021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

6 septembrie

ÎNLĂTURAREA LUCRURILOR CARE AMENINŢĂ ABSTINENŢA

... dar nu şi atunci când le-am fi putut face vreun rău lor sau altora.
ALCOOLICII ANONIMI

Pasul Nouă îmi redă senzaţia de apartenenţă, nu numai la specia umană, dar şi la lumea cotidiană. În primul rând, Pasul mă face să las deoparte siguranţa AA, astfel încât să mă pot ocupa şi de cei care nu fac parte din AA, respectând doleanţele lor, nu ale mele. Este un demers înfricoşător, dar necesar, pentru a-mi putea relua viaţa într-un ritm normal. În al doilea rând, Pasul Nouă îmi dă posibilitatea să înlătur ameninţările la adresa abstinenţei mele, prin intermediul restabilirii relaţiilor din trecut. Pasul Nouă îmi arată calea spre o abstinenţă mai senină, dându-mi posibilitatea să scap de sechelele trecutului, ca nu cumva acestea să mă doboare.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

7 septembrie

„PORŢIUNEA NOASTRĂ DE STRADĂ”

Suntem acolo să ne măturăm porţiunea noastră de stradă, dându-ne seama că nu putem realiza nimic de valoare până nu procedăm astfel, neîncercând niciodată să-i spunem ce să facă. Greşelile lui nu se discută. Ne concentrăm asupra propriilor noastre greşeli.
ALCOOLICII ANONIMI

La scurt timp după ce m-am lăsat de băut, am făcut reparaţiile faţă de tatăl meu. Cuvintele mele s-au pierdut în vânt fiindcă îl învinuiam pentru necazurile mele. Câteva luni mai târziu, am făcut din nou reparaţiile faţă de tatăl meu. De data aceasta am scris o scrisoare în care nu-i mai aduceam învinuiri şi nici măcar nu aduceam vorba de greşelile lui. A funcţionat, iar eu am priceput, într-un final! Sunt responsabil doar de porţiunea mea de stradă şi – mulţumită lui Dumnezeu şi AA-ului – astăzi va rămâne curată.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

11 septembrie

OFERIREA REPARAţIILOR

Mai presus de orice, ar trebui să încercăm să fim absolut siguri că nu amânăm din cauză că ne e teamă.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Faptul de a avea curaj şi de a nu-mi fi frică sunt darurile pe care mi le oferă recuperarea. Îmi dau puterea să cer ajutor şi să continui să ofer reparaţii cu demnitate şi atitudine smerită. Oferirea reparaţiilor ar putea necesita o oarecare doză de sinceritate, care simt că-mi lipseşte, dar - cu ajutorul lui Dumnezeu şi al înţelepciunii altora - pot să ajung în miezul problemei şi să găsesc puterea de a acţiona. Reparaţiile mele ar putea fi acceptate sau nu, dar, după ce termin cu ele, voi putea trăi cu senzaţia libertăţii, şi voi fi conştient de faptul că eu sunt responsabil pentru ziua de azi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

12 septembrie

SUNT RESPONSABIL

Căci bunăvoinţa de a ne asuma toate consecinţele faptelor din trecut şi totodată de a ne asuma responsabilitatea pentru bunăstarea celorlalţi reprezintă exact spiritul Pasului Nouă.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

În timpul recuperării, şi cu ajutorul Alcooli­cilor Anonimi, aflu că lucrul de care mă tem cel mai mult este libertatea mea. Aceasta mi se trage din tendinţa de a evita să-mi asum vreo responsa­bilitate: neg, trec cu vederea, dau vina pe alţii, mă eschivez. Apoi, într-o bună zi, analizez, recunosc, accept. Libertatea, vindecarea şi recuperarea ce îmi sunt date să le trăiesc constau în analiză, recunoaştere şi acceptare. Învăţ să spun: „Da, sunt responsabil”. Sunt liber doar atunci când pot să rostesc aceste cuvinte cu sinceritate şi cu inima curată.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

13 septembrie

REPARAREA PREJUDICIILOR

Sănătate mintală, un bun simţ al coordonării, curajul şi prudenţa – iată calităţile de care avem nevoie atunci când parcurgem Pasul Nouă.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Oferirea reparaţiilor poate fi interpretată în două feluri: în primul rând, ca o reparare a prejudiciilor, căci dacă i-am stricat gardul vecinului, mă apuc să-l repar - ceea ce reprezintă o despăgu­bire directă; cea de-a doua modalitate constă în schimbarea comportamentului, căci, dacă acţiunile mele au adus cuiva prejudicii, îmi voi da zilnic silinţa să nu mai fac şi alte necazuri. Îmi îndrept comportamentul, ceea ce reprezintă o despăgubire indirectă. Care este cea mai bună abordare? Unica abordare potrivită, cu condiţia că nu voi mai aduce şi alte prejudicii dacă voi proceda astfel, este să le fac pe amândouă. Dacă am provocat suferinţă, atunci îmi îndrept, pur şi simplu, comportamentul. Întreprinderea acţiunilor în acest sens mă asigură de faptul că voi face despăgubiri corecte.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

15 septembrie

O VIAŢĂ NOUĂ

Da, există un înlocuitor, care reprezintă cu mult mai mult decât atât. Este o camaraderie a Alcoolicilor Anonimi. ...În sfârşit, viaţa va căpăta un sens.
ALCOOLICII ANONIMI

Viaţa este mai bună fără alcool. AA-ul şi prezenţa unei Puteri superioare mă împiedică să beau, dar îndurarea divină îmi este şi mai de folos; aduce sprijin în viaţa mea. Contactul cu programul AA îmi oferă o înţelegere mai mare şi diferită a ceea ce reprezintă şi cu ce se ocupă ALCOOLICII ANONIMI, dar, cel mai important, îmi arată cine sunt: un alcoolic care are nevoie de experienţa neîntre­ruptă a programului Alcoolicilor Anonimi, astfel încât să pot trăi viaţa pe care mi-a oferit-o Puterea Superioară.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

16 septembrie

REZISTĂM – SAU CĂDEM – ÎMPREUNĂ

... nicio societate de oameni n-a avut vreodată o nevoie mai urgentă de eficienţă continuă şi uni­tate permanentă. Noi, alcoolicii, înţelegem că trebuie să lucrăm şi să rămânem împreună, altfel cei mai mulţi dintre noi vor sfârşi în cele din urmă în singu­rătate.
ALCOOLICII ANONIMI

Aşa cum cei Doisprezece Paşi sunt scrişi într-o anumită succesiune dintr-un motiv anume, la fel este şi cazul cu cele Douăsprezece Tradiţii. Primul Pas şi Prima Tradiţie încearcă să-mi insufle suficientă atitudine umilă pentru a-mi da o şansă la supravieţuire. Împreună reprezintă baza pe care se vor clădi Paşii şi Tradiţiile ce vor urma. Procesul diminuării orgoliului îmi dă posibilitatea să evoluez prin intermediul Paşilor în calitate de individ, iar prin intermediul Tradiţiilor - în calitate de membru al unui grup. Acceptarea deplină a Primei Tradiţii îmi dă posibilitatea să las deoarte ambiţiile perso­nale, temerile şi supărarea atunci când acestea intră în conflict cu bunăstarea generală, permiţându-mi astfel să lucrez cu alţii pentru supravieţuirea noastră reciprocă. Fără Prima Tradiţie nu prea am şanse să menţin unitatea necesară pentru a lucra eficient cu alţii, de asemenea risc să-mi pierd Tradiţiile urmă­toare, comunitatea şi chiar viaţa.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

17 septembrie

ELIBERAREA DE FRICĂ

Când, cu ajutorul lui Dumnezeu, ne-am acceptat resemnaţi soarta, atunci am descoperit că putem trăi împăcaţi cu noi înşine şi să le arătăm celor aflaţi încă în suferinţă că şi ei ar putea depăşi aceleaşi frici. Am descoperit că eliberarea de frică este mai importantă decât eliberarea de dorinţă.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

În timpul perioadei mele de alcoolism activ, valorile materiale mi-au condus multă vreme viaţa. Credeam că toate proprietăţile mele mă vor face fericit, deşi încă mă mai simţeam pustiit după ce am reuşit să le obţin. Prima dată când am trecut pragul AA-ului, am descoperit un nou mod de viaţă. Ca rezultat al faptului că am învăţat să am încredere în semeni, am început să cred într-o forţă superioară mie. Credinţa mă elibera din ghearele propriilor capricii. După ce câştigurile materiale au fost înlocuite cu darurile spiritului, viaţa mea a devenit din nou posibilă. Apoi am ales să-mi împărtăşesc experienţa şi cu alţi alcoolici.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

19 septembrie

ACCEPTAREA

Am recunoscut că nu puteam să ne descotorosim de alcool cu propriile resurse ce ne mai rămăseseră, aşa că am acceptat faptul că încrederea într-o Putere Superioară (chiar dacă e vorba doar de grupul nostru AA) ar putea face această treabă, considerată până acum imposibilă. Izbăvirea de obsesia de a consuma alcool a început în clipa în care am fost în stare să acceptăm întru totul aceste fapte.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Am obţinut libertatea doar atunci când am acceptat să-mi las voinţa şi viaţa în grija Puterii mele Superioare, pe care o numesc Dumnezeu. Seninătatea şi-a făcut loc prin haosul din viaţa mea atunci când am acceptat că ceea ce mi se întâmpla reprezintă de fapt viaţa, şi că Dumnezeu mă va ajuta în momentele mele dificile – şi prin multe altele, de asemenea. De atunci, m-a ajutat în toate clipele dificile! Când accept situaţiile ca atare, nu cum aş vrea eu să fie, pot să încep să evoluez şi să mă bucur de seninătate şi pace sufletească.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

20 septembrie

PUTEREA SUPERIOARĂ CA ŞI CĂLĂUZĂ

Ai grijă ca relaţia ta cu El să fie una corectă, iar tu şi semenii tăi veţi avea parte de nenumărate lucruri măreţe. Acesta este pentru noi Marele Adevăr.
ALCOOLICII ANONIMI

Mi se părea o sarcină imposibilă să ai o relaţie corectă cu Dumnezeu. Trecutul meu haotic m-a lăsat copleşit de sentimente de vinovăţie şi remuşcări, şi mă întrebam cum ar putea avea efect „chestiunea asta cu Dumnezeu”. Membrii AA mi-au spus că trebuie să-mi las voinţa şi viaţa în grija lui Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu. Neavând încotro s-o apuc, am căzut în genunchi şi am strigat: „Doamne, nu pot face asta. Te rog, ajută-mă!”. Doar atunci când mi-am recunoscut slăbiciunea, o rază de lumină a început să-mi mângâie sufletul, după care mi-a apărut şi voinţa de a-L lăsa pe Dumnezeu să-mi controleze viaţa. Avându-L pe El ca şi călăuză, au început să mi se întâmple lucruri măreţe, iar eu am descoperit începutul abstinenţei.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns