021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ma numesc colea

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Va multumesc tare mult , Andi , Doruta , Iliuta , Sobri , Styx , And-y , va multumesc prieteni !
Ieri am fost si la grupul AA unde am cumparat cateva dulciuri , ceai rece , Cola etc,v-as fi servit cu bucurie .
Am facut pasul 10 , cel al inventarului zilnic si mi-a adus aminte cand ceva ma tulbura sa nu dau vina pe calalalt si sa stiu ca inca problema este la mine .
Luni a ridicat seful tonul la mine si ieri am luat o pauza la munca care mi-a prins foarte bine .Azi ma duc cu forte proaspete .😀
Imi pare rau ca nu gasesc capitolul sa-l copii aici , voi mai cauta .
O zi buna prieteni si va multumesc inca o data !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
Ovidiu73
Veteran
Veteran
Mesaje: 1196
Membru din: 04 Dec 2011, 09:19
Zile de abstinență: 09,01,2008
Ani de abstinență: 10 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Ovidiu73 »

La multi ani! :)

Da' ce-ai făcut bossulică?! Unde ai sa ajungi daca o tii tot așa? :)
Acuma, daca tot ai ajuns aici, poate ca, ar fi bine sa continui.
Bafta multa, spor in toate, dragoste pe saturate!
Te îmbrățișez cu drag!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc mult Ovidelu" acusi cred ca o sa ne imbratisam pe-adevaratelea , as vrea sa trag o fuga prin Targ .
Unde ai sa ajungi daca o tii tot așa? :)
Pai ajung la groapa , dar , si sper , ceva mai tarziu D)

O zi buna prieteni , o zi buna Serghei si Andi👋 !
Bune 24 de ore va doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Tudor.
Veteran
Veteran
Mesaje: 1113
Membru din: 24 Mai 2011, 12:53
Zile de abstinență: 30,06,2016
Ani de abstinență: 4 ani

Re: Ma numesc colea

Mesaj de Tudor. »

La mulți ani cu întârziere, dragă Colica!
Nu ti am raspuns pentru că am luat o pauza de la forum in a scrie. Dar am citit periodic si imi sunteti dragi.
Doamne ajută!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc mult Tudore pentru urari , multumesc si pentru raspunsul tau amplu din casuta ta !

Azi nu merg la Biserica , merg la o intrunire a AA-ului sa se vada de ce nu sunt servitori in Asociatie .
O sa va tin la curent cu cele discutate ......chiar daca va intereseaza sau nu 😜
O zi buna Prieteni va doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna ziua prieteni !
Azi ma pregatesc sa merg o fuga la mare , este destul de aproape si stam maine , poimaine suntem inapoi , oricum forumul o sa-l citesc cu tehnologia actuala .Apropo de tehnologie , ieri am pus pantalonii de munca la spalat si am controlat in buzunare am dat de telefon si l-am scos , dar am uitat ca am si telefonul de grup la mine , asa ca a facut o baie in masina de spalat cu tot cu balsam , clatire etc , iar azi s-a si aprins fiind un celular din alea care tineau 7 zile bateria ,dar nu merge microfonul ....nu trageti concluzia ca apa face rau si la telefoane ;)
O zi buna prieteni si bune 24 de ore va doresc !
Colea ,imi repet zilnic sa nu uit , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Prieteni , 👋
Grupul mi-a restituit banii pe telefon , pentru ca nu am reusit sa-i repar microfonul cu un spray pentru contacte , asa ca am cumparat altul .Eu eram de acord ca sa-l platesc eu,(oricum costa cam o jumatate de bauta ) pentru ca unul din cuvintele pe care le-am invatat la grupul AA este responsabilitate .Sa incep sa fiu responsabil pentru actiunile mele . Inainte si bautul era din cauze externe , pentru ca guvernul....,pentru ca ala mi-a zis nu stiu ce , etc , toti erau vinovati numai eu nu .
Prietenii din grup mi-au restituit banii zicand ba ca era deja vechi telefoinul si trebuia schimbat , ba ca l-au folosit multi si trebuia spalat neaparat 😜
O zi buna prieteni si bune 24 de ore va doresc !😘
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut prieteni !
Ieri seara la grup am facut o traditie si anume Anonimatul este baza noastra spirituala si trebuie sa punem priciipile inaintea propriei personalități.
-Anonimatul este foarte important pentru cel care intra la inceput pentru ca mie personal imi era teama sa nu se afle ca sunt alcoolic ( desi nu prea lucram si pierdeam loc de munca unul dupa altul din cauza bauturii ) , asa ca nu se cere nici un document , nu se tine nici o condica de prezenta , nu se cere numele de familie si ciar prenumele poti sa dai care vrei tu , nu intereseaza pe nimeni nici unde locuiesti nici ce lucrezi , etc .
-Anonimatul in sensul ca ceea ce se dicuta in grup ramane in grup
- Anonimatul este si impotriva protagonismului , in sensul ca daca fac ceva pentru grup , nu o fac pentru nume (renume) ci sunt o mica piesa dintr-un angrenaj mai mare si anume un membru dintr-o asociatie care are un singur scop , acela de a transmite mesajul ( ca se poate trai foarte bine fara alcool) alcoolicului care sufera inca .

