021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

6 august

MÂNAŢI

Mânaţi de o sumedenie de forme de frică, autoamăgire, egoism, le aducem insulte semenilor noştri, iar aceştia ne răspund cu aceeaşi monedă.
ALCOOLICII ANONIMI

Egoismul a fost forţa care stătea la originea alcoolismului meu. Beam ca să mă bucur de reuşitele mele şi beam ca să-mi înec amarul. Atitudinea umilă este soluţia. Învăţ să-mi las voinţa şi viaţa în grija lui Dumnezeu. Naşul meu îmi spune că sprijinul acordat semenilor mă ţine departe de alcool. Dar acum mă întreb: Am căutat oare să aflu care sunt planurile lui Dumnezeu pentru mine? Am sprijinit activitatea grupului meu AA?
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

10 august

NE MAI DUBLĂM ÎNCĂ O DATĂ EFORTURILE

Într-o măsură oarecare, făcuse deja lucrul acesta atunci când şi-a făcut inventarul moral, dar acum a sosit clipa când trebuia să-şi mai dubleze o dată eforturile pentru a vedea câte persoane au avut de suferit de pe urma lui, şi în ce mod.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Pe măsură ce abstinenţa mea se prelungeşte, devin din ce în ce mai conştient de faptul că sunt o persoană de valoare. Pe parcursul acestui proces, sunt mai în măsură să-i tratez pe cei din jurul meu ca având aceleaşi drepturi ca şi mine, iar odată cu aceasta îmi dau seama că acestea sunt persoanele cărora le provocasem suferinţă în timpul perioadei mele de alcoolism activ. N-am minţit pur şi simplu, ci l-am minţit pe Tom. N-am înşelat pur şi simplu, ci am înşelat-o pe Joe. Ceea ce păreau a fi nişte fapte impersonale, erau de fapt nişte atacuri la persoană, deoarece era vorba de persoane – oameni de valoare – cărora le-am provocat suferinţă. Trebuie să fac ceva în legătură cu oamenii pe care i-am rănit, astfel încât să mă pot bucura de o abstinenţă liniştită.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

12 august

RETROSPECTIVĂ

Mai întâi privim înapoi şi încercăm să descoperim unde am greşit; după care vom încerca cu hotărâre să reparăm prejudiciile pe care le-am făcut;...

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII
Călătorind pe revigorantul şi interesantul traseu al vindecării iniţiate de AA, am aflat pentru prima dată ce înseamnă pacea sufletească, iar linia orizontului apărea clară şi luminosă, în contrast cu ceaţa şi obscuritatea din trecut. Revizuirea propriei vieţi pentru a-mi depista greşelile, părea a fi o treabă extrem de dificilă şi primejdioasă. Îmi era greu să mă opresc şi să mă uit în urmă. Îmi era teamă să nu mă împiedic! Nu puteam să-mi scot din minte trecutul şi să trăiesc pur şi simplu în prezentul de aur? Mi-am dat seama că cei cărora le-am provocat în trecut suferinţă mă împiedicau să merg pe calea seninătăţii. Trebuia să mă rog, să am curajul de a-i înfrunta pe cei care încă mai persistau în conştiinţa mea, să recunosc şi să mă ocup de vina pe care mi-o insufla însăşi prezenţa lor. Trebuia să mă uit la prejudiciile pe care le-am provocat şi să fiu dispus să le repar. Doar atunci îmi voi putea relua călătoria spirituală.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

13 august

DEBARASAREA COMPLETĂ

... iar în al treilea rând, după ce am scăpat de sechelele trecutului, ne vom gândi cum am putea stabili, cu ajutorul noii conştiinţe de sine, relaţii cât mai bune cu fiecare persoană pe care o cunoaştem.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Imediat cum am ajuns la Pasul Opt, am căpătat dintr-odată tot ce trebuia pentru completarea cu succes a Paşilor precedenţi: curaj, corectitudine, sinceritate, voinţă şi meticulozitate. La început, n-am putut să-mi adun forţa necesară pentru această sarcină, drept pentru care în Pasul acesta este scris: „Am fost dispuşi...” Aveam nevoie de curaj pentru a începe, de corectitudine pentru a vedea unde greşisem, o dorinţă sinceră de a pune lucrurile în ordine, meticulozitate pentru întocmirea listei şi dorinţa de a-mi asuma riscurile necesare pentru adevărata atitudine umilă. Cu ajutorul Puterii mele Superioare în dezvoltarea acestor virtuţi, am terminat cu bine acest Pas şi am continuat să merg înainte în căutarea evoluţiei mele
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

14 august

REPARAREA PREJUDICIILOR

Încercăm să ne debarasăm de sechelele trecu­tului care s-au acumulat din cauza îndărătniciei noastre de a trăi conform propriilor capricii şi de a fi noi cei care decidem regulile jocului. Dacă ne lipseşte voinţa de a face aşa ceva, ne rugăm până ajugem s-o obţinem. Ţineţi minte că am stabilit de la bun început că vom merge până în pânzele albe pentru a ieşi victorioşi din lupta cu alcoolul.

ALCOOLICII ANONIMI

Nu mi-a fost cine ştie ce greu să fac o listă cu toate persoanele cărora le-am provocat suferinţă. Acestea au apărut în inventarul de la Pasul Patru: oameni cărora le port pică, reală sau închipuită, şi cărora le-am adus prejudicii prin acte de răzbunare. Pentru o vindecare cât mai desăvârşită, credeam că nu contează dacă cei care mi-au adus prejudicii pe bună dreptate se vor corecta în faţa mea. Ceea ce este important în relaţia mea cu Dumnezeu este că stau înaintea Lui ştiind că am făcut tot ce am putut ca să repar răul făcut.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

15 august

N-AM RĂNIT OARE PE NIMENI?

Cu toate acestea, unii dintre noi au dat peste o problemă foarte diferită. Ne-am ţinut scai de ideea că, pe vremea când consumam alcool, n-am rănit pe nimeni în afară de noi înşine.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Pasul acesta părea atât de simplu. Am identificat câteva persoane cărora le-am provocat suferinţă, dar nu mai puteam da de ele. Totuşi, Pasul acesta mă tulbura şi evitam să vorbesc despre el. Cu timpul, am învăţat să analizez Paşii şi perioadele vieţii mele care mă nelinişteau. În urma căutărilor mele, am dat peste părinţii mei, care suferiseră foarte mult de pe urma faptului că m-am izolat de ei; angajatorul meu, care era îngrijorat de absenţele mele, de pierderile de memorie, de toanele mele; precum şi prietenii mei, pe care îi evitam fără niciun fel de explicaţie. După ce am fost pus în faţa realităţii suferinţelor pe care le-am provocat, Pasul Opt a căpătat un nou înţeles. Nu mai sunt neliniştit şi mă simt curat şi uşor.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

17 august

ÎNDREPTAREA GREŞELILOR

Deşi suferinţa provocată altora nu a fost cine ştie ce mare, de multe ori vom descoperi că suferinţa emoţională provocată nouă înşine a fost considerabilă.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Te-ai gândit vreodată că suferinţa provocată vreunui partener de afaceri, sau poate vreunui membru de familie, este atât de nesemnificativă încât chiar n-ar merita nici o scuză, căci e foarte probabil că nici măcar nu-şi vor aduce aminte de ea? Dacă acea persoană, precum şi suferinţa ce i-am provocat-o, persistă în conştiinţa mea, făcându-mă să mă simt incomod, sau poate chiar vinovat, atunci îi trec numele acelei persoane în „lista de reparaţii” şi sunt dispus să-mi cer iertare sinceră, ştiind că, odată ce această parte foarte importantă a recuperării mele este dusă la bun sfârşit, mă voi simţi calm şi relaxat în ceea ce priveşte persoana respectivă.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

18 august

ALINAREA

Conflicte emoţionale devastatoare, foarte profunde, uneori aproape date uitării, persistă în subconştientul nostru.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Doar prin intermediul faptelor pozitive aş putea să scap de reminiscenţele de vinovăţie şi ruşine pe care mi le-a lăsat alcoolul. Pe parcursul aventurilor mele din perioada alcoolismului, prietenii mei obişnuiau să spună: „De ce faci asta? Nu faci decât să-ţi provoci suferinţă”. Nu prea aveam pe atunci habar de adevărul incontestabil al acestor vorbe. Deşi i-am făcut şi pe alţii să sufere, o parte a comportamentului meu m-a lăsat cu răni adânci în suflet. Pasul Opt îmi oferă o modalitate de a mă ierta pe mine însumi. Atunci când îmi fac o listă cu cei pe care i-am rănit, îmi alin mare parte din durerile ascunse. Corectându-mă, scap de pietrele de pe suflet, contribuind astfel la recuperarea mea.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

19 august

DE REFERINŢĂ

Facem din nou referire la listă (inventar). După ce ne-am scos din minte greşelile pe care le făcuseră alţii, începeam cu hotărâre să ne căutăm propriile greşeli. În ce momente am fost egoişti, necinstiţi, înfricoşaţi şi mânaţi doar de propriile interese?
ALCOOLICII ANONIMI

Mă bucur de o libertate extraordinară atunci când nu am nevoie de aprobarea neîntreruptă a colegilor mei de serviciu sau a celor dragi mie. Îmi doresc să fi aflat mai devreme de acest Pas, deoarece - odată ce mi-am construit un cadru de referinţă - mă simţeam în stare să fac următorul lucru bun, ştiind că faptele se potrivesc situaţiilor şi că tocmai asta trebuia făcut.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 august

ÎN CĂUTAREA ECHILIBRULUI EMOŢIONAL

Când am evoluat şi mai mult, am descoperit că cea mai bună sursă posibilă de echilibru emo­ţional este Dumnezeu Însuşi. Am descoperit că încrederea în justeţea, iertarea şi iubirea Lui de netăgăduit este un lucru înţelept care îşi va dovedi eficienţa acolo unde totul va da greş. Dacă aveam într-adevăr încredere în Dumnezeu, n-am fi putut prea lesne să jucăm rolul lui Dumnezeu în relaţia noastră cu semenii, şi nici nu ne-am fi simţit tentaţi să depindem în totalitate de protecţia şi grija umană.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Toată viaţa mea am depins de oameni pentru nevoile mele şi siguranţa de ordin emoţional, dar astăzi nu mai pot trăi în felul acesta. Cu ajutorul îndurării divine, mi-am recunoscut slăbiciunea în faţa oamenilor, a locurilor şi a lucrurilor. Fusesem cu adevărat un „dependent de oameni”; oriunde m-aş fi dus, trebuia să existe cineva care să-mi acorde câtuşi de puţin atenţie. Era genul de atitudine care n-avea cum să nu ducă la ceva rău, deoarece cu cât mai mult depindeam de oameni şi aveam nevoie de atenţie, cu atât mai puţin aveam parte de ea.
Am renunţat să mai cred că vreo forţă uma­nă m-ar putea scăpa de acea senzaţie pustiitoare. Deşi continui să rămân o persoană plăpândă, care are nevoie să lucreze Paşii AA pentru a putea plasa acest principiu deasupra personalităţii, doar Domnul cel iubitor mi-ar putea da pacea sufletească şi echi­librul emoţional.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns