021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

De cînd vă caut!

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de sobrichet »

Alpha scrie:Dorm atît de bine, e incredibil! Aproape 8 ore azi noapte, cu luna plină cu tot. Ca un copil dorm. Probabil se reface corpul.
Azi am fost la sala, 6 km alergare, pe urma greutăți si la final cîteva ture de bazin si o sauna. Ma simt puternică și acum cu o oboseala plăcută.
Se vede diferența!
No hai repede pune de-o friptura si scoate 2 sticle de vin, ca incepi da te strici si tu. Vezi ca acu-i 5!
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

Noapte bună.
Azi am adormit dupa atîta mișcare, 5 pm m-a prins la somn. Încă nu-s ok. Pe urma am spalat si calcat vreo 2 ore. Din astea. Casnice.
Sobrichet, nu sar in sus de bucurie, resimt chestiile bune: somnul bun, lipsa chefului de certuri. Aia mică nu mai are grija mea, cum adorm.
Chestii rele: relatia mea cu sotul. Alcoolul o masca un pic si acum e mai complicat.
Alpha
Boboc
Boboc
Mesaje: 59
Membru din: 12 Ian 2019, 09:22

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Alpha »

sobrichet scrie:
Alpha scrie:Dorm atît de bine, e incredibil! Aproape 8 ore azi noapte, cu luna plină cu tot. Ca un copil dorm. Probabil se reface corpul.
Azi am fost la sala, 6 km alergare, pe urma greutăți si la final cîteva ture de bazin si o sauna. Ma simt puternică și acum cu o oboseala plăcută.
Se vede diferența!
No hai repede pune de-o friptura si scoate 2 sticle de vin, ca incepi da te strici si tu. Vezi ca acu-i 5!
Ai fost răutăcios. De ce?
Nu merci. Între timp am slăbit si vreun kg doua, mai am vreo 3-4 kg de slăbit. Mi-a plăcut ziua de azi, de ce as vrea 2 sticle de vin? Azi am fost cum nu am fost de foarte mult timp. Mi-a plăcut de mine.
Îs chestii ce nu le pot scrie aici. Sa zic ca nu ma simt iubita si asa mai departe, nu isi are rostul a ici. Te rog nu ma trimite la 2 sticle de vin. Reușesc eu cumva.
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de asido1973 »

Buna Alpha felicitari si succes pe mai departe. Nici nu stii cat ma bucur. vreau sa mergi inainte si sa nu privesti in urma. Si inca ceva , pe acest drum vei intalni fel si fel de oameni. unii iti vor intinde o mana, altii nu-ti vor spune nimic iar altii asa cum a facut si sobri poate din frustrare ca altfel nu inteleg vor fi rautaciosi. Dar important sa-ti pese acum doar de tine si de starea ta de bine. La inceput de drum erau multi pe aici care nu ii intelegeam dar parca s-ar fi bucurat sa beau din nou. Astazi ei nu mai sunt , poate nici chiar la propriu , nu stiu si e treaba lor, ei au ramas cu frustrarea si rautatea lor , eu am mers inainte, m-am schimbat mult si iata ca au trecut aproape 10 ani de abstinenta. Se poate sa stii . Cereteaza toate lucrurile si pastreaza ce este bun. Alege oamenii si vorbele care iti fac bine, restul e cancan. iti doresc succes si nu toti care vin aici cauta vindecare si ajutor...
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de sobrichet »

Cred ca de ciuda. Eu inca nu pot sa dorm cum ar trebui. Esti plina de energie si eu sint virusat si fara chef de nimic. Si iarna este prea lunga si vara prea departe. Nu sint sigur ca din cauza ta, dar pe cine sa-mi fie ciuda? Pe unul trist?

Am glumit, ma bucur pentru tine.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de Raza de soare »

Si eu ma bucur pt tine, Alpha! :)

Da, pot aparea oameni rautaciosi, mistocari...asta e, fa misto :))) ce treaba ai cu ei?
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de sobrichet »

Buna Alpha,

Ma simt prost pentru ca sint prost. Am problema asta de a crede ca daca pe mine nu ma dereanjeaza ceva, ar trebui sa nu-I deranjeze nici pe ceilalti. O constientizez, lucrez la ea, dar uite ca mai dau cu batu-n balta. Chiar imi pare rau, nu mi-am dat seama ca poate face rau. Am mai scris-o pe undeva pe forum, cred ca la Dora. Nu a fost cu rea intentie, ma asteptam la o replica pe acelasi ton. Ai reactionat foarte pasnic, ca un copilas nevinovat. Mi-a fost drag.
Cum zicea si Asido, nu lua de bun tot ce zic eu chiar daca scrie veteran la mine. Inca nu am ajuns la nivelul ala. Am mai scris si asta.

Imi cer scuze Alpha si sper din tot sufletul ca ai trecut cu bine si ziua de ieri. Ma simt vinovat, oricum.


Cu drag,
Sobrichet.
🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻🌻
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de colica zis alcoolica »

Buna Alpha,
Bine ai venit pe forumul Alcohelp iti spun si eu , acest forum mie mi-a salvat viata .
Toata viata m-am simtit putin diferit de ceilalti oameni ,nu prea reuseam sa ma integrez si nu gaseam nici un sens acestei vieti iar aici am gasit cu adevarat Oameni(Admin , Tudor , Asido , mai apoi toti prietenii de aici ) , care sareau sa ma ajute neconditionat si mi-a sclipit ideea sa vreu sa fiu si eu ca ei , ajutor neconditionat , fara sa fie vre-un scop , in special banesc ascuns si mi-a placut sa vad ca mai exista principii frumoase .
Acum incerc sa-mi insusesc zi de zi principii sanatoase si nu cele dupa care am fost crescut (uneori si reusesc😊 )
Te imbratisez si astept sa ne citim zilnic .( Eu citesc forumul zilnic , dar avand copilas mai mic nu prea reusesc sa si sciu cum mi-as dori )
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de asido1973 »

Buna Alpha. Nu stiu ce faci si cum esti dar sper sa fii bine. Pe acest forum toti cei care s-au retras dupa un timp scurt, au dus lupte crancene cu alcoolul timp indelungat dupa, chiar au sfarsit tragic. Nimeni si nimic nu este vinovat de plecarea cuiva de aici decta placerea de a bea in continuare sau gasirea altui drum sanatos in ale abstinentei. La fel nimeni nu are vreun merit de zilele noastre de abstinenta. Sper sa fii bine si asteptam un semn! Cu drag
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: De cînd vă caut!

Mesaj de asido1973 »

Buna Alpha, sa stii ca alt drum alaturi de cei ca tine nu exista in aceasta boala! Te asteptam sa ne cauti din nou.
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Scrie răspuns