021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Iubitul meu e alcoolic ... :(

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Arunca si tu ceasurile alea o vreme :) nu vei sti cand e ora 17.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Nu e o regula, dar sunt cazuri in care alcoolismul apare pe fondul unei depresii, care, netratata, se agraveaza ... in situatia asta se trateaza depresia, e cel mai imp lucru. Nu este o rusine, e o boala ca oricare alta. In depresie este interzis alcoolul. Daca ajunge omul la dezalcoolizare si nu trateaza depresia, sansele de reusita sunt mici.
Un om nedepresiv, dar alcoolic poate apela la psihoterapeut, are sanse sa ramana abstinent. Cineva de aici are un topic cu AA, merita macar citit daca nu exista in orasul unde locuiesti o asociatie AA (Alcoolicii Anonimi).
O psihoterapie de grup este benefica cred eu.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de El Sugativo »

Da ,cred ca depresia cronica(depresie mascata) sta si la baza alcoolismului meu,ca nu beau seara de azi de ieri,ci de peste 15 ani,doar ca,band in cantitati relativ mici,si doar in a doua parte a zilei,si numai vin,(niciodata tarie),inca nu mi-a afectat foarte grav sanatatea,cel putin fizic(cred eu).Probabil ca am si un organism rezistent.
Posibil,insa,ca depresia s-a agravat.
Iti multumesc,oricum,pt.faptul ca ai discutat cu mine.Incearca si discuta si cu prietenul tau.Poate are si el o aversiune fata de doctori si de plimbat pe la enspe mii de cabinete.Eu ma pot imagina in ipostaza lui,pt.ca ma vad pe mine.
La noi in tara,nu,depresia nu e chiar o boala ca oricare alta,majoritatea iti pun o anumita eticheta daca afla ca ai asa ceva.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

crede-ma ca este inutil cu prietenul meu si am si obosit...si simt ca pierd vremea, iar timpul este pretios, eu pot sa-mi fac viata frumoasa si fara el

daca iti tratezi depresia aia sau ce o fi, ai mari sanse sa-ti revii :)
cu tot ce vor zice cei din jur, ce-ti pasa ce zic ei, apropo?! CU asta nu faci altceva decat sa agravezi lucrurile si e pacat... dar decizia iti apartine si scuze daca am fost putin intruziva :)

Succes!
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Esti administrator aici? Sau simti nevoia sa pui la punct pe cineva? :))
M ai citit, nu e rau ;)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Asido,

Am dat de un articol la Simona Tache, in acea povestire personajul descris era Asido. M a impresionat tare povestea si vreau sa ti spun ca te admir :) esti un invingator! Sunt fara cuvinte.... doar atat pot spune: da, se poate sa ajungi nedependent.

Azi am fost trista, am inceput sa adun din lucruri ...ce rau imi pare ca al meu nu gaseste in el dorinta de a renunta :( si ca nu si da seama inspre ce se indreapta daca nu renunta.... i am trimis pe mesagerie link ul cu articolul sa l citeasca totusi candva...cine stie, poate va gasi resursele interioare sa scape de alcool.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de El Sugativo »

<<scuze daca am fost putin intruziva>>
Nu ,n-ai fost,pt. ca ,poate si eu trebuie sa-mi cer scuze ca m-am bagat in viata ta,dandu-ti sfaturi despre ce si cum sa faci in relatia cu prietenul tau. Deci nu-i nicio problema.Pe un astfel de forum,normal ca lumea isi spune parerea,ca asta e rolul forumului,altfel,ce sa facem,sa ne aprobam unii pe altii?
Apreciez si gluma cu aruncatul ceasurilor,desi ,ar fi bine daca ar fi atat de simplu,problema nu tine doar de ceasuri,ci mai mult de conditiile in care traiesc...dar ma opresc aici,nu incep sa depan povestea vietii mele,desi dependenta mea de alcool e indisolubil legata de aceasta poveste.Sa vad ce-oi face.
Bafta multa.Imi pare rau ca in cazul tau se termina asa.Dar,stii cum zic englezii:''never say never".
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Buna :)

Sigur ca era o gluma cea cu aruncatul ceasului, si am stiut c-o s-o iei ca atare, si eu m-am amuzat pe urma de ce am putut zice :)), dar in sinea mea ma gandeam...ce e asa importanta ora aia ca te legi mereu de ea.
Nu e problema ca ti-ai expus parerea, nici tu, nici Catalinul...
Eu am deja decizia cu plecatul luata din 28 decembrie :) ca plec peste 2 luni si nu maine iar ma priveste, ma gandesc la mine indeosebi in perioada asta, cum sa fac sa-mi fie mie bine. Faptul ca am scris aici m-a ajutat si pe mine intr-un fel, plus ca am citit si pe la altii incercand sa-mi dau seama, sa-mi fac o idee... Eu sunt o fire mai incapatanata, cand iau o decizie, aia e, nu mi-e teama de decizii.

Si tocmai ca nu sunt suparata pe prietenul meu ca bea, nici pe mine ca nu pot trece peste, nici n-o sa plec cu certuri, scandaluri...asta e, drumul nostru comun a fost un timp. Acum a inteles si el.
Multumesc pentru empatie si mult succes iti doresc, sa iei cea mai buna decizie pentru tine ca sa-ti fie bine si nu rau :)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Visele mele incep sa prinda contur :) in sept plec in Cipru, de ani mi am dorit...iar pentru la anul fac tot ce mi sta in putere sa ajung un pic mai departe, am o stare de fericire numai la gandul, bucurie si optimism, am gasit si oamenii cu care sa merg :) Merit toate astea :) In 2014 visam sa merg cu bicicleta spre Santiago de Compostela, dar nu aveam o conditie fizica in sensul asta, de 1 an jumate merg la cycling.....
Eu stiu ca fericirea nu depinde de un om. Si nici nu pot face fericit un om daca nu e el fericit cu sine :) putem imparti doar fericirile daca suntem noi bine cu noi insine :)

Duminica frumoasa si vesela :)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Buna seara,

Pana plec la acasa la Cluj inca s aici. Si inca ma minunez la culme cum si cat bea prietenul meu, zilnic, vodca, 500 ml. L am intrebat daca nu ii e rau dimineata cand are o mutra asa, sifonata, zice ca nu. Asa o fi.
Au fost nopti mai demult cand am crezut ca o sa se inece cu saliva :(


Nu are nicio treaba, uneori imi trece prin cap ca el de fapt nici nu e prezent in discutii de orice fel, parca e absent de la propria i viata, de cateva luni joaca pe calc un joc, seara de seara: Vikings - war of clans. Are o viata asa, liniara. Nici nu stiu daca isi doreste ceva in viata asta....

Io ii admir pe cei care reusesc. Au o dorinta de a se face bine, exista viata dincolo de alcool :)


Consider ca e de mare ajutor sa luptati cu toate "uneltele", ma refer la grupurile de suport ale AA, psihoterapeuti, psihiatri.....cititi mult, documentati va cu nenorocita asta de boala unde duce, daca ati ajuns pana aici, cu dorinta de a renunta. Nu e rusinos sa cereti suport.


Puteti sa va refaceti viata sau sa va ruinati....alegeti ce e mai bine pt voi si pt starea de bine a copiilor vostri.... un copil traumatizat e posibil sa nu se integreze in societate, sa nu stie ce e bucuria, linistea, siguranta...dragostea daca are un model nesanatos.

Seara frumoasa :)
Scrie răspuns