021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Buna ziua

Aici puteti povesti experientele personale.
clauss76
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 14 Mar 2012, 17:28

Buna ziua

Mesaj de clauss76 »

Numele meu este Claudiu si sunt alcolic.Beau de la varsta de 13 ani,acum am 35,cam o data pe saptamana,dar cand beau nu ma mai pot opri.Atunci mi se pare ca viata este mult mai usoara,imi trec toate supararile si frustarile iar a doua zi ramane o durere de cap si aceleasi probleme.M-am hotarat sa va scriu deoarece eram cat pe ce sa imi pierd familia din cauza asta si sunt hotarat sa ma tratez,credeti ca ar fi bine sa ma duc intr-un centru sau sa stau intai de vorba cu un psiholog?
Orice sfat mi-ar fi util,va multumesc.
clauss76
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 14 Mar 2012, 17:28

Re: Buna ziua

Mesaj de clauss76 »

Buna Mircea,
Iti multumesc pentru raspuns,oare te tratezi cu medicamentatie sau doar prin vointa?
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna ziua

Mesaj de tudor »

Buna CLAUDIU !

Bine ai venit pe forum .
Numele meu este Tudor ,sint alcoolic abstinent si azi s-au implinit 4 ani de cind nu mai beau alcool.

I-ai scris lui MIRCEA despre vointa .Vointa dispare DUPA PRIMUL PAHAR .Alcolismul este o boala si se manifesta prin lipsa de control asupra cantitatii timpului si locului unde consuma alcool ,alcoolicul.
De accea acceptarea ABTINETEI CA SINGURA METODA DE TRATAMENT este cale ce mai usoara de recuperare.Mai multe poti citi dind clic pe link :
viewtopic.php?f=9&p=7420#p7420

Claudiu te mai rog sa faci ceva ce iti va fi de folos foarte mult aici si anume daca vei posta la sectiunea PREZENTATI-VA ce vei scrie tu va putea fi citit de multi oameni si acolo vei putea auzi multe lucruri ce i-a ajutat pe cei care scriu aici pe forum .

Daca ne vei scrie mai multe despre tine ne vom putea da seama cit de"rau "stai si daca ai incetat sa bei .

Daca doresti consult de specialitate si esti din Bucuresti sau Targoviste aint doua centre ALIAT la care poti primi ajutor de sepcialitate.
MAI SCRIE-NE DESPRE TINE ,dar te rog sa scri la" PREZENTATI-VA "unde postam toti
PREZENTATI-VA : viewforum.php?f=5

Tudor
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Relus
Veteran
Veteran
Mesaje: 3802
Membru din: 27 Dec 2010, 12:17
Zile de abstinență: 27,12,2010
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Buna ziua

Mesaj de Relus »

Claudiu,incearca sa citesti ceea ce am scris fiecare,si daca treci rapid prin fiecare postare tot vei intelege mesajul.Recunosti ca ai o problema este un pas nemaipomenit,de aici trebuie sa lucrezi pe plan psihic,esti un om bolnav-alcoolismul este o boala si ar trebui sa renunti la alcool.
Te rog citeste si scrie-ne ,noi toti suntem in situatia ta si ne-am ajutat unii pe altii,ne sprijinim sufleteste,spiritual si psihic,noi suntem dovada ca se poate ,tu trebuie doar sa vrei sa te opresti din baut.
Scrie răspuns