021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O alta perspectiva a consumului de alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Rux13
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 21 Aug 2018, 01:29

O alta perspectiva a consumului de alcool

Mesaj de Rux13 »

Buna seara! Am 25 de ani si de 2 ani sunt casatorita cu un barbat minunat care din pacateeste alcoolic. M-am inregistrat pe acest site pentru a primi indrumare si pentru a intelege mult mai bine alcoolismul. Nu am inteles niciodata mai bine ca acum ce inseamna ca omul de langa tine sa bea zilnic si care sunt efectele negative asupra lui si mai ales asupra ta. Nu am inteles si simtit pe deplin cand imi povestea mama cum a fost pentru ea, o data experienta cu propriul ei ta, si a doua oara cu tatal meu. Acum am inteles ca ascultam, imi dadeam seama ca nu e bine si cam atat. Imi doresc sa nu ajung la burnout si nici sa cad in depresie, intrucat imi este foarte greu... Imi este greu pentru ca nu mai am liniste in casa cand bea(a cazut de N ori pe unde a apucat), nu pot sa dorm la ore normale, nu pot sa ies undeva seara cu el( am iesit acum o saptamana si in 3 ore era beat de nu ma mai puteam intelege cu el), nu pot sa discut cu el, nu mai avem viata sexuala, nu putem face un copil pe care ni-l dorim. Efectiv nu mai poate exista nicio relatie de cuplu intre noi doi, intrucat noi discutam despre alcool; ce a facut cu o seara inainte,cat imi promite ca bea, cat de vinovat se simte, deoarece mama lui l-a crescut intr-o astfel de maniera, de ce m-a mintit pentru alcool si altele. In plus,nici eu nu am avut o viata usoara, intrucat mi-au murit parintii de la 3, respectiv 13 ani; ma bucur in schimb de ajutorul si intelegerea mamei mele care m-a adoptat si pe care o iubesc enorm de mult. Imi doream tare mult sa imi fac o familie armonioasa, linistita, frumoasa, dar se pare ca nu am parte de asa ceva...in schimb vad ca invat si acumulez experiente si ma maturizez, ma straduiesc sa fiu puternica si sa las copilariile.Sunt multe de spus, dar imi e greu la ora aceasta sa imi adun foarte bine gandurile ...
Rux13
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 21 Aug 2018, 01:29

Re: O alta perspectiva a consumului de alcool

Mesaj de Rux13 »

Buna seara din nou! Sunt noua aici si am inceput sa citesc cate ceva din povestirile celor care consuma alcool. Ma gandeam ca poate nu s-a inteles ce imi doresc eu : as vrea sa stiucum pot ajuta persoana de langa mine cu o astfel de problema! Am incercat cu frumosul, dar poate nu a fost cum trebuie, am incercat cu zbierete, amfacut politie, dar ultimele douasunt cele mai rele. Nu-mi doresc ca ultima solutie sa fie despartirea ...
Rux13
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 21 Aug 2018, 01:29

Re: O alta perspectiva a consumului de alcool

Mesaj de Rux13 »

Buna, Vizitator123$5!
Iti multumesc foarte mult pentru raspuns, intrucat ma gandeam ca nu o sa-mi raspunda nimeni. El in prezent a acceptatsa mearga la psihoterapie si avrut sa mearga si la psihiatrie.Mai intai a fost la psihiatrie pentru ca avea depresie cu intricatie de alcool. Acum 4 ani a avut um episod depresiv major si sustine ca dupa ce a lasat antidepresivul brusc s-a apucatde alcool. Doamna doctor la care a revenit i-a dat tot vechiul antidepresiv, dar fara anxiolitic si acum cateva luni i l-a schimbat, intrucat il faceau leguma. Acest antidepresiv are alta reactie adeversa il face agitat si dupa amiaza cand se apuca sa bea il face si nervos, irascibil. Acum a scazut doza si e o idee mai bine, dar ptr ca e agitat de la acest antidepresiv nu poate sa adoarma daca nu bea mult. El a avut o perioada crancena cand bea o sticla de whisky si o incepea si pe a doua. S-a mai calmat dupa ce a facut o criza epileptica la locul demunca. A trecut si printr-o perioada groaznica cu mama lui care a fost bolnava si a murit. Eu sper ca in timp renuntand si la acest antidepresiv sa facacum a spus, sa spuna stop alcoolului, intrucat vede cate efete negative are. Ce vreau sa stiu este ce pot face eu pentru el: sa-l las in pace cand se apuca de baut, sa-l iau cu duhul blandetii. Ceva, orice ...
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O alta perspectiva a consumului de alcool

Mesaj de Danutza »

Buna rux, acum am gasit mesajul tau. Dupa cum ti-am spus si eu am trait asa, din pacate la mine s-a lasat si cubun copilas pt ca am sperat ca va fi mai bine. Dar azi la 3 ani copilul zice : cu tata nu ma zoc ca numa doalme. Am mers eu in casa lor recent si fostu sot cu maica-sa se certau ca pe vremuri si copilul meu urla si se tinea cu mainile de urechi. Eu am 33 de ani am ramas fara mama la 27 iar tata ca si cand nu exista, sunt pe puterile mele cum vine vorba, de aia am si ajuns alcoolica :( dar nu m-a ajutat cu nimic. Viatza e in mainile tale!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: O alta perspectiva a consumului de alcool

Mesaj de Airam »

Rux draga mea, tu nu poti sa-l ajuti cu nimic dupa ce se apuca de baut. El trebuie sa-si doreasca sa nu mai bea. Combinatia alcool - antidepresive n-o sa-l faca bine niciodata. Medicul psihiatru care i-a prescris antidepresiv stie ca el bea? El se va distruge si este pacat fiind asa tanara, sa-ti distrugi viata si tu. Lasa-l in pace, oricum dupa ce se apuca de baut, degeaba ii spui, doar te certi cu el si te necajesti. Vorbeste cu el cand e treaz, daca comunica atunci cu tine.
Ai grija de tine.
Maria.
Rux13
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 21 Aug 2018, 01:29

Re: O alta perspectiva a consumului de alcool

Mesaj de Rux13 »

Buna, Maria! Da stie foarte bine ca bea, intrucat am mers adoua oara mai mult ptr alcool si nu i-a dat anxiolitic special ca sa nu fie mai rau. Isi doreste evident sa se lase, vorbim mult despre asta si cand e treaz ai cand a baut un pic. A incercat si Selincro care iti face rau si greata impreuna cu alcool.
Rux13
Boboc
Boboc
Mesaje: 9
Membru din: 21 Aug 2018, 01:29

Re: O alta perspectiva a consumului de alcool

Mesaj de Rux13 »

Buna, Maria! Da stie foarte bine ca bea, intrucat am mers adoua oara mai mult ptr alcool si nu i-a dat anxiolitic special ca sa nu fie mai rau. Isi doreste evident sa se lase, vorbim mult despre asta si cand e treaz ai cand a baut un pic. A incercat si Selincro care iti face rau si greata impreuna cu alcool.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O alta perspectiva a consumului de alcool

Mesaj de Danutza »

Rux, daca vrea sa se lase ai o sansa, al meu zicea ca are voie sa bea ca e barbat, el cerea internare doar cand se terminau banii si nu mai avea alcool, statea acolo 2 sapt, cand iesea afara ii intra pensia si o dadea iar pe alcool pana nu mai avea, incerca prin vecini, prieteni, facea datorii, cand era in sevraj si nu mai avea, iar internate. L-a refuzat spitalul. Nu vor sa mai auda de el (desi are o verisoara acolo)
Scrie răspuns