021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Airam »

Draga Dana, cred ca multora dintre noi ne trece la un moment dat prin cap sa incercam un pahar.
Eu stiu ca nu m-as putea opri la un singur pahar, de aceea nu incerc. E mai bine sa am mintea limpede tot timpul.
Te imbratisez cu drag, Maria.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Da bineinteles, hehe ma uit asa un pic in arhiva mea.. Cu cate disperare intrasem pe acest forum si ma agatasem de voi cu o ultima speranta in suflet . nu imi putea garanta nimeni reusita imi era atat de greu sa stiu ca lucrurile depind de mine.. Si uite la mine aproape de sfarsit de an . fac restrospectiva si vad ca anul acesta am reusit cel mai importanr lucru. Serile trecute am iesit la biliard cu colegii. Au tras de mine sa beau si eu ceva.. Am zis sec.eu nu beau si atat. :) nu va spun ca am visat noaptea aia ca am baut o bere.. Atat de real a fost ca dimineatza m-am trezit asa suparata pe mine :))))
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de colica zis alcoolica »

Felicitari Danuta pentru cele 4 luni de zile de abstinenta !
Eu am avut o senzatie ca am baut cu o seara inainte de la oboseala si ca m-am culcat foarte tarziu cu o seara inainte :
Aseara m-am culcat mai tarziu pentru ca ieri am cam exagerat cu cafeaua si azi dimineata cand sa ma trezesc aveam un cap ca de om mahmur.M-am speriat.,,Oare ce-am mai facut ieri ?,, a fost primul gand.Dar ,cu bucurie ,am descoperit ca nu am avut niciun ,,film rupt" si nu am facut nimic rau ieri. Acum ceva ani ,dupa o betie foarte lunga de duminica ,ca na , e duminica ca pentru toata lumea ,luni cand sa ma trezesc nu se putea.Imi era foarte rau , ameteam ,eram slabit si trebuia sa ma duc la munca.Transpiram foarte tare si nu-mi gaseam locul , nu stiam ce sa fac,beam foarte multa apa si din ce in ce mai rau.Pana la urma m-am inbracat ,m-am dus si am luat trenul pentru ca lucram cam la 30 de km.Dar mi-am dat seama ca nu o sa fiu in stare sa lucrez o zi intreaga asa ca ,atunci cand am ajuns am luat trenul inapoi spre casa.Si asa am pierdut un loc de munca .Da ,am jurat ca nu o sa mai beau niciodata, dar niciodata a trecut mai repede ca o zi de ieri.Azi sunt putin obosit, dar in ,,parametri,, si ma duc la munca cu bucurie.Asi nu o sa beau ,este doar o zi si pot sa nu beau.O sa beau doar apa si suc.
O zi buna si inca o data felicitari si multumesc pentru abstinenta mea , ca esti aici !
Colea , sa nu uit , alcoolic.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey colica, oo de cate ori am facut ce ai facut si tu si nu ajungeam la lucru.. Sau daca ajungeam .. Esti constient in ce stare. Abia tineam o luna un servici in ultimul an... Iar acum uite ca sunt 3 luni in acelasi loc de munca si lucrez cu sute de milioane pe zi, seara sunt in regula cu banii pt ca ma pot conentra si nu exista zi sa nu ma duc putin aranjata, fardata la munca plus ca pot purta iar tocuri, inainte abia ma tineam pe picioare in adidasi... Oamenilor le dadeam explicatia ca am renuntat la tocuri pt ca am drumuri multe .. Copiii mici ..etc
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Da... Uite inca o poveste de succes ale unei alcoolice inraite, datorita voua dragi prieteni! Am incheiat agitatia muncii, am inchis usile pana joi, chirie am gasit, sunt cu bagajele la usa sa ma indrept catre sarbatori, am oferit cadouri celor dragi etc. Sunt linistita sinimplinita! Va multumesc! Sarbatori fericite tuturor
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna dimineatza prieteni dragi! Primul revelion in care ma trezesc fara dureri de cap, sa ramana asa! :) la multi ani tuturor si un an bun
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

La multi ani in primul rand si sa fie cat mai multe revelioane asa!
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna prieteni! Azi nu beau! Alt an, aceiasi lozinca.mii de scuze ca scriu rarut, am vrut sa fac o compunere cu un craciun de vis dar din pacate am avut sarbatori mai putin fericite cate au culminat cu decesul unei persoane foarte dragi din viatza mea. Vestile bune sunt ca tocmai va scriu din noua chirie, cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa ma mut, apoi incet incet le voi aseza eu pe aici,sa ajute Dumnezeu sa pot mentine cheltuielile. La lucru imi vor continua contractul, am inteles ca am fost laudata pt prestatiile mele, s-a resimtit dealtfel si financiar si prin altele.. Ma simt ca acasa si ca in familie acolo. Tot asa port bratara zilnic :) sa imi amintesc. Chiar intrebase un coleg ce semnificatie are... Am zambit :) doar eu si fiica mea stim adevarul, si voi. Va urez un an bun tuturor si tot aici sunt, nu ma pierdeti voi pe mine, va pup pe toti cu drag!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Airam »

Ma bucur Danuta ca esti bine.
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Alpha »

Danutza, felicitări!
Azi am intrat pe forum si asta e al doilea subiect citit. Am avut si emotii, ma uitam si la data si ora la care scriai. Am fost lîngă tine.
Ai fost si ajutată de oameni buni, ma si gîndeam citind: aici sunt oameni chiar aparte! Deștepți, femei frumoase cum bine zicea joy, ori sufletul petrecerilor, sinceri si mai e ceva. E ceva in plus. Abstinentii sunt altfel. Nu stiu inca exact cuvîntul. Un amestec de of din suflet, înțelepciune, incredere si acel "trăiește azi". Cam asa cum au soldații cînd vin de pe front cred.
Scrie răspuns