In alta ordine de idei am un abces la un dinte , am luat antibiotic si acum vreo luna , dar in august aici cam toti iau vacanta , asa ca am amanat sa merg la dentist pentru ca imi trecuse durerea ( cum sa merg la doctor daca nu ma doare ?! 😊😬) si am din nou probleme . Deci iau antibiotic asa ca azi nu pot sa beau 😜
O zi buna prieteni si bune 24 de ore va doresc.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna ziua prieteni ,
Am fost vreo trei saptamani pe acasa prin Romania .
Apropo de boala noastra , imi propusesem sa merg la grupuri peste tot pe unde merg , ca sa nu uit ca sunt alcoolic si sa -mi treaca vreo idee 😬.
In orasul meu de obârșie , sunt 2 grupuri care acopera toata saptamana , de luni pana vineri .
Am incercat sa telefonez la vreo trei numere de telefon, sa aflu orarul , ca nu mai stiam si nu am resusit sa iau contact cu nici un membru al AA-ului de acolo asa ca imi aduceam aminte ca seara pe la 5 .Am reusit sa ajung miercuri seara la grup , am ajuns puctual chiar cu 15 minute mai devreme dar apoi asteptand am concluzionat ca de fapt este 6 ora de inceput al sedintei .Am asteptat si nimic . A inceput sa-mi incolteasca gandul ca grupul nu mai exista . Am simitit o tristeste ca de pierdere a cuiva drag si , pentru ca nici grupul meu de aici din Italia nu este atat de numeros ca in alti ani , mi-am propus sa fac mai mult pentru aceasta asociatie care salveaza vieti cand ma voi intoarce din vacanta . Apoi am intrebat in cladire si nim eni nu stia , apoi am intalnit un prieten alcoolic ca si mine si m-a lamurit ca , fiind sarbatoare in ziua respectiva sau doua zi nu este cine sa inchida -deschida sala asa ca ei stiind regula nu vin in acele zile la grup .
Asa ca am reusit in zilele ce au urmat si am mers la ambele grupuri si m-am simtit bine printre ai nostri , am gasit doua grupuri frumoase , cu o atmosfera prietenoasa .
Va doresc bune 24 de ore !
Colea , sa nu uit 😉 , alcoolic .
Si o fotografie de la unul din grupuri , care este situat in curtea bisericii de unde apartineam si aproape de un bar pe care-l frecventam si in care si tatal meu isi lasa o mare parte din salar, apoi pensie si unde oamenii i-l mai luau in ras si , fiind situat in intersectie il intrebau daca el este responsabil cu schimbatul culorii la semafor , fiind prezent aproape tot timpul .
Imagine
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Ma numesc colea

Mesaj de colica zis alcoolica »

Multumesc mult Vizitator123$5 , mi-a placut mutl ce ai spus la Mihaita :
Mihaita, cind vin eu in Bucuresti, vrei sa fiu "pacienta" ta?
Dupa pandemia asta vin si cu mai multi prieteni!😂😂
Apropo de aceasta perioada eu mi-am dat seama ca nu stau chiar atat de rau si nu sufar prea mult aceasta izolare , poate ca sunt de fel mai putin activ si imi place sa citesc , sa stau ,sa gadesc-meditez-visez etc. doar poate bicicleta imi lipseste si mersul prin parc .
Noapte buna va doresc la toata lumea ca azi este deja maine 😁!
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Scrie răspuns