021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Iubitul meu e alcoolic ... :(

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Nu ma iubeste. E o concluzie.
Alcoolul anesteziaza sentimentele si intuneca judecata.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Ambasador »

E placut sa te citesc Raza de soare din perspectiva celui care nu consuma alcool, dar care il miroase zilnic langa ea. Si il dispretuieste. Faptul ca lupti pentru libertatea ta, pentru a nu deveni codependenta, pentru a nu te pierde, gasesc ca e de admirat. Scrie aici daca iti face bine, chiar daca nu primesti raspunsuri intotdeauna. Lumea te citeste.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Multumesc, Ambasador :)
Da, am sa mai scriu, cel putin pana plec.

Imediat ma duc la sala de sport, pe banda de alergat :)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Zgomotul cuburilor de gheata

In seara in care i am spus ca am anulat rezervarea de pe booking din Grecia a pus mana pe mouse si a facut el alta. Si a sunat copiii si i a chemat in Grecia cu el, vin doar gemenii: fata si baiatul.
Eu cred ca o parte din sufletul meu e in Grecia de multi ani, a fost dragoste la prima vedere, de atunci o cutreier i lung si in lat macar o data pe an...si sper ca la pensie sa ma mut acolo :) sunt ca si acasa. Mi e dor de Soti, grecoaica mea cu inima mare cu care am baut 2 paharele de lichior de menta :) si pe care o iubesc nespus de mult.
In plimbarile astea am fost si cu el si a ramas fermecat....nu ai cum sa ramai impasibil la spiritul grec.

Gemenii i au spus la tel ca banuiesc ca fratele mai mare inca se drogheaza, ca a slabit enorm, nu prea mai mananca :(
Eu plec in Cipru pt prima data si nu stiu daca anul asta mai ajung in Grecia....cine stie.
In bucatarie e paharul cu coniac, suc si cuburi de gheata. Am ajuns sa urasc zgomotul cuburilor de gheata...in nostalgia asta a insoritei Grecii parca sunt un dus cu apa rece. Cuburile de gheata.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Aseara i am spus sa se gandeasca la modul serios la el de acum incolo, chiar daca eu plec...sa incerce sa se lase ca bine nu l vad daca tot asa continua. Replica lui: ce sa mai..ca io plec.
Stop. Nu eu sunt de vina ca el bea!
Ce o sa ma fac eu fara el...mereu ma intreaba :) zambesc, ce sa mai...
Nu l intreb acelasi lucru ca e irelevant. Si band pahar dupa pahar aseara cred ca i s a rupt firul ca dimineata nu si mai amintea lucruri...:(
Atat s a batut cu pumnii in piept de a lungul timpului ca el se descurca singur, ca ii place singur. Intr un final am zis OK. Daca despre asta e vorba.

Isi pusese niste muzica greceasca si ma intreba daca nu dorm in patul lui. Nu.

La Cluj am inceput sa mi aranjez lucrurile sa fie bine, am luat in calcul si planul B. Am primit azi un tel sa mi se confirme ca e ok. :) Am usi deschise, cred ca e din cauza ca mi am lasat intotdeauna loc de buna-ziua :)

Astept cu nerabdare sa inceapa cursul de 3 saptamani, au amanat inceperea lui cu o saptamana, sper sa se tina de cuvant si sa n o mai intinda mult. Plec in 29 martie, pana in 30 voi sta in Brasov, apoi acasa.
O sa mi fie dor de oamenii de aici, din buc.... nu putea sa ma faca mama mai inadaptabila, asa? :)))
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Daca sunt pe langa subiect, scuze, dar tine tot de adictii...

Nu stiu daca ati urmarit vreodata la TLC emisiunea 600 lb Life, viata la 300 de kg. Eu o gasesc foarte interesanta, minunatul si omenosul dr Now incearca sa i ajute pe obezii de min 300 de kg sa si recastige viata inapoi prin programele sale de dieta, sport si psihoterapie care merg mana in mana. Asta am observat ca e reteta lui, e bazata in principal pe vointa obezului. Asta e materialul lui de lucru: vointa. Dupa prima faza, dieta, urmeaza operatia de micsorare a stomacului, apoi un fel de regim toata viata.
Aici am inteles exact ce inseamna un codependent care ii aduce mancarea la pat dupa pofta inimii: 5 pizza si 2 pui la o masa, din "iubire". Iar obezul devine dependent de codependent si e un cerc vicios.
Nu inteleg dependenta obezului, care, pana la 50 de ani a ajuns la 300 de kile si de abia misca un picior in pat si care mananca mai mult compulsiv, totusi...unde poti sa bagi 10.000 de calorii pe zi in stomac? Unde sunt 50 de ani de viata? Care viata?
Sa nu mai zic ca imi imaginez ca put de a dreptul, ca o igiena e mai greu de facut :d

Dintre ei cativa ajung la operatie, din astia incep sa realizeze ca viata poate fi frumoasa cand devin cat de cat independenti si se ambitioneaza si slabeeesc. Si fac sport, plimba cainele, locuri de munca...chiar si noi iubiti. Deci o viata noua. Mai scapa si de surplusul ala de piele care cantareste 20 de kile :) si ajung la 70 de kile :)
Cum? Cred ca prin perseverenta cel putin :) daca dai jos primele 50 de kile parca nu ti mai vine sa le pui inapoi.
Mai sunt si care esueaza, cum a fost cazul unui tanar la 30 de ani parca...a murit la putin timp dupa ce incepuse programul lui dr Now.

Mai sunt si cazuri cand dr ii trimite acasa fiindca nu reusesc sa ajunga la greutatea optima pt operatie nici in 2 ani:(
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Ambasador »

Neata Raza de Soare. Cunosc emisiunea, am urmarit-o si eu candva.. Intradevar, cand vorbim de obezitate si de un program de slabit, acolo vorbim neaparat si de ambitie. Acolo este nevoie sa ai vointa necesara pentru a urmari un anume regim alimentar, un anume antrenament fizic, un anume stil de viata, etc. La alcoolici, ambitia iti poate folosi poate ca un fel de start-up, un gand ca asta e ceea ce iti doresti tu pentru tine, o viata fara alcool. Dar apoi, drumul abstinentei are nevoie de acceptare. La ce ar folosi ambitia aici? Ambitia tine de a face, nu de a nu face un lucru. Ori abstinenta inseamna chiar acest lucru: a nu face nimic, adica pur si simplu a nu mai bea. A accepta. E ceea ce mie inca nu mi se intampla, din pacate. Imi dau seama ca mereu si mereu doar ma incapatanez sa imi doresc abstinenta, nicidecum sa o accept. Inca mai lucrez la asta..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Buna :)

De acord cu tine ca e vorba de acceptare, dupa cum vad si io din unghiul meu.
Vad o asemanare in ambele cazuri, alcoolism si obezitate, in primul caz cand apare abstinenta o gura de alcool te poate readuce in dependenta, in al 2 lea caz ignorarea regimului de hrana poate pe viata readuce mancatul compulsiv in prim plan. Ambele necesita o schimbare radicala a modului de gandire.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Am mentionat pe aici ca joaca Vikings: war of clans. A inceput cam acum un an. Cand si a facut cont pe site si dupa ce incepuse sa joace l am intrebat cat dureaza jocul, care e finalitatea. Pai nu e.
Joaca online alaturi de jucatori din toata lumea, e pe clanuri. Sefa clanului sau facuse un regulament de joc: daca lipsesc mai mult de 3 zile consecutive sa anunte in mesageria jocului, daca lipsesc de 5 ori cate 3 zile consecutiv ii da afara din clan. La inceput am ras si am facut misto de el, ca tre sa semneze condica aici....?
Va dati seama cati bani fac dezvoltatorii de soft pentru imbunatatirea unei interfete, noi optiuni de joc? Apoi cei cu calculatoarele..nu mai zic. O adevarata industrie pe seama unor dependenti.
Cu exceptia concediilor e prezent la calc seara de seara si dimineata la 7.
Cand ma intorc de la sport am acelasi tablou mereu: el cu paharul cu cuburile de gheata in fata monitorului si teve-ul pe stiri. Va spun sincer ca sunt intr un film prost. Eu percep ca e intr un univers paralel si eu paralela cu el.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Ambasador »

@ Catalin, nu am scris neaparat "cu interes".. Mesajele nu sunt intotdeauna ajutatoare. Mi s-a intamplat personal. Dupa cum observi probabil, au disparut veteranii in ale abstinentei aici, pe forum. Din pacate. Cei cu ani in spate de abstinenta sunt cei mai in masura sa scrie aici si totusi nu o mai fac. Motivele? Multiple probabil. Intemeiate multe, sunt sigura. Dar ce putem face?? Si eu simt cum intru intr-un malaxor toxic, o incapatanare feroce de a pastra alcoolul in viata mea, simt cum ma pierd incet-incet, cum devin sclava dependentei si ce e mai grav a nepasarii unei astfel de dependente. Sunt speriata si eu. Aproape ca cersesc ajutorul. Mi-e frica de viitor. Mi-e frica sa nu ajung sa-mi pierd controlul total! Atat de frica imi este. Cu toate acestea sunt aici, ma gandesc mereu si mereu la abstinenta, mi-o doresc neincetat sperand precum Danutza, ca intr-o zi, alcoolul va deveni doar un vis urat!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns