021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Vreau să mă las de alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Niner
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 04 Feb 2019, 15:27

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de Niner »

A 5-a zi și merge bine,mă și simt mai bine.Trebuie însă să umblu ziua prin oraș,să am activitate,să pot dormi ok.Salutări tuturor.
Niner
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 04 Feb 2019, 15:27

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de Niner »

După anul de abstinenta,exact în seara Revelionului,o fostă relație,a ieșit seara din tură și a venit cu o sacoșă de sticle,bere,șampanie,etc...în seara aia am băut2 beri...am zis,opaa...nu e problemă,la sf.Ion,vreo 2 pahare de vin,peste 3 zile,iarăși 2 de vin.În cam 2 luni beam 1 sticlă de1 l,la seară...Am făcut și pauze,dar am revenit...asta e.
Niner
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 04 Feb 2019, 15:27

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de Niner »

Salut.Am trecut cu bine peste weekend,am stat cu fiică-mea la povești,am făcut clătite americane,ne-am plimbat,ne-am"regăsit"să zic așa.Succes tuturor cărora se află în"luptă"cu problema asta.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de Ambasador »

Buna Niner! Multumesc, ma simt printre cei "vizati" de urarea ta. Succes si tie in aceasta "lupta". Cum povestea si Colea, alcoolul nu ar trebui sa fie incrancenare, ci acceptare. Trebuie sa fie divin sentimentul acesta, de acceptare!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de Raza de soare »

Buna :)
Si eu inclin sa cred ca e vorba de acceptare, ca e o slabiciune pt alcool. Si de aici incolo de autoeducare :) E posibil ca de la o vreme sa nu mai fie simtita nici macar tentatia. Ma gandesc ca daca cineva vrea o schimbare se si tine de ea...presupun.
Niner
Boboc
Boboc
Mesaje: 10
Membru din: 04 Feb 2019, 15:27

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de Niner »

Salut!Nu am mai intrat pe forum din lipsă de timp,dar mă țin"tare".Mă ajută și faptul că sunt într-o țară islamică pentru ceva timp,tentațiile neexistând chiar deloc,dar încerc să iau fiecare zi,pe rând.Mă simt mult mai bine și având mereu activitate,consider că e un avantaj de care trebuie să țin seama.Aveți grijă de voi,vom reuși!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Vreau să mă las de alcool

Mesaj de styx »

Bună dimineața Niner!
Succes pe mai departe!
Fiecare zi la rândul ei, contează!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns