021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Ma numesc Bogdan.
Asa dupa cum scrie si in titlu,ca si in pseudonimul ales de mine,sunt alcoolic,cred ca de aproape 18 ani.
Acum am 50.Nu stiu ce sa mai povestesc despre mine,decat ca,in mom.de fata nu vad viata fara alcool.
Beau,in general,doar dupa ora 17(pana la 21.30),pe urma ma duc la culcare.
Doar sambata si duminica mai beau si dimineata,intre orele 10.30 si 14.00,dar in acele zile beau un pic mai putin dupa masa.
Folosesc vin,cam 2 litri la 3-4 zile.De regula,dupa a treia zi imi ramane mai putin de 500 ml.,pe care il"reportez"in ziua urmatoare.Amestec vinul cu apa si sifon,ca sa ma tina cat mai mult.
DA,ati citit bine:nu stiu daca pt.mine mai poate fi o existenta fara alcool.E mult de vorbit.Dar ,gandindu-ma cum ar decurge o dupa amiaza fara alcool,imi dau seama ca ar fi ceva similar saritului in apa intr-un bazin care nu stii cat e de adanc si tu nu stii sa inoti.Ma simt ca intr-o cusca din care nu pot sa scap,de aceea simt nevoia sa beau.Nu stiu ce sa mai spun.Si acum,cand scriu am baut,dar tot timpul,starea mea e controlata,nu ma imbat.Cred ca as face foarte urat daca nu as bea,am mai incercat sa nu beau,dar am un sevraj foarte nasol,psihic,nu fizic.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Bogdan!
Nu stiu ce sa-ti scriu, daca tu stii ca nu vrei sa renunti la alcool. Aici in general suntem cei care vrem sa nu mai bem.
Poate ne ajutam unii pe altii, citindu-ne povestile de viata. Am auzit candva un medic care spunea ca nu este benefic pentru ficat, sa-i dai zilnic sa sintetizeze alcool. Spunea acel medic ca daca nu se poate fara, e indicat sa bei rar. Dar tu stii cel mai bine ce-ti doresti. Am inteles bine, nu lucrezi?
O zi frumoasa iti doresc.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Da,nu lucrez de vreo 2 ani jumate.Dar nu cred ca alcoolul e cauza.Nu m-am dus niciodata baut la serviciu.
Si nici nu am lipsit niciodata de la serviciu datorita faptului ca nu ma puteam scula din pat dimineata.Beau numai seara intre orele 17 si 21-30,o cantitate data(500-600 ml. vin,combinat cu apa si sifon),iar la ora 21.30 am pus punct si m-am dus la culcare.
Cred ca am niste probleme de ordinul depresiei.Lumea asta mi se pare doar un drum pe care trebuie sa il parcurgi ca sa ajungi in pamant,dupa ce mai intai te tarai prin spitale cu Parkinson,Alzheimer si alte boli specifice varstei a treia. Stau si foarte rau cu somnul.Trebuie sa stau cam 9 ore in pat,ca sa dorm 4-5 cu nu stiu cate pauze.Si,in general,nu mai pot sa adorm deloc daca stiu ca trebuie sa ma scol la o anumita ora ca sa plec undeva,cred ca e ceva de natura psihotica.
Daca nu as bea ,probabil ca as lua antidepresive.Dar n-am niciun chef sa ma plimb pe la enspe mii de cabinete medicale si spitale si farmacii,ca in final sa raman dependent de antidepresive si somnifere,care clar ,dau dependenta si sunt mana cereasca pentru firmele de medicamente.Plus ca,daca afla un posibil angajator ca iau asa ceva,aleluia!Asa ca,prefer sa folosesc alcoolul,e mai usor de procurat si cred ca si mai ieftin.
Am lucrat in contabilitate,dar nu cap-coada(n-am facut balanta, bilant,declaratii,ci doar contabilitate primara,si nu am lucrat deloc pe calculator,ceea ce faceam eu era doar pe hartie.)Probabil ca de asta nu am mai gasit de lucru in domeniu.Si nu stiu ce alta meserie as putea sa invat la 50 de ani.
Probabil ca deja toata lumea are in cap portretul clasic al alcoolicului care sta toata ziua acasa si bea,dar la servici nu vrea sa se duca.
Acum ,la ora 12.44,n-am baut decat apa,si nici nu beau alcool pana la ora 17.Nu simt nevoia sa beau ca sa ma pot scula din pat,desi ma simt destul de obosit dimineata,in general,de fapt,am o stare de oboseala cronica.
Starea de apasare o am mai ales seara,cand imi vine sa ma urc(la propriu)pe pereti.Daca nu beau,nu neaparat sparg geamuri,dar am niste stari foarte nasoale(irascibil,apatic,etc).Decat sa dau in alte probleme,am zis ca mai bine functionez asa,cu alcoolul pe post de sedativ.Daca vreodata o sa mai gasesc loc de munca,unde sa pot face fata cu somnul meu varza,si daca vreodata o sa mi se para lumea asta altceva decat o imensa inchisoare,iau in calcul si varianta renuntarii la alcool.
Da, probabil ca nu trebuia sa intru pe acest forum.Pana la urma,tot singur cu viata mea sunt,cu starile mele de depresie si cu tot tacamul,ca doar n-o sa vina cineva sa ma tina de mana!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Airam »

Bogdane cred ca m-ai inteles gresit, nu am zis ca nu aveai ce sa cauti pe acest forum. Sa stii ca depresia se trateaza cu medicamente si insomnia la fel. Iti spun din propria mea experienta. Si sa stii ca nu este scump si nici nu creeaza dependenta. Asa spun cei care nu au trecut prin starile astea, dar nu este asa. Te poti vindeca si de insomnii si de depresie. Doar ca pentru asta trebuie sa mergi la un medic psihiatru.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de sobrichet »

Buna Bogdan, bine ai venit.

Din ce spui nu pari a fi alcoolic. Juma de litru de vin in 4-5 ore, si ala lungit, te opresti din consum fara sa te imbeti, nu creezi probleme. Poate fi o dependenta de obisnuinta de a fi in compania uni pahar. Daca ai inlocui vinul cu o bautura fara alcool, din cand in cand, nu cred ca te-ar face sa suferi. Ar mai face o pauza si ficatul tau. Nu vad sa ai o motivatie puternica in a renunta la alcool deoarece nu-ti creaza probleme cantitatea pe care o consumi acum. Daca reusesti sa te limitezi doar la atat, eu zic ca esti in limite acceptabile daca nu chiar normale. Nu o lua totusi ca o incurajare de a continua.

La treaba cu dormitul sint cam ca si tine. De multi ani. Acum nu mai beau alcool de un an si ceva, cafea doar dimineata o cana mare lungita. Cel tarziu la 4,00 ma trezesc. Adevaru-i ca adorm bustean pe la 9,30-10,00 si pana pe la 1 poti sa tai lemne pe mine. Apoi pana pe la 4 ma foiesc si mai si atipesc in reprize. Iar daca stiu ca trebuie sa fac ceva mai deosebit decat mersul la serviciu a doua zi, s-a cam dus somnul meu. Nu pot sa zic ca sint sedentar, fac ceva munca fizica la job si nu-mi mai vine sa fac si alta miscare seara. Oricum e mult mai bine de cand nu mai beau cafea in timpul zilei. Chiar daca nu am multe ore de somn, nu ma mai simt obosit pana seara. Vezi ca vinul nu ajuta deloc la somn. De fapt nici alta bautura cu alcool, dar vinu rosu chiar mai rau.

Lasa deoparte bolile varstei a treia, la 50 de ani sint alte lucruri la care sa te gandesti si sa le faci. O fi viata asta pe pamant doar un drum catre viata de apoi sau moarte sau ce-o fi, dar drumul asta conteaza. Asta e important sa-l simti si sa-l parcurgi frumos sau cum iti place, ca alta data nu stim daca o sa mai avem ocazia. La varsta a treia va fi mai greu. Atunci, daca vom mai putea, ne vom aminti de acest drum.

O zi buna, mai vorbim Bogdan. A trecut repede timpul si am treaba.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Airam,
Nu cred ca sedativele nu dau dependenta,iar ca sa ajung la psihiatru,nu multumesc.In eventualitatea ca (vreodata)mai reusesc sa ma angajez,si angajatorul meu afla de treburi din astea(insomnii,depresie ,psihiatru,sedative,etc),pai imi spune adio una -doua,ca am si varsta pe care o am,si de ce s-ar complica el cu cineva de varsta mea si cu atatea probleme.In general,la noi in tara cel putin,cei care merg la psihiatru si sunt pe tratament sunt etichetati intr-un anumit fel.Pe langa faptul ca urasc plimbarea pe la doctori ,cabinete medicale si farmacii,sa nu mai vorbim de banii dati.
Ma bucur ca tu ai scapat de probleme fara sa devii dependenta de medicamente.Cazurile pe care le cunosc eu au ramas cu tratamentul pe toata viata,cam ca medicamentele de tensiune sau de diabet.
Sobrichet,
Iti invidiez optimismul.Daca as gandi ca tine,poate c-as dormi mai bine.Dar vezi tu,oamenii sunt diferiti,si gandesc diferit.
De ex.nevasta,mea cum pune capul pe perna in 5 minute e tun,iar daca se trezeste sa mearga la baie,vine inapoi in pat si la fel,in 5 minute blana.Dimineata sa scoala exact cand suna ceasul.Pe cand eu adorm si greu seara,ma trezesc si peste noapte,si ma trezesc si dimineata mai devreme,si,chiar daca n-am dormit ca lumea noaptea,sau sunt sculat de la 5,pai nu mai adorm nici cu fortele NATO,chiar daca stau in pat pana la ora 12.Iar cand ma dau jos din pat,ma simt asa de obosit,ca de abia astept sa ma asez pe un scaun.Oboseala cronica.Poate ca are si alcoolul un rol,nu neg,dar asa am dormit de cand ma stiu,cred ca din copilarie am avut un somn nenorocit.
Am zis ca sunt alcoolic pt.ca simt nevoia sa beau in fiecare seara.Si cand nu beau,nu ma simt deloc bine,psihic,nu fizic.Fizic n-am nicio forma de sevraj,probabil si pt.ca am incercat si incerc tot timpul sa-mi tin sub control cantitatea bauta.Inca reusesc.Ma enerveaza faptul ca trebuie sa stiu ca am mereu alcool in casa.Dar stiti cum e,rau cu rau,dar mai rau fara rau,sau"incercand sa fugi dupa mai bine,poti sa dai de mai rau".
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bine ai venit Bogdan pe forumul Alcohelp !
Eu sunt de acord cu Maria , ca depresia este o boala in toata regula si se trateaza cu medicamente si psihoterapie , dar in primul rand acest diagnostic poate sa il puna doar un medic , singur nu cred ca este bine sa ma diagnostichez .
Eu aveam aceste stari : m-am instrainat de toti , nu mai raspundeam la telefon ,la usa , incepeam sa nu ma mai intereseze cum arat , ieseam doar seara tareziu ca sa nu ma intersectez prea mult cu vecinii daca chiar era necesar sa cumpar ceva , aveam ganduri de suicid, etc...Dar toate astea la mine au trecut intrand in abstinenta .
Am inteles ca ma ajuta sa traiesc doar o zi , pe rand , asa cum vine ea . Eu imi traiam mai mult fricile , nu lucram si imi era tare mult frica de esec si imi tot imaginam ceea ce mi s-ar fi putut intampla , niciodata realitatea .Realitatea este doar azi , acum , in acest moment .
O zi buna Bogdan !
Colea , alcoolic .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de admin »

Salut Bogdan, si bine ai venit pe forumul Alcohelp. Sunt cateva zeci de definitii ale dependentei si alte cateva modele ale acestei tulburari. Fie vorbim de modelul unei boli a creierului, fie de modelul tulburarii de invatare prin repetitie, fie de modelul tripartit bio-psiho-social, fie de modelul uzului de substante ca o auto-medicare pentru dificultati din zona psihicului, etc. Ce ramane dupa interpretarea fiecarui model este criteriul "sa vrei sa te lasi si sa nu poti" in ciuda consecintelor negative asociate. Chiar si consumul tau, care te pastreaza functional pana acum, este totusi un consum care iti afecteaza sanatatea deja chiar daca nu resimti in mod evident, iti afecteaza somnul, relatia de cuplu poate, poate adanci gandurile depresive, functionarea sociala, samd. Nu te ajuta nici la gasirea unui loc de munca (la 50 de ani esti un adult matur totusi cu multe lucruri de realizat in fata). Dar desigur, toate aceste lucruri tu le stii sau le simti deja. Pericolul, ca intodeauna in aceasta tulburare legata de consumul de alcool, este ca toleranta organismului la alcool sa creasca, prin continua adaptare la substanta si treptat sa fie nevoie sa suplimentezi cantitatea, chiar si cu foarte putin, ca sa obtii acelasi efect. Lucrul asta se intampla foarte lent. Igiena somnului este de asemenea foarte importanta, pentru ca intodeauna un creier obosit nu este la fel de rezilient, si intelept in a lua decizii, in comparatie cu un creier obosit. Mai multe ore de somn pe noapte sunt un punct de plecare catre o stare si o functionare mai buna. Am vazut ca iti ridici si probleme existentiale, si nu ma mir ca se intampla asta, atunci cand esti permanent obosit. Daca esti din Bucuresti, ne poti face o vizita la sediu sa discutam mai multe.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Toti o sa murim.Fie ca bem sau nu.Din noi nu va mai ramane NIMIC!
Intr-o zi/nu voi mai fi/decat o poza-ntr-un album/si-un pumn de oase-n cimitir!(daca nu optez pt.incinerare).
Ce conteaza daca bei sau nu?Tot ce sper e sa fac ciroza inainte sa fac Alzheimer,Parkinson,dementa senila,sau alte boli specifice varstei a treia,si sa trebuie sa se ocupe altii de mine.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Din ce vad pe acest forum,pt.cei care au renuntat la bautura,fiecare zi e o lupta continua cu ei insisi si cu gandul(dorinta) de a bea.Si asta,pentru tot restul vietii.
Oribil.
Nu sunt din Bucuresti.Sunt din Ploiesti,unde nu exista grup AA.
Ca sa nu mai beau,ar trebui ca toata viata mea sa se schimbe,iar in mom.de fata nu prea vad cum,nu pot sa povestesc acum mai multe despre mine.Stiu ca un alcoolic isi cauta tot timpul scuze pt.care nu se poate lasa de baut.Asa ca,orice as spune despre mine tot nu cred ca m-ar intelege cineva.Un alcoolic tot timpul se simte neanteles de ceilalti.
Tot ce pot sa spun e ca ma simt ca intr-o cusca,cel putin dupa amiaza,dupa ora 17.
Vinul,oricum,nu-mi place prea mult.Berea in schimb,se duce unsa pe gat.Pacat ca alcoolemia e prea mica,deci intre 17 si 21.30,intervalul meu fatidic,nu-mi ajunge un pet de doi litri,trebuie sa-l incep si pe al doilea,poate sa-l si termin,sau macar sa-l golesc pe jumate.Dupa aia,nu mai dorm toata noaptea.Dupa vin,to mai reusesc sa dorm cat de cat.
Scrie răspuns