021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Help!

Aici puteti povesti experientele personale.
Janette
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 06 Dec 2018, 23:29

Help!

Mesaj de Janette »

Buna seara!ma numesc Andreea ,am 31 de ani si probleme serioase cu alc!beau inca din clasa a 8 ,imi place,nu stiu cum sa ma opresc...nu ma mai suport nici eu!!!inainte consumam o data pe saptamana,acum...de 2 ori...practic pana imi trece raul,cand pot sa o iau de la capat!!!imi este si rusine sa va povestesc...aseara am baut ...mult(ca de obicei)iar astazi sufar,vomit,am fierea praf...ca sa nu mai vb de depresie,ca e la ordinea zilei!!!vreau sa renunt,sa fiu un alt om!sa incetez sa mi organizez viata in functie de betiile mele!va rog frumos...ajutati ma daca puteti...sunt disperata!vreau sa ma schimb!!!!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Help!

Mesaj de sobrichet »

Buna Andreea, bine ai venit!

Sa stii ca e un pas important faptul ca ai intrat si ai scris pe forum, poti sa te feliciti pentru asta.
Ce simti tu am simtit si eu si altii. Remuscari si depresie, stari de rau si sevraje, si multe alte chestii generate de consumul abuziv.
Dupa cum suna strigatul tau de ajutor cred ca ai sanse mari sa renunti la alcool. Nu e foarte greu ( desi pare la inceput ), dar trebuie neaparat sa treci si la fapte. Nu e suficient doar sa-ti doresti. Inarmeaza-te cu multa rabdare, ignora momentan parerile de rau care te framanta acum ( vei avea timp pentru ele mai tarziu, peste cateva saptamani ), imagineaza-ti cum va fi ziua de maine daca azi nu bei, sau cum va fi daca bei, si mobilizeaza-te. Urmeaza weekend-ul, fa-ti timp si citeste, analizeaza si descopera motivele si situatiile care te duc cu gandul la bautura. Iti recomand sa citesti povestile de inceput ale colegilor, cu siguranta te vei regasi in multe dintre ele chiar daca stilurile de consum difera. Inspira-te de la colegi si gaseste-ti o metoda prin care sa eviti alcoolul si situatiile care te-ar putea duce in preajma lui. Nu trebuie sa inventezi tu metode, doar sa adaptezi pentru tine ce gasesti pe aici pe forum, si crezi ca ti-ar fi mai potrivit. Evita capcana bautului controlat. Poate-ti reuseste de cateva ori, apoi... . E foarte greu sa te opresti odata ce ai inceput, mie nu prea imi reusea. Si atunci eram nesatisfacut, ca nu ma ungeau la suflet una sau doua beri dupa care trebuia sa ma opresc. Intr-adevar a doua zi ma felicitam. A treia zi nu mai mai felicitam, aveam remuscari. Pentru ca a doua zi ma premiam pentru reusita din prima zi.

Daca vrei sa descrii ce si cum bei, in ce momente ale zilei, de ce iti vine sa bei, vei primi probabil niste sfaturi mai concrete. Dar nu e obligatoriu, e de inteles retinerea chiar si sub masca anonimatului. Cu siguranta vei mai gasi si pe altii pe forum care au fost in situatia ta, mi-e greu de crezut ca ai reusit sa inventezi o nou metoda de a consuma alcool, oricat de mult ar fi. Vei descoperi pe aici pe unii care erau premianti olimpici la capitolul asta. Unii o faceau mai iepureste ( ca si mine ), altii erau de cursa lunga ( gen Lupica ). Doar baut moderat si controlat nu cred ca gasesti. Ori deloc, ori la maxim!

Viitorul e mai important dacat ce a fost pana acum, fi optimista. Sint multi care au reusit sa se lase de baut. Unii chiar de la prima incercare mai hotarata.

Iti doresc o zi linistita si un weekend plin de intelepciune.
Sobrichet.
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Help!

Mesaj de admin »

Buna Andreea. Bine ai venit pe forumul Alcohelp. Cand vad oameni motivati ca tine pentru a depasi problema legata de consumul de alcool, ma bucur foarte mult. Stiu ca iti este greu sa opresti consumul, mai ales ca ai un istoric destul de lung, si poate este nevoie sa ai un sprijin in acest proces. Fie un grup de AA, fie sa ne contactezi la Alcoline 021.9335, fie o vizita la medicul de familie pentru niste analize sa vezi cum stai. Sa nu iti fie rusine sa ceri ajutor pentru ca de acest lucru poate sa depinda succesul recuperarii tale. Depresia probabil stii ca este amplificata de consumul de alcool, care este o substanta deprimanta pentru sistemul nervos. Daca esti din Bucuresti poti trece pe la sediul Aliat sa discutam mai multe.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Clau 12344
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 12 Dec 2018, 07:09

Re: Help!

Mesaj de Clau 12344 »

Salutare tuturor după o perioada de un an și ceva am reluat alcoolul de vreo doua săptămâni acum tremur tot un sevraj de toată frumusețea
Dacă mă poate ajuta cineva cu un tratament cu produse naturiste
Vă mulțumesc anticipat
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Help!

Mesaj de asido1973 »

Sfatul meu , mergi frumos la un spital de psihiatrie pentru dezalcolizare , apoi intri aici si vorbim. Nu cunosc nici un tratament naturist !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns