021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Vreau să mă las de alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Niner
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 04 Feb 2019, 15:27

Vreau să mă las de alcool

Mesaj de Niner »

Salut!Sunt 3 zile de când nu am băut...e mult,puțin,nu știu...Am mai încercat în 2015,a durat 1 an...de atunci,recadere...am pierdut o relație frumoasă...nu vreau să mai pierd nimic,mai ales pe mine!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de Airam »

Bine ai venit pe acest forum. E bine ca vrei sa nu te pierzi. Nu e usor, dar nici imposibil. Daca tu iti doresti, cu siguranta vei reusi.E frumoasa viata fara bautura.
Niner
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 04 Feb 2019, 15:27

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de Niner »

Câteodată sunt invidios pe cei care au putut,furios pe mine,însă încerc să merg înainte...ceva constructiv de va intampla,dacă am reușit să mă opresc...Mulțumesc de încurajare.
Avatar utilizator
turly
Veteran
Veteran
Mesaje: 206
Membru din: 04 Feb 2014, 09:09
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de turly »

Pai cum ai putut 1 an poti si acum mai mult si mai usor.Gaseste motivatia care ai avut-o atunci si incearca din nou!Cu stima Turly
Niner
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 04 Feb 2019, 15:27

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de Niner »

Motivația a fost familia și rușinea pe care o simțeam văzând câtă suferință le provocam...și le-o provoc și-acum.Astăzi am avut o întâlnire cu fosta mea iubită(care de-abia mă privește în ochi,după ultimul episod)dar care totuși vorbește cu mine prin mesaje text.Am început o medicatie cu vitamine,dar sentimentul de vină,mă termină.Oricum,e ultimul cartuș pentru mine...Pierdeam legatura cu fiică-mea,cu familia,serviciul(cred)tot ce am realizat când nu beam.Sugestii?
happyday
Boboc
Boboc
Mesaje: 12
Membru din: 23 Oct 2018, 10:50

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de happyday »

Este foarte greu. Totul tine de tine, sa vrei. Ce fel de vitamine ei? Bafta!
Niner
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 04 Feb 2019, 15:27

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de Niner »

Sport Trio se numesc...se iau ciclu de 5 zile,timp de 3 luni...
Niner
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 04 Feb 2019, 15:27

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de Niner »

Un prieten al meu care are state vechi pe forum,mi-a sugerat să las aroganța,într-o discuție față în față,și să-mi recunosc problemele... El a fost primul care a avut încredere,când am fost abstinent 1 an.După aceea,m-am crezut vindecat,și nu l-am mai sunat...urmarea e ce se întâmplă acum.Poate că nu ti-am spus,dar,mulțumesc,Asido!
Niner
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 04 Feb 2019, 15:27

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de Niner »

Un prieten al meu care are state vechi pe forum,mi-a sugerat să las aroganța,într-o discuție față în față,și să-mi recunosc problemele... El a fost primul care a avut încredere,când am fost abstinent 1 an.După aceea,m-am crezut vindecat,și nu l-am mai sunat...urmarea e ce se întâmplă acum.Poate că nu ti-am spus,dar,mulțumesc,Asido!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de asido1973 »

Bine ai venit si revenit din nou printre noi Niner. atunci in 2015 cand ai avut un an de abstinenta a fost doar meritul tau. Eu am spus si va spun tuturor, fiecare zi traita de un alcoolic in abstinenta valoareaza cat o mie traite in betie. Alcoolismul este o boala progresiva care nu mai da inapoi toata viata dar ne putem mentine pe linia de plutire si putem redeveni normali doar prin abstinenta. Si nu uita in momentul in care incetezi bautul pentru iubita ta, familia ta, fetita ta redevii un om normal, daca vrei sa fii eroul lor nu este de ajuns doar atat, ci mai mult sa te mentii abstinent si sa-ti refaci propria viata si sa lucrezi la propria fiinta. Au trecut ani la mine si inca mai am multe de rezolvat cu cei dragi. Rabdare si totul va reveni la normal. Felicitari pentru aceste 4 zile de abstinenta si la mai multe!

P.S. si nu de nebuni sau ca nu avem ce face tinem legatura cu cei ca noi , in grupuri de terapie, gen Aliat , AA , forum. Tinem legatura pentru ca asta ne face bine, asa e boala asta , te apropii de cei ca tine ca sa te departezi de alcool , accepti ca esti ca noi te cobori si devii umil ca sa poti urca. Nu poti sa te cobori , nu ai cum sa urci. Drm bun !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns