021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Sunt alcoolica

Mesaj de Raluca »

As vrea sa povestile si altor persoane cu aceasta boala. Azi am decis ca este cazul sa intru la abstinenta dupa ce 4 zile am baut non stop. Alcoolul imi afecteaza tot: sot, copil servici. Luni incep un jobnou si nu vreau sa l pierd. Am incercat sa beau controlat dar imediat pierd controlul si nu ma mai opresc. Nasol este ca si sotul aduce alcool in casa in weekend. Vreau sa reusesc.
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de sobrichet »

Buna seara Raluca, bine ne-ai gasit.

Dupa ce termini cu " revenirea" poti sa rasfoiesti forumul si vei gasi zeci de povesti. Timp sa ai si puterea de a intelege si accepta ce citesti.
Da, asa e, nu sint multi activi pe forum, dar ai ce invata din ce s-a scris si mai demult. Invata sa nu te bazezi decat pe tine in incercarea de a te lasa de baut. Nu este nimeni dispus sa te supravegheze tot timpul si sa-ti dea peste manuta. Si treci peste faptul ca sotul tau bea. E treaba lui, el inca mai poate. Nu va fi chiar usor, dar se poate sa te lasi. Daca vei citi, vei vedea ca am fost si altii disperati ca tine sau in situatii mai urate.

Hai, linisteste-te, lasa gandurile urate acum, fi increzatoare ca se poate. Odihneste-te si maine sau poimaine fa-ti timp sa citesti si sa si scrii daca mai vrei.

O seara usoara!
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de Raluca »

Multumesc Sobri, asa voi face! Voi reveni maine!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de sobrichet »

ok.esti inteleapta daca faci asa.

vezi ca de obicei in weekend sint si mai putini useri activi, oamenii mai au si alte treburi de facut.
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de Raluca »

Am inteles! Nu ma certati si va doresc o seara frumoasa!
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de sobrichet »

stai linistita, aici n-o sa te certe nimeni niciodata. toti am fost la fel candva. te asteptam cu drag.
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de Raluca »

Buna la toata lumea, am trecut seara cu bine. Am transpirat, visaat si m am trezit de cateva ori dar sunt bine. Mi-am spus dimineata:” Azi nu beau”, sper sa reusesc. Este sambata si obisnuiam sa beau impreuna cu sotul meu. Azi voi calca multe rufe, ma relaxeaza uneori sa pot sta cu gandurile mele. Ce nu reusesc eu sa inteleg este cum unii care beau seara mult, dimineata nu alearga dupa alcool sa-si revina, iar asta eu faceam cel mai des. Am avut si zile cand nu imi doream si nici nu fugeam sa-mi cumpar.....
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de Raluca »

Si chiar daca nu-mi doream si ieseam la cumparaturi tot imi Luam si ziceam ca o sticla de bere nu are de sa-mi strice, ma hidrateaza si imida energie. In ultimul timp si organismul nu vrea sa. ma asculte si vrea sa zaca in pat cat mai mult.
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de And_y »

Buna ziua Raluca si bine ai venit,
,,Ce nu reusesc eu sa inteleg este cum unii care beau seara mult, dimineata nu alearga dupa alcool sa-si revina, iar asta eu faceam cel mai des. Am avut si zile cand nu imi doream si nici nu fugeam sa-mi cumpar....." este din cauza ca respectivii inca controleaza bautul.
Eu, cu cateva luni inainte sa ma las de baut ajunsesem sa merg la magazin la ora 8 dimineata dupa bere, desi eram cu stomacul pe dos, nu intra nimic in mine, chiar ma gandeam sa cumpar ceva tarie findca sigur intra mai usor (asa gandeam).
Mi-a ajutat Dumnezeu sa nu ajung sa eperimentez cu rachiul la prima ora a zilei, eu consider ca daca treceam de la bere si vin la tarii nu ma mai lasam.
Mergi inainte, viata fara alcool este mai frumoasa.
Nimic nu e intamplator.
Raluca
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 18 Ian 2019, 14:25

Re: Sunt alcoolica

Mesaj de Raluca »

Iti multumesc ca mi-ai scris And! Si eu am mers dupa bere dimineata. Tarii nu nu prea beam oricum. Astazi mi a spus sotul ca va pleca maine la Madrid si vine luni. Sper sa nu clachez. Asa am inceput cum pleca doua trei zile eu ma alcolizam. La inceput o zi, apoi doua si apoi nu ma mai puteam opri.Asociez plecarea lui cu a bea! Era ca un mod de a ma razbunaca pleaca, apoi mi se parea o relaxare binemeritata!
Scrie răspuns