021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna alpha, multumesc, da am avut pare de sustinere multa, ma bucur ca ale mele cuvinte ajung undeva si cineva a inteles ideea. Ca in teatru, daca macar un spectator a pricepup piesa, ai reusit! Bun venit in lumea noastra. Viatza mea e aceiasi dar totuai s-au schimbat foarte multe... Uneori ma intreb daca azi as spune unei persoane recent intalnita adevarul despre mine,m-ar crede?
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Alpha »

Ma bucur ca esti bine, Danutza! Citind, ma tot gîndeam la tine, tu esti medic psihiatru? Chiar ca nu iartă boala asta indiferent de formație.
Ai iar job bun? Relația cu prietenul e buna? Copiii?
Ai deja peste jumătate de an. Cum iti este acum? Mai te gîndești la alcool? Mai e gindul asta prezent?
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey, nu, doar am facut facultatea de psihologie. Da e bine acum, relatia cu prietenul buna, copiii sanatosi si fericiti, jobul ... Merge in conditiile date... Financiar e dificil. Iar cu alcoolul m-am acomodat destul de bine sa fiu abstinenta, nu imi e dor deloc de senzatiile alea. Pe cum trageam inainte catre alcool pe atat de simplu imi e sa refuz acum. Inca nu am jumatate de an.. Maine fac 5 luni :) m-am obisnuit sa imi cumpar ceva in fiecare data de 16 dar maine .. Pas :)))
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna dimineatza, azi sunt 5 luni de cand am facut marele pas spre abstinenta, 5 luni de cand fac parte dintr-o comunitate exceptionala cu oameni minunati, eforturile mele, rugaciunile si Dumnezeu m-au adus la voi si e cel mai bun lucru ce mi s-a intamplat... 5 luni de libertate.. Descatusare din mrejele licorilor! Mai departe: azi nu beau!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de sobrichet »

Felicitari Danutza. Fii mandra de tine!
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Ms sobrichet :) acu zic ca sunt pregatita sa incep si lucruri noi.. Eh.. Numai sa imi vina ceva idei
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Felicitari Danuta!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc :) vreau sa vin si cu alte reusite
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Intr-o zi o sa prind curaj sa citesc si eu pagina mea de pe forum :)
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Alpha »

La ce te referi? La prima ta pagina scrisă aici?
Scrie răspuns