021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Faranume

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ellavisin
Senior
Senior
Mesaje: 153
Membru din: 12 Oct 2012, 08:16
Zile de abstinență: 29,01,2017

Re: Faranume

Mesaj de ellavisin »

Felicitari.Ma numesc ella si sunt alcoolica.
Sper sa te tii tare in continuare.Si mai sper ca peste 11 luni si trei saptamani sa ma feliciti si tu pe mine pt un anisor.
Succes.ella
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Bine am revenit.Sa va spun ce am facut in ultimul an : 2017-2018 prezent.Vazand starea mea de bine ,fara alcol si ca orice alcolist(lasa ca-l fac eu)am inceput din nou.Dar nu asa ca prima data ,nuuuuuuu ,cu o bere seara ,cu doua beri seara pana in ziua cand trebuia sa beau 10 beri ca sa ajung iar la starea de bine;si asa a venit ziua de duminica ,an curent,am fost la un chef(si mi-am promis sa nu beau tarie,numai bere).Asa am facut ,numai ca numarul lor nu-l mai tin minte:tin minte ziua de luni cu tremur puternic,pentru care am ars o sticla de sampanie pe burta goala....in drum spre munca 200 ml de vodca....la munca (avand un serviciu unde primesc...mereu am primit)am capatat doua sticle de vin...zic:e ceva scris ,dracul isi baga coada,dar tentatia cat si agitatia sevrajului m-a facut sa le rad;ce mai aveam de facut dupa munca(am mai multe joburi) am facut cale intoarsa si am plecat acasa.Normal ca acasa am mintit sotia ca nu am baut,normal ca la celalalt serviciu am mintit(cica am facut accident cu masina).Si asa am mintit luni si marti ;dimineata acelasi sevraj(iar o sticla de sampanie si o vodtca pe drum)la munca am stat pana la ora 12 si mi-am luat concediu de odihna ca cica am probleme cu burta.Asa am ajuns acasa ,unde am recunoscut sotiei ce am facut ,dar tot am baut bere.Miercuri am zis sa beau bere ca sa-mi treaca acest sevraj nenorocit(si am baut de dimineata pana seara nu mai mult de 10).Miercuri noapte la fel :dusuri reci de transpiratie ,agitatie ,puls ridicat.Joi am hotarat sa plec la munca ,dar de data asta fara alcol baut.Aici e problema mea sau a tuturor:nu stim ca se ne oprim din baut.Am luat un sedativ Pc,pasifloara si valeriana,si am tremurat toata ziua.Nasol este sevrajul asta.Azi la munca...o leaca mai bine,tot cu senzatia de tremur dar nu asa accentuata.Si uite asa am facut eu un an de baut controlat😬😬😬😬😬.O zi buna si nu aveti incredere in alcol.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Azi la munca vine unul ,vecin de cartier cu mine.Aduce actele la verificat :cat putea sa-i tremure mainile omului asta......si ca noi toti,om cu situatie buna ,fost colonel;mi-am adus aminte ca atunci cand eu veneam de la munca si opream la magazin sa cumpar bere el era acolo ,in curtea interioara a blocului band tuica cu vecinii.Parsiv alcolul asta.hai numai de bine.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Salut Vizitator123$5.Ma bucur ca se urmareste forumul(putini fata de ce stiam eu in anii trecuti).Dar na,fiecare are metoda lui de tratare.Da recunosc:am incercat bautul controlat-se pare ca nu exista ;tot acolo ajungi:sevraj .Sper pe viitor ca alti care incearca asta sa reuseasca mai mult timp ca mine si sa-mi dea si mie retata(am glumit).Un wekeend minunat.
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Faranume

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc si eu Faranume pentru ca ne-ai spus experienta ta . Ma ajuta sa nu uit sa nu ma îndepărtez de prietenii nostri abstinenți , pentru ca asa ma apropii de sticla .
O zi buna iti doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Va salut cu respect domnule Colica.
Ce sa zic:e greu sa stai departe de sticla.Ieri de exemplu:am fost la supermarket ca romanul si am umplut frigiderul cu de toate,prin care si mult placuta friptura pentru gratar;eeeee,acum a fost problema,sa vin acasa sa desfac sticla de bere si sa pun de un gratar.Greu mi-a fost sa schimb acest obicei si din cauza asta nu am reusit sa fac gratar pana seara tarziu.Cam asta e ideeea:ca la fumat...sunt actiuni pe care le fac din obisnuinta, din refelex.Poate le voi schimba ,incerc .
O zi faina sa aveti.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Buna dimineata.
Ieri: zi frumoasa ,fara tremur ,o leaca de transpiratie...o fi de la caldura.Ganduri:ca deobicei seara ,dupa munca..... ajung acasa si primul lucru:bere la o tigare pe balcon.Iar greu cu ticurile astea.Dar incet incet le schimbam:asa ca am bagat un lapte batut de la frigider .Sa fie primit.
O zi buna sa aveti.
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Azi.La serviciu.Vine un nene cu tuica .Cum [...] se intampla,cand vream nu venea nimeni si acu vin toti.ei fie,din politeti accept(m-a invatat mama sa accept orice cadou ,nu din nevoie ci din respect pentru omul respectiv ),iddeea este ce sa fac cu ea.Am gasit solutia;am dat-o la omul de la salubritate care vine sa ridice gunoiul(bucuros nevoie mare,eu trist ca mi-am dat seama ca am facut un pacat:ala pana diseara e manga,erau 2 litri de tuica).In rest,numai de bine si multa apa...
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Faranume

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Faranume ,
Scriai :
am fost la supermarket ca romanul si am umplut frigiderul cu de toate,prin care si mult placuta friptura pentru gratar;eeeee,acum a fost problema,sa vin acasa sa desfac sticla de bere si sa pun de un gratar.Greu mi-a fost sa schimb acest obicei si din cauza asta nu am reusit sa fac gratar pana seara tarziu.
Mi-am adus aminte ca am avut o buna perioada cat nu am ascultat muzica preferata , pentru ca imi era frica sa nu o asociez cu bautul , pentru ca pentru ani si ani erau impreuna , la pachet , mai ales ca era cam depresiva . Intre timp s-au mai schimbat si gusturile .
O zi buna Faranume si iti multumesc ca scrii din nou pe forum 🙏
Colea , alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Faranume
Boboc
Boboc
Mesaje: 74
Membru din: 25 Ian 2016, 12:46

Re: Faranume

Mesaj de Faranume »

Este 21 august.am lipsit de sarbatorle aste legale ,nelegale sau cum s-or mai numii.Ce sa spun:frumos sa stai treaz dar si greu cu multa bere rece pe linga tine.Nu am plecat pe undeva anume,din piscina in piscina in fiecare zi ,si ce m-a enervat:se termina repede berea fara alcool(saracii de noi,eram multi soferi )si nu aduceau alta(pai asa i romanul:cumpara cu 3 lei si mi-o vinde mie cu 9 lei si tot nu era bine).In rest ,toate cele bune si spor la baut (ce vreti voi ,dar fara alcool)!
Scrie răspuns