azi este ptima zi in care m am decis sa exclud alcool din viata mea.In aceasta perioada de 7 ani am avut o abstinenta de 8 luni in care nu am baut deloc si perioade mai mici de 1 luna doua dar mereu m am apucat am fost tentata sa beau.mereu dupa ce beau imi promit ca este ultima data dar mereu cad prada ispitei. De asta sunt aici sa fiu un pic ajutata. Am vointa dar inca nu este asa puternica. Va rog sa ma ajutati.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Buna seara...vreau ca alcool sa dispara din viata mea

Mesaj de Airam »

Bine ai venit pe forum. Daca iti doresti cu siguranta vei reusi.
Lilylili
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 01 Aug 2018, 16:51
Zile de abstinență: 01,08,2018

Re: Buna seara...vreau ca alcool sa dispara din viata mea

Mesaj de Lilylili »

Multumesc pentru sfaturi si pentru diferenta pe care ai facut-o. Nu o intelegeam. Oricum asta fac, incerc sa devin abstinenta.
Lilylili
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 01 Aug 2018, 16:51
Zile de abstinență: 01,08,2018

Re: Buna seara...vreau ca alcool sa dispara din viata mea

Mesaj de Lilylili »

Am asa o stare proasta. La serviciu am niste probleme si sincer acum am fost tentata cand plec acasa sa imi iau de baut. Trebuie sa rezist, nu -i asa?
Lilylili
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 01 Aug 2018, 16:51
Zile de abstinență: 01,08,2018

Re: Buna seara...vreau ca alcool sa dispara din viata mea

Mesaj de Lilylili »

Nu stiu de ce scriu la Lupica. Dar in fine, multumesc ca sunteti alaturi de mine.
Lilylili
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 01 Aug 2018, 16:51
Zile de abstinență: 01,08,2018

Re: Buna seara...vreau ca alcool sa dispara din viata mea

Mesaj de Lilylili »

Si astazi a fost o zi fara ALCOOL. Am avut tentatia, dar am inspirat, expirat si mi am canalizat activitatea spre altceva.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Buna seara...vreau ca alcool sa dispara din viata mea

Mesaj de Airam »

Incet, incet..o sa reusesti. Tentatiile sunt peste tot, motive se gasesc din plin, dar daca tu iti doresti sa renunti la alcool, cu siguranta vei reusi.😘
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Buna seara...vreau ca alcool sa dispara din viata mea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit pe forum Lili ! Poti sa intrebi prietenii cand ai o problema , la servici , acasa , etc . si ai sa vezi cate raspunsuri o sa primesti , apoi o sa ai de unde alege solutii . Nu sunt solutii perfecte , dar important este sa le alegem pe cele mai bune .
In legatura cu alcoolul este cum spune Iliuta : Azi nu beau alcool , doar azi !
O zi frumoasa Lili si sper sa ne citim cat mai mult !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns